Danalar Delirtmesin

İthal etteki ilk parti geçtiğimiz günlerde Bursa’ya geldi ancak piyasaya sürülmeden tüketildi. İthal etlerin ikinci partisi de Bursa için yola çıkarken, Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam ithal etin deli dana riskini ortaya çıkarabileceğine dikkat çekti.


Ramazan Ayı öncesi başlayan kırmızı etteki fiyat krizi hükümetin canlı hayvan ithal etmesine rağmen bir türlü aşılamıyor. Et ve Balık Kurumu ithal ettiği canlı kasaplık sığırları bir çok illere gönderirken, Bursa’ya da 930 adet canlı sığır geldi. Geçtiğimiz günlerde kurumun Bursa’daki şubesinde kesimi yapılan hayvanların 300 tanesi kurum tarafından askeriyenin ihtiyaçlarının karşılanması için ayrılırken, kalan diğer hayvanlar ise kentteki büyük birkaç işletme tarafından satın alındı. Etlerin piyasaya girmediğini kapalı kapılar ardından satışların gerçekleştiğini iddia eden Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, etlerin mutlaka laboratuar incelemesinden geçmesi gerektiğini söyledi.
GÖZLE KONTROL YETERLİ DEĞİL

Deli Dana Hastalığı’na dikkat çeken Sağlam, “Hayvanlar ülkeye girişinde kontrollerden geçiyor Ancak gözle yapılan kontroller yeterli değildir. Hayvanın nasıl beslendiği, hangi salgın hastalığı taşıdığı önemlidir. Deli Dana Hastalığı’nın kuluçka dönemi ortalama 20 yıldır. Bu hastalığında sonuçları ise çok ciddidir” dedi. Deli Dana Hastalığı konusunda halk sağlığını ciddi tehlikeler beklediğini ileri süren Sağlam, “Vatandaşın tükettiği etlerde menşei bulunmalı. Vatandaş hangi eti tükettiğini bilmeli. Özellikle büyük marketlerde satışı yapılan kırmızı et ve kıymanın etiketleri Tarım İl Müdürlükleri tarafından denetlenmeli ve tüketilen ürünlerde mutlaka menşei bulunmalı. Eğer halkın bir tereddüdü varsa mutlaka bildiği ve tanıdığı kasaplardan alışveriş yapmalı” dedi.
Kırmızı et fiyatlarının dengelenebilmesi için damızlık hayvan üreticilerinin teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Sağlam, ithal etin devreye girmesiyle birlikte et fiyatlarının daha da arttığını vurguladı. Sağlam, “ Toplat et fiyatları 16 YTL’den 18 YTL’ye yükselmiştir. Damızlık üreticiler teşvik edilmeli. Üreticiler hayvanları satmak için adres bulamıyor. Et ve Balık Kurumu devreye girmeli ve üreticiye destek olmalı” dedi.
Paylaş :

“Danalar Delirtmesin” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir