1 KİLO ET: Avrupa'da 4 dolar, ABD'de 5 dolar, TÜRKİYE'DE 17 DOLAR

Böylelikle kişi başı et tüketimi ABD’de 93.9 kg, Avrupa’da 71 kg iken Türkiye’de 20 kilolardan 6.2 kg’ye GERİLEDİ.

Avrupa’da 1 kg etin fiyatı 3 euro yani 4 dolar, ABD’de bu rakam 5 dolar seviyesinde. Türkiye’de ise 1 kg etin fiyatı zamlarla 17 doları yakaladı. Bu yüzden, kişi başı et tüketimi ABD’de 93.9 kg, Avrupa’da 71 kg iken Türkiye’de 6.2 kg’ye geriledi.
Bir görüşe göre hayvan sayısının azalması, bir başka görüşe göre spekülatif, bir diğer görüşe göre ise fiyatlar artıyor düşüncesi ile besicilerin hayvanlarını kesmemesi nedeniyle et fiyatları Türkiye’de aldı başını gidiyor. Tarım Bakanlığı’nın alt kademesinde, et fiyatlarındaki çılgın artış ve son dönemde at, eşek eti gibi olayların artması dikkate alınarak ithalat izin hazırlığı yapılsa da Tarım Bakanı Mehdi Eker et ithalatına izin vermeyeceklerini söyledi.

Gelire göre fiyat yüksek
Et tüketimi zamlarla beraber giderek düştü. 2009 yılı verilerine göre, Türkiye’de kişi başına yıllık et tüketimi 6.2 kilograma kadar geriledi. Bu rakam 1994 yılında 20 kilogramın üzerindeydi. Oysa Avrupa ve ABD’de Türkiye’de kişi başı tüketimin 12-15 katı et tüketiliyor.
Kuşkusuz bu tüketimde en temel sebep Avrupalı ve ABD’li için et fiyatlarının ulaşılabilir olması. Türkiye’de kişi başına gelir hem ABD hem de Avrupa’dan kat kat düşük olmasına rağmen, Türkiye et fiyatlarında tüm dünya ortalamalarının üzerine çıkmış vaziyette.
ABD’de 1 kilogram et ortalama 5 dolar seviyesinden satılıyor. AB’de etin ortalama fiyatı ise 3 euro yani 4 dolar seviyesinde. Türkiye’de ise son zamlardan sonra 1 kilogram etin fiyatı 26-27 TL’yi bulmuş vaziyette. Bu da 17 dolar seviyesine geliyor ki, Türkiye’de et ABD ve AB’nin yaklaşık 4 katına satılıyor. ABD’de bir kişinin yıllık ortalama geliri 46 bin dolar seviyesinde. Yani ABD’de milli gelir ile 9.2 ton et satın alabilir. Türkiye’de ise kişi başına milli gelir 8 bin dolarlar seviyesinde. Türkiye’de kişi başına alınabilecek et miktarı ise sadece 480 kilogram.
Et fiyatları neden artıyor?
ET fiyatlarının artmasının bir değil birçok sebebi var. Konunun uzmanları ette fiyat artışının nedenlerini şöyle sıralıyorlar.
1. Son 2 yılda küspenin fiyatı yüzde 70.7, yemlik arpanın fiyatı yüzde 50.6, besi yeminin fiyatı yüzde 41.2, yemlik buğdayın fiyatı yüzde 31.9 ve kepeğin fiyatı da yüzde 25 oranında arttı. Ancak son 1 yıla kadar et fiyatlarında artış sadece yüzde 3.3 oranında kaldı. Fiyatlardaki son artışlar bu maliyetlerin yansıması olarak görülebilir.
2. Türkiye’de hayvancılığa yeterli önem verilmediği için gerek küçükbaş gerekse büyükbaş hayvan nüfusu çok azaldı. Kurban Bayramı sonrası kesime gidecek hayvan sayısı iyice düştü. Arz cephesinde bunlar yaşanınca fiyat otomatikman arttı.
3. Ette spekülasyon var. Bazı besiciler fiyatların aşırı tırmanmasına neden oluyor. Hayvan besleyen pek çok kişi de ’Fiyatlar daha da artacak’ beklentisi ile havyanını kesime göndermiyor. Dolayısıyla fiyatlarda suni bir artış görülüyor.

Paylaş :

“1 KİLO ET: Avrupa'da 4 dolar, ABD'de 5 dolar, TÜRKİYE'DE 17 DOLAR” hakkında 38 yorum

 1. iyi güzelde avrupa ve amerikada o et miktarına DOMUZ etide giriyor halk ucuz olduğu için domuz eti yiyor. hiç hesaba katmıyorsunuz. biraz dikkat

  1. Beyinsiz domuz eti ucuzmu bilmeden işkembeden sallama devlet öpüyo işinize gelmiyo at ağızlı gir meclis lokantasına bak fiyatlarına birde vatandaşa hizmet edicekler yiyici yamyamlar

   1. Domuz eti en ucuz ve kalitesiz et. Sen Migros’ta gördügün ihtal domuz eti ürünlerinin fiyatlarini aklinda tuttun herhalde :)) Ben ise bizzat Almanya’da yasiyorum ve Hristiyan Kamerunlu arkadasim bile domuz etini kalitesizlikten dolayi mecbur kalmadikca yemedigini söyler. Üniversite ögrencisi iken ucuz diye yiyordum diyordu hep :))

   1. devlet besicilere imkan sağlıyoda ne oluyo millet formaliteleri uydurup başka işler yapıyor devlet ne yapsın millet olarak üç kağıtçı olmuşuz

   2. zaten bu ülkede doğru adamı asarlar yalanmı, dünyada isim yapmış bizler türkler olarak kalıcı çözümler üretmesini yeterince öğrenemedik bazı besici diye yetiştirme belgesi alanlar araştırılırsa biraz işler yoluna girer hayvan pazarları sahte çeklerle alış veriş yapıldığından kazıklanan ahıra mal atamıyor

   3. Bir turk vatandasi yillik sadece kurbanda 3O kilo ile 5O
    kilo arasinda kurban eti yiyor
    Arastirma yapan ahmaklar amerikalinin yedigi etin yuzde
    kaci domuz eti?

   4. amerikada Mukemmel Dana etinin poundu 3-4 dolar civarinda kilosu 8 dollara tekabul ediyor. Senelik 80.000 dolar Maas aliyorum siz hesaplayin iste.. Domuz gercekten ucuz tavuk kadar degil.

   5. Birileri tutturmuş avrupa domuz eti tüketiyor oyüzden ucuz diyor alakası yok adamlardaki hayvancılık aynı tavuk çiftlikleri gibi küçük çiftci yok devlet kilo başına destek veriyor yemi uygun fiyata alıyor bizim gibi mera hayvancılığı yapmıyor.

   6. Nurettin AKKURT

    30 adet simental cinsi satılık dana yer Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Arslan bey mahallesi Tel05427361027

   7. Benim görümcem Amerikadan Et getiriyor bazen ve Bufalo eti Geyik eti Kuzu eti hepsi uygun fiyat yani buradan daha ucuza getiriyo boşuna domuz eti diye kendinizi avutmayın. Arabalardan pay biçin orda araba almakla burda almanın farkı gibi…. Biraz beyin lütfen…. Bizde Vergininde vergisi alınıyor siz halen anlamıyosunuz soyuldugunuzu….

   8. beyinsiz ve kafasızlar et fiyatları aynen ilandaki gibi satılmaktadır…işinize gelmiyor değil mi hep siyasi görüşünüze g öre tavır almaktasınız….

   9. Muhammet Durmuş

    Et ve süt kurumunun aldığı kararlar yüzünden 1 yıl sonra belki et bulamayacaksınız. Kasaplarda Avrupa ve Güney Amerikalıların domuzdan artan sığırlarını okkalı fiyatlara yiyeceksiniz.
    Bu iş böyle biz hayvancıkla uğraşan bu ülke gençleri herkese et yedirebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.
    Gel gelelim üç kişi et pahalı diyor hayda apar topar kıymetli bürokratlarımız ayağa kalkıyor.
    Düşerken müdahele yok.
    Az olsa bir istikrar gözükse bu memleketin gencinin çiftçisinin ekmeğine göz dikmiş canavarların oyuncağı oluyor bahsi geçen kurumlar.
    Hayırlı olsun elin oğlunu zengin etmeye devam

   10. Türkiye’de et fiyatları yüksek. Üreticiler maliyet yükünün ağırlığına rağmen eti ucuza satmaktan yakınıyor. Tüketiciler et fiyatlarının yüksekliği nedeniyle et yiyememekten yakınıyor. Türkiye’de biz yılda ortalama 25 kg. et (sığır, koyun, keçi ve tavuk) tüketiyoruz. Halbuki ABD’de kişi başı kırmızı et tüketimi yılda 125 kg. dolayında. Yani tam 5 katımız. Acaba Amerika’da et fiyatları ucuz olduğu için mi Amerikalılar bolca et tüketiyor? Düştüm yollara… New York’ta o market senin, bu market benim, et fiyatlarını öğrenmeye çalıştım. Her türlü gıda maddesi satılan, ismi bilinen büyük zincir marketlerde et fiyatları birbirine benziyor.
    1 kg. kıyma 95 TL
    Dana ve koyun pirzolanın kilosu 80 dolar (290 TL) dolayında. Dana kuşbaşılık etin kilosu 74 dolar (270 TL). Kıyma fiyatları, et ve yağ karışımı oranına göre değişiyor. En ucuz kıymanın kilosu 26 dolar (95 TL). Türk parası ile kuşbaşılık dana etinin kilosunun 270 TL dolayında olması, bu yazıyı okuyanları şaşırtabilir. Bütün mesele 1 kg. dana eti almak için Amerikalıların kaç saat çalıştıklarında. New York’ta saat başı asgari ücret büyük işyerlerinde 12 dolar. Asgari ücretli bir Amerikalı 1 kg. dana eti almak için 6 saatten biraz fazla çalışmak zorunda. Bizde Et Süt Kurumu Mağazalarında dana kuşbaşının kilosu 32 TL’den, marketlerde dana eti ortalama 42 TL’den satılıyor. Bizde asgari ücretle çalışanların, saat ücreti 7 TL’ye karşılık geliyor. Buna göre marketlerden 1 kg. dana eti satın alabilmeleri için 6 saat çalışmaları gerekiyor. Türkiye’deki ve ABD’deki et fiyatlarını karşılaştırırken, asgari ücretlinin alım gücüne bakmak, doğru değerlemelere imkan verir.
    Tavuğa ilgi var
    Gelelim gözlemlerine… Bizde kasap sayısı da boldur. Hemen her markette de et satış bölümü var. TÜİK’in Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasına göre, nüfusumuzun yüzde 36’sının gelir düzeyi 2 günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamayacak ölçüde. Gelir durumunun düşüklüğü nedeniyle hiç et yiyemeyen de vardır ama, genelde et ve özelde kıyma alanlar kilo ile et satın alırlar. New York’taki marketlerin et satan bölümlerinin önünde pek az insan görülüyor. Et satın alanlar ise genelde çeyrek kilo, yarım kilo et satın alıyor. Herhalde hayvan yetiştirilen eyaletlerde et tüketimi daha fazla. ABD’de tavuk etine de ilgi var. Marketlerde tavuğun göğüs etinin kilosu 26 dolar (68 TL). Ama kızarmış hazır tavuğun bütünü 15 dolardan (55) satılıyor.

   11. Sungur iyice sacmalamissin. Amerikanin neresi orasi. Hollybeef mi.? sacma.. NJ de yasiyorum. numaralarin abartilmis. kime calisiyorusun sen. FETO

   12. herkese selam hayirli isler ingiltere et kiyma 4.pound yaklasik 18 tl gibi kemikli et 7pound kemiksiz 9 pound tavuk 4 ile 6 pound arasi kilosuna gore degisiyor ama tadi tuzu yok lastik gibi et romanyada bir koyun 30 pound 135tl gibi fiyatlarda geziyor artik me kadar et cikar malum fakat bizim turkiyede tarim ve hayvancilik icin biraking gerekeni fazla alan var dag tas turkiye cok buyuk bir ulke alan olarak diyorum karadeniz yaylalari veya anadolu ege akdeniz bizde neden hayvan yok anlamadim (suriyeden gecen kacak milyonlarca buyuk ve kucuk bas hayvani saymiyorum bile ) hayvanciliga daha onem gostermek lazim avrupada domuza rabet yok fakat mileetin yiyecek bir yemeginde yok aslinda urfa ve antep adana illerinde ornek olarak diyorum tuketilen et rakam olarak cok yuksek turk olarak bir kebab et yiyoruz bu bir gercek fiyati dusurmek icin daha cok hayvan uretimi hayvancilik bunu devletin bir kanali resmilestirse emekliligi olsa yani memur sifati maas +sigorta+ gibi bazi sartlarda guvence verse insanimiza fakat isin uc kagitciliginada dikkat etseler cook buyuk konusup birsey yapmayanlar sesleniyorum inanin hayvanlarlar ugrasmak insanlarla ugrasmaktan iyidir ben yurt disinda yasiyorum 20 sene once turkiyeyi araba ile gezerken bir cok hayvan surusu yolumuza cikardi onlarin gecmesini beklerdik simdilerde teleskop ile uzaklarda bakiyoruz ki bir tane gorebilirmiyiz diye ne oldu bu koyunlara kecilere ineklere neslimi tukendi yoksa onlardami dinazor neslinden mi geldiler haberimiz yok !!!!!!!
    bu is yok cobana 5000tl verecem yok soyle yapacam ile olmuyor yem fiyatlarina taban bir fiyat koy nufettislerini daha sik control et kim ne yapiyor nerede caliyormu uc kagitcimi cezasini ver duzen olsun birlik olsun eti biz 10tl kg yeriz ama bunu yapacaklar neredeeee cok merak ediyorum .
    turkiyenin gucumu yokki 500 buyuk bas ciflik kursun 2000 kucuk bas ciflik kursun uretim olsun daha cok hayvanimiz olsun turkiye buyuk dev marketlere dayali birde kucuk esnafi sorsun sorustursun turkiyenin kendi tc cifliklerini kurmasi maas ile calistirmasi ithal hayvandan vaz gecmesi ulkemizde egitim uretim kesim yetistirmesi gereken imkani insanimiza saglamasi gerekir .
    umarim birileri bunu okur ver dusunur.
    yorumlarim asla siyasi degildir gereken bir duzeni anlatma yoludur.

   13. Türkiyenin bir takım açmazları var hepsini ortaya koyup değerlendirmek gerekir. Türkiye zaten öncelikle demokrasisi sürekli darbe yemiş bir ülke. Geriye düşen osmnalının telafasi yapılabilmiş değil. ikinci dünya savaşından sonra tamamen abd ye tesilim olduk. Atılımlarımız yarım kaldı. Bir başbakanı harcadılar, Demokrasi büyümeden sürekli boynu vuruldu. 74 kıbrıs harekatı sonrasında ülke karıştırlıp yine bir darbeye zemin hazırlandı.
    Teror ise hiç eksik olmadı. Avrupa ile kıyaslarken bir çok yönden değerlendirmek gerekir.
    Enson 15 temmuz ile bir darbe daha vurulmak istendi.Ulusal kalkınma, sadece bize bağlı bir olay değil uluslararası bir rekabettir. Burada çetin mücadele var, sabırlı ve inaçlı birazda yara almayı göze alırsak düzlüğe çıkarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir