Danalar Delirtmesin

İthal etteki ilk parti geçtiğimiz günlerde Bursa’ya geldi ancak piyasaya sürülmeden tüketildi. İthal etlerin ikinci partisi de Bursa için yola çıkarken, Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam ithal etin deli dana riskini ortaya çıkarabileceğine dikkat çekti.


Ramazan Ayı öncesi başlayan kırmızı etteki fiyat krizi hükümetin canlı hayvan ithal etmesine rağmen bir türlü aşılamıyor. Et ve Balık Kurumu ithal ettiği canlı kasaplık sığırları bir çok illere gönderirken, Bursa’ya da 930 adet canlı sığır geldi. Geçtiğimiz günlerde kurumun Bursa’daki şubesinde kesimi yapılan hayvanların 300 tanesi kurum tarafından askeriyenin ihtiyaçlarının karşılanması için ayrılırken, kalan diğer hayvanlar ise kentteki büyük birkaç işletme tarafından satın alındı. Etlerin piyasaya girmediğini kapalı kapılar ardından satışların gerçekleştiğini iddia eden Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, etlerin mutlaka laboratuar incelemesinden geçmesi gerektiğini söyledi.
GÖZLE KONTROL YETERLİ DEĞİL

Okumaya devam et “Danalar Delirtmesin”

Et diye sakatat mı yiyoruz?

Et fiyatlarının artması ile hileler de başladı. Köfte ve sucukta et yerine soya var, dana kıymadan tavuk sakatatı çıkıyor.

Et ve süt ürünlerindeki fiyat artışının piyasada hileli ürün patlamasına yol açtığını belirten Yemekçi’nin başkan vekili Levent Bulutoğlu, “Köfte, sucuk ve salama et yerine soya katılıyor.Kırmızı et yerine yemeğe hindi budu koyuluyor. Dana kıymadan tavuk sakatatı çıkıyor” dedi. Hazır yemek sektöründeki en büyük eksikliğin denetimsizlik olduğunu söyleyen Bulutoğlu, yemek hizmeti alan firmanın kendi denetimini yapması gerektiğini açıkladı. Piyasada bilinen tanınmış et ve süt ürünü üreticilerinden malzeme temin edilmesi gerektiğini belirten Bulutoğlu, yemek firmalarına ait depoların da sık sık denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

Simmental ve Angus Türü Canlı Hayvanlar Sivas’ta

Et ve Balık Kurumu’nca Macaristan‘dan İthal Edilen Canlı Hayvanlar Sivas‘a Getirildi.

Et ve Balık Kurumu’nca Macaristan‘dan ithal edilen canlı hayvanlar Sivas‘a getirildi.

Simmental ve Angus cinsi ağırlıkta olan 2 tır canlı ithal hayvan, Sivas Ticaret Borsası aracılığıyla teslim alındı. Macaristan‘dan getirilen Simmental ve Angus ırkı hayvanların kesimleri ise yarın borsa tarafından yapılacak. Kesimi yapılan hayvanların etleri, yine borsa aracılığıyla kentteki kasaplara ulaştırılacak.

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu, yaptığı açıklamada, borsalarının girişimi ve Et Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ın katkılarıyla Sivas‘a 64 adet ithal canlı hayvan geldiğini söyledi. Okumaya devam et “Simmental ve Angus Türü Canlı Hayvanlar Sivas’ta”

Et Balık Kurumu 23 Ağustos 2010 Fiyatları

ÜRÜNLERİMİZİN PERAKENDE SATIŞ FİYATLARI
23 Ağustos 2010 Pazartesi
ÜRÜN ADI FİYATI
(KDV DAHİL) TL
DANA KIYMA 16,50
DANA KUŞBAŞI 19,15
DANA BİFTEK-ROSTO 23,75
DANA PİRZOLA 24,75
DANA KONTRFİLE 26,30
DANA BONFİLE 32,50
GÖVDE TAVUK 4,95
TAVUK BUT 6,10
TAVUK GÖĞÜS 4,95
TAVUK KANAT 7,90
TAVUK TAŞLIK 3,50
TAVUK CİĞER 2,00
TAVUK YÜREK 2,00
TAVUK BOYUN 0,50
TAVUK BAGET 7,20
TAVUK PİRZOLA 6,95
TAVUK FİLETO 7,50
SUCUK 26,00
SOSİS 17,30
MACAR SALAM 18,90
SIĞIR KAVURMA (Ekstra) 28,30
SIĞIR KAVURMA (Normal) 24,15
PASTIRMA 37,75
PASTIRMA BONFİLE 46,15
GÖVDE KUZU ETİ 26,50
KUZU ÇATAL BUT 29,00
KUZU KOL 26,00
KUZU PİRZOLA 39,00
KUZU GERDAN 23,00
KUZU GÜVEÇ 18,00