Simmental ve Angus Türü Canlı Hayvanlar Sivas'ta

Et ve Balık Kurumu’nca Macaristan‘dan İthal Edilen Canlı Hayvanlar Sivas‘a Getirildi.
Et ve Balık Kurumu’nca Macaristan‘dan ithal edilen canlı hayvanlar Sivas‘a getirildi.
Simmental ve Angus cinsi ağırlıkta olan 2 tır canlı ithal hayvan, Sivas Ticaret Borsası aracılığıyla teslim alındı. Macaristan‘dan getirilen Simmental ve Angus ırkı hayvanların kesimleri ise yarın borsa tarafından yapılacak. Kesimi yapılan hayvanların etleri, yine borsa aracılığıyla kentteki kasaplara ulaştırılacak.
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu, yaptığı açıklamada, borsalarının girişimi ve Et Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ın katkılarıyla Sivas‘a 64 adet ithal canlı hayvan geldiğini söyledi.
Bu hayvanların çoğunluğunun Simmenta olduğunu ifade eden Hastaoğlu, yarın bu hayvanların kesimini yaptıktan sonra kentteki kasap, market ve perakendecilere dağıtımının yapılacağını söyledi. Kesilen canlı hayvanlardan 20 ton et alınacağını, bunun yarısının Erzurum‘a gönderileceğini ifade eden Hastaoğlu, gelen etin yeterli miktarda olmadığını belirtti.
Hastaoğlu, şu anda kentte yerli üretimde sıkıntı olduğunu, bu nedenle ithal et talebinde bulunduklarını, hafta içerisinde 7 tır daha canlı hayvan geleceğini, bunlarını sayısının da 210 civarında olduğunu ifade etti.
Getirilen etlerin talebe cevap vermesi halinde et fiyatlarında indirim düşündüklerini ifade eden, kesimi yapılan etlerin de taahhütname imzalatarak kasaplara dağıtılacağını, kıymanın 18, kuşbaşının ise 20 liradan satışa sunulacağını kaydetti.
Et Balık Kurumu Genel Müdürü Ulubaş’a katkılarından dolayı teşekkür eden Hastaoğlu, kurumun bulunmamasına rağmen ithal hayvan gelen tek ilin Sivas olduğunu belirterek, ‘Bu hayvanların gelmesinde borsamızın da çok büyük katkıları olmuştur. Bunun da Sivas‘a en iyi hizmet olacağını düşünüyorum. Bunlar gelmeseydi et fiyatlarının daha çok yükseleceğini düşünüyorum. Ama şu anda biz fiyatları durdurduk, yükselmesini önledik. İnşallah önümüzdeki günlerde sayıları çoğalırsa mutlaka fiyatlarımız inecektir. Etleri kasaplara taahhütlü olarak veriyoruz’ dedi.
Hastaoğlu, ‘Gelen hayvanlar çok kaliteli. Hepsi 1 yaşında, etleri çok nazik, hem yağsız, süper kalite. ‘İthal iyi değildir’ diye sağda solda duyuyoruz. Kesinlikle öyle bir şey yoktur. Bir numaralı hayvanlardır. Etlerini biz biliyoruz, etleri çok kalitelidir. Hiç kimse aldanmasın, herkes gönlünce yiyebilir. Zaten biz bunun garantisiyiz’ diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir