KURBAN BAYRAMINDA ORTAYA ÇIKAN GERÇEK

Bencede perakende piyasa bayramdan sonra kendini dengeler,fiyatlar 20-25 bandına oturur ithal et geldiği ilk günlerde söyledik bunun meyvesi bayramdan sonra yenir diye.

Bakanlığa düşen en büyük görev gerçekci desteklerle 2-3 yıl içerisinde gerçek bir hayvancılık politikası oluşturarak sayıyı nufusa orantılı hale getirip bir daha böyle sıkıntılar yaşanmasını engellemektir.gerçekci olalım almanyada besicilik bu kadar gelişmiş olduğu halde ve bizden daha kaliteli mal yaptıkları halde zaman zaman brezilyadan büyükbaş alımı yapıyor bunun nedeni yeni dünya düzeninde sınırlar kalktı artık serbest piyasa ekonomisinde koruma duvarı yok artık…

Bu şuna benziyor yıllarca murat 124 leri anadolları bize araba diye koruma duvarları arkasında yutturmadılarmı ne oldu ithal araçlar geldi bizim sanayicimizde araba yapmaya başladı.kötümü oldu insanlar tenekeye binmekten kurtuldu,buradada bizim besicimiz görüyorki adamlar işi bilimsel yapıyor geliştirmişler kendilerini bizde ise hala ekmeğin içini ıslatıp hayvana yedirmeye çalışıyoruz olmaz böyle…bayramda birde şu ortaya çıktı kasaplar kesimi 16-17 tl arasında yaparken kurban satıcıları canlı paskül fiyatına 13 tl istiyor bu yanlış o zaman karkas fiyatı 26-27tl demek oluyor kemiksiz etin kilosu 40 tl olur istanbulun neresinde et 40 tl allah aşkına.besicinin istediği fiyat gerçek fiyatın 4-4.5 tl üstünde bir dana canlı 500 kg gelse 2000 tl fazladan kazanç demektir dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kazanç yok.ondan sonrada ithalat kesilsin diye feryat ediyorlar yok öyle bir dünya Türk besiciside avrupadaki meslektaşlarının çizgisine gelmeden ithalatı kesmek Türk tüketicisine yapılan en büyük kötülük olur.

Erdoğan Yalçınkaya

Tokat’ta kurban fiyatları el yakıyor

Tokat-Sivas karayolu Kemer Mahallesi’nde, besiciler tarafından kurulan çadırda kurbanlıklar görücüye çıkardı.

Tokat’ta kurban fiyatlarında yüzde 100’lük artış yaşanıyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Tokat-Sivas karayolu Kemer Mahallesi’nde besicilerin bir kısmı kurdukları çadırda kurbanlıklarını görücüye çıkardı. Okumaya devam et “Tokat’ta kurban fiyatları el yakıyor”

Et maliyeti yarıya iniyor, firmalar hâlâ 3 TL indirimden bahsediyor

Hükümet et fiyatını düşürmek için haftasonu ithalatı serbest bıraktı. Gelen etin maliyeti en fazla 8.8 TL olacak. Bu da bizdeki 19 TL’lik toptan fiyatın yarısı. Firmalar ise “Kasapta 30 TL’nin üzerinde satılan ette indirim 3 TL’yi aşmaz” diyor

Aylardır üzerinde tartışılan rekor fiyatları düşürmek için haftasonunda özel sektöre verilen karkas et ithalatı izni daha ilk günden sulandırılmaya başlandı. Firmalar ve uzmanlar et ithalatı yapılsa da halen 30 liranın üzerine çıkan et fiyatlarındaki düşüşün 3 lirayla sınırlı kalacağı iddiasında bulunuyor. Okumaya devam et “Et maliyeti yarıya iniyor, firmalar hâlâ 3 TL indirimden bahsediyor”

Türkiye’de bu kafayla kırmızı et fiyatı düşmez

Banvit AŞ’nin kurucusu Vural Görener, Türkiye’de son aylarda kırmızı et fiyatlarının yüksek olduğuna dair yaygara koparıldığını, bunu doğru bulmadığını söyledi.

Pahalı diye yaygara çıkıyor

Banvit AŞ’nin kurucusu Vural Görener, dünyanın en sağlıklı ve en lezzetli piliç etinin Türkiye’de üretildiğini söyledi. Vural Görener, Türkiye’de son aylarda kırmızı et fiyatlarının pahalı olduğu konusunda ‘yaygara koparıldığını’, bunu doğru bulmadığını belirtti. Bandırma Rotary Kulübü üyelerine verdiği yemekte, kanatlı sektörü ve kırmızı et fiyatlarına değinen Vural Görener, “Halen ülkemizde kilosu 22 liraya satılan şaplı et yeniyor. Bu kafayla kırmızı et fiyatı düşmez” dedi. Okumaya devam et “Türkiye’de bu kafayla kırmızı et fiyatı düşmez”