Et maliyeti yarıya iniyor, firmalar hâlâ 3 TL indirimden bahsediyor

Hükümet et fiyatını düşürmek için haftasonu ithalatı serbest bıraktı. Gelen etin maliyeti en fazla 8.8 TL olacak. Bu da bizdeki 19 TL’lik toptan fiyatın yarısı. Firmalar ise “Kasapta 30 TL’nin üzerinde satılan ette indirim 3 TL’yi aşmaz” diyor
Aylardır üzerinde tartışılan rekor fiyatları düşürmek için haftasonunda özel sektöre verilen karkas et ithalatı izni daha ilk günden sulandırılmaya başlandı. Firmalar ve uzmanlar et ithalatı yapılsa da halen 30 liranın üzerine çıkan et fiyatlarındaki düşüşün 3 lirayla sınırlı kalacağı iddiasında bulunuyor. Ancak yapılan hesaplar bu düzeyde bir indirimin gerçeği yansıtmayacağı ve firmaların oluşacak fiyat marjından büyük kâr kazanma peşinde olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin ithalat izni verdiği karkas etin AB’deki ortalama kilo fiyatı 3 euro (kilosu 5.85 TL) düzeyinde bulunuyor. Buna yüzde 33’lük gümrük vergisi ve 1 euroluk navlun da eklendiğinde İstanbul gibi büyük şehirlerdeki firmalara 1 kilogram ithal karkas etin maliyeti 8.8 liraya geliyor. Bu maliyet halen Türkiye’de toptan piyasaya 19 liradan satılan karkas ete göre yüzde 54’lük maliyet avantajı sağlıyor. Ancak firmalar maliyetteki inanılmaz düşüşe karşın daha şimdiden piyasaya ithal et gelse de kasap ve marketlerde etin fiyatı en fazla 3 lira ucuzlar yönünde beklenti yayıyor.
Karkas et AB’de 3 Türkiye’de 10 euro
Avrupa ülkelerinde et fiyatı Türkiye standartlarının oldukça altında. Fransa’da ve Macaristan’da toptan karkas fiyatı yaklaşık 2.5 euro. Bu fiyat Almanya’da 2.8 euro ile 3 euro, Hollanda ve Bulgaristan’da 3 euro, Romanya’da ise 3.5 euro arasında değişiyor. Türkiye’de ise fiyat Avrupa’nın oldukça üzerinde yaklaşık 10 euro civarında.

Paylaş :

“Et maliyeti yarıya iniyor, firmalar hâlâ 3 TL indirimden bahsediyor” hakkında 20 yorum

 1. arkadaşım ithal hayvanı beslerken çürümüş kuzu etleriyle beslendiği ki bu etler fabrikada un haline getirilerek yem yapılır biliyormusun canın çekerse daha ye etin bazı ülkelerde ucuz olma nedeni açık bi domuz 9 tane yavruluyor ya bir inek domuz etli destek var yem ucuz bununla parelel et ucuz ya bu olmasaydı et ab ülkelerinde 50 60tl olurdu bir diğer konu et asla 30 tl olmadı bi danada çeşitli lezzet yeri var her biri ayrı fiyata tabi kasaplarca ama üretici bunu danayı 15 tl ye kestiriyor sorun nerde şimdi ben besiciyim maliyetimiz kilo ette 14.80 krş hadi kaça kestireyim yem bakım elektrik su ilaç ucuz olsun et 5 tl olsun işte böyle okumak değil bilmek gerek tosunum

 2. ya gercekten bir is yeri acarken mesela kasap olurken bile lise mezunuyeti arayin, biraz kulturlu olsun insanlar artik, adamlarin dedigine bak ithal et satmayacakmis, bence provakasyon bu, sat ucuza hem daha cok musteri gelsin hem daha cok kazan, sana ne ithal mi yerli mi !!! vatandasi gaza getiriyorlar adam sorcak tabi ithal etmi diye ne var bunda.

 3. bune kardeşim et artıyor, et yükseldi vatandaş et yiyemiyor, medyada hergün bu haberler.bitirdiniz köylüyü.bir hayvanın maliyeti nedir oturup hesapladınızmı?gelsin bakalım ithal et, üç beş hayvan kaldı memlekette onlarda kurusun.bu piyasayla damına hayvan alan köylü neyapacak,et düşünce köylünün, hayvancının zararını kim karşılayacak.köylü ağalara meraba olsun diyemi bu çaba.bir paket sıgaraya 6, 7 tl veren , 1 kilo etede 25 tl verip alır…

 4. vurun köylünün sırtına gene köylü kesimini zora sokunda onlarda bıraksin bu işleri gitsinler büyük şehire çalişmaya iş yoksa adam vurmaya hırsızlığa gaspa otanin be o koltuk hiç yakişmiyor sizlere ininde adam akilli adaletli biri geçsin oraya köylünün ahini çok çekeceksiniz beddualarimiz hep sizlerden eksik olmiyacaktir bunu onutmayin allah katinda bunun hesabini vereceksiniz birde biz köylüler olmasak acinizdan öleceksiniz nankörlüğün luzumu yoktur sayin adaletsiz başkan…

 5. et fiyatlarını artıran aracı mafyalardır.yani 10-25 bin arası hayvan bağlayan kişilerdir.yani kapitalizmin acımasız kontrol edilemeyen vergi vermeyen ,yetim hakkı yiyen insafsızlardır.tabiki buna musaade eden sistemdir.aklı başında bir insanın mantığı şunu kabul edermi?10-25 bin hahvan sahibi ile 10-25 adet hayvan sahibi arasındaki varkı.

 6. Malesef dünyanın en pahalı etini tüketiyoruz. Örnek verecek olursak dünyanın gelişmiş ülkelerinde ABD de etin kilosu 2 $ Rusyada 5 ruble İsviçrede 7 Frank bu ülkelerin kişi başına düşen milli geliri ile Türkiyeyi kıyaslarsak hem bizden ucuz yiyorlar hem bizden cok kazanıyorlar. Bunula ilgili çözüm Türkiyedeki hayvan sayısını arttırmak için mutlaka yurt dışından ithal canlı hayvan getirilerek piyasanın düzenlenmesi gerekmektedir.. türkiyede besicililiği kalkındıracağız diye vatandaşın sofrasından eti almay

 7. Gelen hayvanların sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Son yaşanan hamburgerlerde bakteri örneği sözde dünyanın en iyi markalarından feast-food'tu ne oldu parazitli hamburgerleri bize yedirdiler ne kontrol nede bişey yurtdışından gelicek ette aynı olucağını düşünüyorum. Ayrıca yerli kurbanlık varken yurtdışından kurbanlık bizon getirmenin mantığını anlamış değilim. AB yalakalığının daniskası. Çıkacak sağlık sorunlarının sorumlusu Türk çiftçisi değil ithal hayvan getirenlerindir.

 8. et fiyatı kasapta pahalı yem fiyatları yüksek hayvancılık desteği yok avrupada ucuz olmasının sebebi yem maliyeti ucuz destek fazla yılda 30 bin euro avrupa sığır etinden fazla domuz eti yiyor türkiyede 2007 de yem fiyatları 15 tl den 30 tl ye çıkınca kimse sesini çıkarıp yem pahalı demedi sütte ucuz olunca besici ineğini kesime gönderdi hayvan azaldı fiyatlar arttı 2003 ile 2009 arası ete zam hiç gelmedi çözüm yurtdışından kaliteli damızlık sığır getirip köylüye zengine değil 10 adet dağıtılması.

 9. DOMUZ KANI VE KEMİKLERİ YEME KATILIYOR
  Canlı hayvanda da İslami şartlara göre beslenme vardır. Ben bir hayvan üreticisi olarak tamamen kendimizin ürettiği doğal besinlerle hayvanımızı besliyoruz. Ama ülkemizi ve dünyamızı çok meşgul eden deli dana hastalığının neden çıktığını bu insanlar unutmamalı. Bu ülkelerde hayvanların kanlarının ve kemiklerinin toz haline getirilerek hayvanların yemlerine katılıyor. Bizim ülkemize kurbanlık olarak getirilecek olan canlı hayvanın yemine domuz kanı ve kemiğinin karışmadığının kim bana garantisini verebilir?

 10. dünyada deli dana hastalığının ilkçıkması 1950 lere dayanır arkadaşlar . lütfen o ithal eti yemeyiniz. deli dana hasatalığının sebebi mezbaahalarca atılan hayvan artıuklarının tekrar yem yapalıp hayvanlara yedirilmesidir lütfen inceleyiniz. .akp yede tavsiyem .böyle kritik bir ortamda piyasaların sadece köylü vatandaşların gayretleriyle katkı sağlandığı bu ortamda ülkede fırsatçılara böyle bir fırsat vermek hiçte hoş değil helel et sadece türkiyededir.

 11. ulkemizde her zamn oldugu gibi bu sektordede bazi sahis veya kurumlar kisa yoldan buyuk paralar kazanmanin derdinde vatandasi dusunen yok.bulundugum ulkeden islami kurallara uygun helal karkas taze kesilmis et gondermeyi dusunuyorum bu anlamda uygun fiyata et almak isteten firmalar varsa benimle diyaloga gecsinler.ulke olrak nereden et aldigimizi cok iyi bir sekilde arastirmaligiz.insalah kisa zamanda bu et krizini ulke olarak halederiz….

 12. ET 40 LIRA OLUR, 50 LIRA OLUR,VEYA 10 LIRA OLUR, ENDISEYE GEREK YOK. BUNLAR NORMAL,KABUL EDILEBILIR RAKAMLAR. SECIMLER DE , REFERANDUM DA BIRCOGUMUZ DORTNALA IKTIDARA KOSTUK, ODUN,KOMUR,YAG,BEYAZ ESYA,VS VS VS GIKIMIZ CIKMADAN ALDIK CUKKAYA ATTIK. SIMDI SIRA IKTIDARA BU KAYNAK PARALARI VERENLERIN CEBINI DOLDURMA ZAMANI, HELAL OLSUN ADAMLARA, NEREDEYSE OLULERI BILE DIRILTIM OY VERDIRTECEKLERDI, COK EMEK VERDILER. SIMDIDE KARSSILIGINI ALACAKLAR TABIKI. ETI GETIRIRLER 8-9 LIRAYA SATARLAR BIZLERE 25 -30 LIRAYA. EEEEE BUNDAN DOGAL BASKA NE OLABILIRKI TOSUNUM BENIM..:))) SIMDI MODA ET, BAKARSIN YARIN SUT OLUR,SEKER OLUR, EKMEK OLUR, OLURDA OLUR BIRSEYLER. ENDISEYE GEREK YOK, MUTLU OLUN YETER:)))) SAYGILAR.

 13. yem olmuş 33 kesim olmuş 14 kim bu işin icinden cıkabilir tayibin isdegi herkes göc hep benim adamım para kazansın köylü ne yaparsa yapsın olan bizim gibi köylüye oluyor

 14. valla bır basbaknımız var harbı kendını padısah sanmaya basladı.bır ıslıkla protesdo edıler dıye medyada cıkdı avaz avaz bagırdı adam kendınden okadar emınkı ben bu memlekte helınden alın terıyle calısmakla bısey olacagına ınanmıyorum bızım mıllet uyanmaz arkadaslar 30 40 yıl secım oldumu benım koylum benım cıftcımle uyutulduk.sımdıde kredı verıyolar ya bızım mıllet bole babanın oglu yapmaz dıyor bunların yaptıgını nasılsa ıkı yıla kadar odeme yok secıme kalmıs 6 ay ıkı yıl sonra ıflas ederlerse gorurum onalrı yanı bızm mılleten ben ne koy olur ne kasaba.bu kadar cıftcıyız adam gıbı bır orgutlenemıyoz veya protesdo edmıyoz olan orgutlerimzide.devletın onde gıden yalakaları nasılsa onalrda nemalanıyor .cunku damızlık bırlıklerı uretıcısı cıkıbda ıtalı savunuyosa. artık ne dıyım arkadaslar bız bole oldukca bıze musdehak.sankı ekstra dunyada yapılmamıs bısey yapıyolar.yahu su kadar kredı verılıyor dogrudan gelır desdegı verıyor dıyolar bızm koylu okadar derın bır uykudakı.

 15. kus gırıbı denıldı koylunun tavugu orta ve kucuk olceklı ısletmeler bıtırıldı domuz gırıbı dendı bır kac yahudi ılac fırması zengın edıldı sımdıde nıl vırusu cıkmıs.onalr ısın hıkayesıydı ama seneye gelen etlerden ne gıbı hasdalıklar cıkacak gorecez.24yasın aldında barlarda alkolu yaskalmıslar bunalrın muslumanlık anlayısı bu kadar.ısde mıllete neyın nekadr guvenılır oldugu bellı olmayn etı yedırdırıyolar.hem saglık yonunden hemde helalmı haramı oldugu bellı degıl.bıde cıkmıslar cok guvnılır dıyolar.dah bazı hayır kuruluslarının kurbanı kesıp kesmedıgını denetleyemeyn adamlar yurdı dısından gelne etı denetlıyolar.am dogru bu ulkede ınsandan ucuz ne var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir