İthalat Sürüyor

Türkiye’de yaşanan canlı hayvan sıkıntısı nedeniyle hükümetin canlı hayvan ve et ithalatına rağmen iç piyasada et fiyatları hala düşmedi. Gazianteplilerin ithal et yemediğini ifade eden kasaplar, canlı koyunun 11, etin ise 28-30 lira arasında satıldığını açıkladılar.
ET FİYATI DÜŞMÜYOR
Türkiye’de 2009 ve 2010 yıllarında yaşanan canlı hayvan ve et sıkıntısı üzerine hükümetin ithalat kararının ardından ülkemize gelen ithal canlı hayvanlar ve ithal etler et fiyatlarının düşmesini sağlayamadı. İthal et 22 liraya, yerli ise 30 liraya satılırken dar gelirli vatandaşlar kırmızı ete hasret kaldılar. Kurban Bayramına kısa süre kalırken şimdi de kurbanlık sıkıntısı tartışılıyor. Canlı koyun kilosu 11 liradan satılırken kasaplarda 22-30 lira arasında satılan etler 35-40 liraya tüketicilere sunuluyor. Et halindeki kasaplar, ithalata rağmen et fiyatlarının düşmediğini ve talebin karşılanamadığını söylediler. Gazianteplilerin ithal et yemediğini de sözlerine ekleyen kasaplar, et halinde fiyatların düşük olmasına rağmen halkın et alamamasından yakındılar.
Ali Tabo: “Et halinde fiyatlar düşük ama insanlar et alamıyor. Burada 21 liradan 29 liraya kadar et var. Canlı hayvan ve et ithalatı hiç faydalı olmadı ve et fiyatlarını düşürmedi. Gaziantep halkı ithal et yemiyor, büyük şehirlerde satılır ama kentimizde satılmaz. Kurban Bayramı yaklaşırken canlı koyun ve et fiyatlarının artacağını tahmin ediyoruz.”
Şahin Alındı: “Canlı hayvan fiyatının sürekli yükselmesi nedeniyle et fiyatı da artıyor. Şu anda canlı koyun 11 liradan satılırken et halindeki etleri 22 lira ile 28 lira arasında satıyoruz. İthal et gelmesine rağmen et fiyatlarına pek bir fonksiyonu olmadı, çünkü talebi karşılayamadılar. Et fiyatlarının yüksek olduğu bir dönemden geçiyoruz, Kurban Bayramı öncesinde fiyatlar yükselmeye devam eder. Bayramda kesim olduğunda piyasada canlı hayvan kalmayınca fiyat ister istemez artacak.”
Oktay Kötüoğlu: “Et fiyatının yüksek olması nedeniyle vatandaşlar et alamıyorlar. Eskiden etin 1-2 tane farklı fiyatı olurdu ama şimdi 18 liradan 40 liraya kadar et var. İthal et bile et fiyatlarının düşmesini sağlayamadı. İnsanlar et alamadığı için et halindeki kasapların büyük çoğunluğu boş oturuyor. Et halinde kesinlikle ithal et satmıyoruz çünkü Gaziantep halkı ithal eti yemez.”
Yıldıray Lök: “Kurban Bayramı yaklaşıyor ama genelde halkımızda et alacak durum yok. Şuanda erkek koyun etini perakende 28 liraya satıyoruz ama para kazanamıyoruz. Yurt dışından ithal et geldi ama Gaziantep halkı ithal ete rağbet etmiyor. Bir kasapta itham et satıldığı öğrenilirse kimse bir daha oradan et almaz. Şu anda canlı koyun 11 lira, Kurban Bayramında fiyatın ne olacağı belli değil. Vatandaş et alamadığından sadece tavuğa yönelmiş durumdalar.”

Paylaş :

“İthalat Sürüyor” hakkında 5 yorum

  1. Ben Almanyada yasayip , Polonyadan kilosu 8 liradan inek eti aliyorum , Tir ile türkiye teslim 11 lira , zannedersem üstüne bir de vergi geliyor , bu arada kücük bas hayvanin da fiyatlari 25.10.2011 de elime gececek , ilgisi olan , dürüst ve sevyeli Sirketlere duyurulur , Bir Tir 20 Ton olup teslim edilir , ilgililer 0049/1723821596 dan bana ulasabilir . Adim Atakan Akyüz .

  2. Ithalat sürüyor ithal karkas 17 tl ,ödemişte 15 tl ithal angusun fiyatını evli genel müdürü 10 +kdv yani 12 tl diyo ödemişte kurbanliga canlı 9 tl çok diyorlar. Buradan bütün üreticilere sesleniyorum satmayın kardeşim malınızi ucuza kaptırmayin. Sanki onlarınki sanayi malı bizimki enayi malı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir