Et alamayan balığa yöneliyor

KIRMIZI et fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesine tepki gösteren dar gelirli vatandaşlar, balık sezonunun açılmasıyla birlikte rahat bir nefes aldı.
BALIK sezonunun açılmasıyla birlikte, tezgahları süsleyen balıkların kilosu kalitesine göre, 3 ile 45 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunuluyor.
Yapılan ithalata karşın, fiyatı sürekli artan ve kilosu 30 liranın üstüne çıkan kırmızı eti almakta zorlanan ve fiyatlardan şikayetçi olan dar gelirli vatandaşlar, balık ile hem sağlıklı hem de ucuz beslenme fırsatı yakalıyor.
Balıkçıların tezgahlarını süsleyen balıklar arasında, en ucuz olanı kilosu 3 liraya satılan İzmir hamsisi, en pahalı balık ise kilosu 45 liraya satılan lagos. Palamudun kilosu 15, lüfer 30, barbunya 16, turna 12, çupra 10 liradan satışa sunuluyor.
Karadeniz bölgesinde olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tüm illerde de en fazla ilgi gören ve hamsinin ise kilosu 7 liradan satışa sunuluyor. Lezzetli ve fiyatının uygun olması nedeniyle büyük ilgi gören hamsinin, şu anda tezgahlarda yeterince yer almadığı ve bu nedenle de fiyatının çok yüksek olduğu gözleniyor.
Balıkçı esnafı, havaların sıcak gitmesi ve nakliyenin de zor olması nedeniyle yeterli hamsi bulunamadığını, bir iki hafta içinde havaların soğumaya başlaması ile birlikte hem yeterli miktarda hamsinin getirileceğini hem de fiyatların düşeceğini belirtiyor.
Gaziantepli balık satıcısı Erdal Özkaya, kilosu 3 lira ile 45 lira arasında değişen balığın hem zengine, hem de dar gelirliye hitap ettiğini söyledi.
Özkaya, balık sezonunun başlamasına karşın, halen havaların sıcak gitmesi nedeniyle sıkıntı yaşandığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:
“Balık severler şu anda özellikle hamsi bulmakta zorlanıyor. Ayrıca, kilosu 7 liradan satılması nedeniyle de pahalı buluyor. Bu haklı bir tepki. Havaların sıcak gitmesi nedeniyle şu anda yeterli hamsiyi getiremiyoruz. Hamsi, 18-20 saatlik uzun bir yolculuk sonrasında ve soğutma sistemine sahip olan araçlarla getirilebiliyor.
Bu da nakliyede sıkıntı yaşanmasına ve fiyatın yükselmesine neden oluyor. Ancak, bu durum geçici. Havaların soğumaya başlaması ile birlikte, kentimize yeterli hamsi gelecek. Hamsinin yanı sıra, diğer balıkların da daha kolay ve yeterli miktarda gelmesi mümkün olacak. Balık, kırmızı ete göre ucuz olması bakımından da son derece önemli bir gıda maddesi.”
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir