Ramazan'da Et Fiyatları Tavan Yaptı – Şanlıurfa

ŞANLIURFA (İHA) – Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, et fiyatlarına yapılan zamma vatandaşlar tepki gösteriyor.
Ramazan ayı öncesinde, kıyma etin fiyatı 20 TL.den satılırken, Ramazan ayı ortalarında kıyma etinin kilosunun 23 TL’den satışa sunulması Ceylanpınar halkı tepki gösterdi. Kırmızı ete uygulanan zam yüzünden tavuk etinin de zamlandığına işaret eden vatandaşlar, et fiyatları konusunda yetkililerden acil çözüm istiyor. Tarım Bakanı’nın et ithalatı yaparak et fiyatlarının ucuzlatılacağı konusunda somut bir adım atılmadığının altını çizen vatandaşlar, bu gidişle tavuk etine bile hasret kalacaklarını dile getirdi. İlçe esnaflarından Suphi Öncü, “Et fiyatları yüzünden et yiyemez hale geldik, bu konuda acil çözüm bekliyoruz” dedi.
Türkiye’deki et fiyatlarının Avrupa ülkelerinde satılan etten daha pahalı olduğunu dile getiren Gurbetçi Mehmet Kaçan, “18 yıldır, Almanya’da yaşıyorum. Akrabalarımı ziyaret için Şanlıurfa’ya geldim. Şanlıurfa’daki kasapların satmış oldukları et fiyatlarını görünce şoke oldum. Almanya’da koyun etinin kilosu 4 Euro alıcı bulurken, bu rakam Türkiye’de maalesef 3 misli farkla 22 TL.den alıcı bulmasına çok şaşırdım.” dedi. Et fiyatlarının yüksek olmasının besicilerden kaynaklandığını dile getiren kasap
işletmecisi Salih Çeçen ” Besinci elindeki canlı hayvanları sürekli fiyatlar yükseliyor bahanesiyle satmıyor. Bu nedenle canlı hayvan bulamıyoruz. Şu an kıyma etinin kilosunu 22 TL.den satmamıza rağmen zarar ediyoruz” diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir