Gıdada büyük zamlar kapıda

Ramazan’a 18 gün kala et, sebze ve meyvede hızlı fiyat artışı başladı. Gıdacılar özellikle etin geçen yılki gibi cep yakacağını söylüyor. Ramazan’da büyük zamlar gelecek.

Tüketimin en canlı olduğu, alışverişlerin hızlandığı ramazan ayında fiyatlara büyük zamlar bekleniyor. ramazana 18 gün kala özellikle et, süt, meyve, sebze, sıvı yağ ve salçada fiyatlar hızlı bir tırmanışa geçti. Özellikle et fiyatının geçen yıl olduğu gibi yüksek seyretmesi bekleniyor. Okumaya devam et “Gıdada büyük zamlar kapıda”

Simmental ve Angus Türü Canlı Hayvanlar Sivas’ta

Et ve Balık Kurumu’nca Macaristan‘dan İthal Edilen Canlı Hayvanlar Sivas‘a Getirildi.

Et ve Balık Kurumu’nca Macaristan‘dan ithal edilen canlı hayvanlar Sivas‘a getirildi.

Simmental ve Angus cinsi ağırlıkta olan 2 tır canlı ithal hayvan, Sivas Ticaret Borsası aracılığıyla teslim alındı. Macaristan‘dan getirilen Simmental ve Angus ırkı hayvanların kesimleri ise yarın borsa tarafından yapılacak. Kesimi yapılan hayvanların etleri, yine borsa aracılığıyla kentteki kasaplara ulaştırılacak.

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu, yaptığı açıklamada, borsalarının girişimi ve Et Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ın katkılarıyla Sivas‘a 64 adet ithal canlı hayvan geldiğini söyledi. Okumaya devam et “Simmental ve Angus Türü Canlı Hayvanlar Sivas’ta”

İthal hayvanların kesimine yarın başlanacak

SAKARYA – Et ve Balık Kurumu (EBK)’nun, et fiyatlarını düşürmek amacıyla Uruguay’dan getirttiği 12 bin 580 hayvanın kesimine yarın başlanacağı belirtildi.

Ramazan boyunca toplam 25 bin ton ağırlığında büyük baş hayvan ithali gerçekleştirmesi beklenen EBK’nın, ihale yoluyla Uruguay’dan getirttiği ithal hayvanlardan 12 bin 580’i Kocaeli’ndeki Derince Limanı’na geldi.

Veteriner hekimlerce kontrolleri yapılan Angus ve Simental cinsi ağırlıklı büyükbaş hayvanlar, kesim için EBK’nın Ankara, İstanbul, Sakarya, Bursa ve Eskişehir’deki kesimhanelerine gönderildi. Okumaya devam et “İthal hayvanların kesimine yarın başlanacak”

“Ucuz kıyma” da kıymete bindi

Ramazan ayı dolayısıyla kırmızı ete yönelik talebin artması, “bahar eti”, tavuk ve kafa eti ile fazla miktarda yağ katılmasıyla fiyatı düşürülen kalitesiz hazır kıymanın fiyatını yükseltti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bursa’nın tarihi alışveriş merkezi olan Kapalı Çarşı’da, Ramazan ayı dolayısıyla özellikle hafta sonları oldukça yoğun geçiyor.
Sahur ve iftar sofraları için Kapalı Çarşı’ya giden vatandaşlar, burada meyve ve sebze, et, süt ve ürünleri, hurma, bakliyat, baharat gibi birçok çeşitte gıda ürününü bulabiliyor.
Çarşıda, kuzu pirzola 35, dana biftek 31, dana ve koyun kıyma 22-25 liradan satılıyor. Kuyruk eti 8, baş eti 10, böbrek 6, yürek 7, dana ciğer 16, kuzu ciğer 18, dana paça 2,5, kuzu kelle 6 liradan alıcı bulurken, kilosu 1,5 lira olan yemeklik piliç (kalça ve sırt kısımlardan oluşuyor) kilosu 1,5 ile 1 liralık çorbalık piliç de ilgi görüyor.
Kırmızı etteki fiyat artışına bağlı olarak hazır kıymanın kilogram fiyatının 25 liraya kadar ulaşması, ramazan ayında ucuz kalitesiz kıyma olan talebi artırdı.
Dana eti kıymasının kilosunun 20 liraya satıldığı geçen yılın ramazan ayında 6-7 liraya alıcı bulan hazır kıyma, bu yıl 11 liraya yükseldi. 11 liralık, içine ne karıştırıldığı tam bilinmeyen bu kıyma da büyük talep görüyor.

KIYMADA NELER OLABİLİYOR?
Bazı kasaplarda 11 liraya satılan hazır kıymada, hayvanların en kalitesiz bölümü olan “bahar eti”, kafa ve tavuk eti ile yüksek oranda yağ ve soya bulunabiliyor. Bazı kasaplar hazır kıymaya, sakatat ürünleri de karıştırabiliyor.
Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, vatandaşları kesinlikle hazır kıyma almamaları konusunda uyararak, şunları kaydetti:
“Ucuz kıyma olmaz. Bir dananın kemikli etinin maliyetinin 17 lira olduğu bir dönemde hazır kıymanın 11 lira olması, endişe vericidir. 16-18 liraya bile hazır kıyma satılıyorsa, mutlaka hile vardır. Ne karıştırıldığını tam olarak bilemiyoruz ancak tavuk eti, sakatat, yağ ve soya katıldığını tahmin ediyoruz.  Diğer ürünlerin de katılmasıyla birlikte fiyat ancak düşürülebilir. Kesinlikle eti görerek, makinede çektirerek kıyma almalarını tavsiye ediyoruz. Kemiksiz kırmızı etin kilosu ortalama 24 liraya satılıyor. Yarım kilosu bile 10 lira etmezken, 11 liraya kıymayı nasıl yapıyorlar?”