İthalat Sürüyor

Türkiye’de yaşanan canlı hayvan sıkıntısı nedeniyle hükümetin canlı hayvan ve et ithalatına rağmen iç piyasada et fiyatları hala düşmedi. Gazianteplilerin ithal et yemediğini ifade eden kasaplar, canlı koyunun 11, etin ise 28-30 lira arasında satıldığını açıkladılar.
ET FİYATI DÜŞMÜYOR
Türkiye’de 2009 ve 2010 yıllarında yaşanan canlı hayvan ve et sıkıntısı üzerine hükümetin ithalat kararının ardından ülkemize gelen ithal canlı hayvanlar ve ithal etler et fiyatlarının düşmesini sağlayamadı. İthal et 22 liraya, yerli ise 30 liraya satılırken dar gelirli vatandaşlar kırmızı ete hasret kaldılar. Kurban Bayramına kısa süre kalırken şimdi de kurbanlık sıkıntısı tartışılıyor. Canlı koyun kilosu 11 liradan satılırken kasaplarda 22-30 lira arasında satılan etler 35-40 liraya tüketicilere sunuluyor. Et halindeki kasaplar, ithalata rağmen et fiyatlarının düşmediğini ve talebin karşılanamadığını söylediler. Gazianteplilerin ithal et yemediğini de sözlerine ekleyen kasaplar, et halinde fiyatların düşük olmasına rağmen halkın et alamamasından yakındılar. Okumaya devam et “İthalat Sürüyor”

Ette Ve Sütte Sıkıntının Sürdüğü İddiası

Çanakkale KÖY-KOOP Başkanı Mehmet Özkurnaz, “Ette yaşanan sıkıntı aşılamadı, bu durum bir iki yıl daha devam edecek” dedi.
Çanakkale ve Çevre Köyleri Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (KÖY-KOOP) Başkanı Mehmet Özkurnaz, Türkiye’de, ette ve sütte yaşanan sıkıntının sürdüğünü ileri sürerek, “Ette yaşanan sıkıntı aşılamadı, bu durum bir iki yıl daha devam edecek” dedi. Okumaya devam et “Ette Ve Sütte Sıkıntının Sürdüğü İddiası”

1 KİLO ET: Avrupa’da 4 dolar, ABD’de 5 dolar, TÜRKİYE’DE 17 DOLAR

Böylelikle kişi başı et tüketimi ABD’de 93.9 kg, Avrupa’da 71 kg iken Türkiye’de 20 kilolardan 6.2 kg’ye GERİLEDİ.

Avrupa’da 1 kg etin fiyatı 3 euro yani 4 dolar, ABD’de bu rakam 5 dolar seviyesinde. Türkiye’de ise 1 kg etin fiyatı zamlarla 17 doları yakaladı. Bu yüzden, kişi başı et tüketimi ABD’de 93.9 kg, Avrupa’da 71 kg iken Türkiye’de 6.2 kg’ye geriledi.

Bir görüşe göre hayvan sayısının azalması, bir başka görüşe göre spekülatif, bir diğer görüşe göre ise fiyatlar artıyor düşüncesi ile besicilerin hayvanlarını kesmemesi nedeniyle et fiyatları Türkiye’de aldı başını gidiyor. Tarım Bakanlığı’nın alt kademesinde, et fiyatlarındaki çılgın artış ve son dönemde at, eşek eti gibi olayların artması dikkate alınarak ithalat izin hazırlığı yapılsa da Tarım Bakanı Mehdi Eker et ithalatına izin vermeyeceklerini söyledi.
Okumaya devam et “1 KİLO ET: Avrupa’da 4 dolar, ABD’de 5 dolar, TÜRKİYE’DE 17 DOLAR”

Hayvancılığın esas sorunu bu

Et fiyatlarının yüksekliği nedeniyle damızlık hayvanlar da kesime gönderiliyor.

Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yasak olmasına rağmen, et fiyatlarının yüksekliği nedeniyle damızlık küçükbaş hayvanların da kesimhanelere gönderildiğini söyledi.

Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin fiyat artışı nedeniyle adeta ”bindikleri dalı kestiklerini” ileri sürerek, bu konuda tedbir alınması gerektiğini bildirdi. Okumaya devam et “Hayvancılığın esas sorunu bu”