Markette beklenen ucuzluk olmadı Et Balık'ta kuyruklar uzadı

Et fiyatlarındaki yükselişi durdurmak için yurtdışından hayvan ithalatı yapılmasına rağmen, tüketicilerin mutfağına ucuz et henüz ulaşmadı. İthalatın ardından bir miktar düşüş olsa da, fiyatlarda yeniden artış gözleniyor. Vatandaşların ucuz et satın almak için uzun kuyruklar oluşturması üzerine Et Balık Kurumu kıyma satışını 30 lira ile sınırlandırdı.

Türkiye halen dünyanın en pahalı etini tüketmeye devam ediyor. Son bir yılda dana etine yüzde 35, koyun etine de yüzde 52,5 oranında zam geldi. Dana eti 29, koyun eti 39 liraya kadar yükseldi. Bu gelişmeler üzerine Et ve Balık Kurumu (EBK) ithalat kararı aldı. İthal edilen canlı hayvanların kesilip piyasaya verilmesinin ardından fiyatlarda bir miktar düşüş gözlense de bu indirim vatandaşa bir türlü yansımadı. Özellikle Ramazan ayında vatandaşların et ve kıyma tüketimine yönelmesi de market ve kasapların fiyat indirmemesinde etkili oldu. Bu kapsamda EBK, kendi marketlerinde et ve kıyma satışı yaparak halkın ucuz ürünler tüketmesine imkan sağladı. Ancak EBK, ithal hayvanlardan elde ettiği kıymaya rağbet artınca vatandaşlara en fazla 30 liralık alma sınırı getirdi. Kilosu 16,50 liradan satılan kıymanın önünde uzun kuyruklar oluşunca bu kararı almak zorunda kaldıklarını aktaran kurum yetkilileri, “Herkes ucuz kıyma ve ete hücum edince talebe yetişemiyoruz.” dedi.
YENİ MAĞAZALARA İHTİYAÇ VAR
Et ve Balık Kurumu’ndaki ucuz et kuyrukları her geçen gün uzuyor. Günde 50 ton etin satıldığı EBK mağazalarında, vatandaş başına kıyma satışına sınırlama getirildi. Talebe yetişemeyen ve kıyma alamayan vatandaşların tepkisini çeken kurum, bazı mağazalarında en fazla 30 liralık kıyma alabilme limiti koydu. Kilosu 16,50 lira olan kıymadan vatandaşlar en fazla 1 kilo 800 gram alabiliyor. Yetkililer, uygulamayı, “Herkes ucuz kıyma ve ete hücum edince biz taleplere yetişemiyoruz. Bunun için kişi başına 30 liralık limit koyduk. Onun üzerinde alınmasına müsaade etmiyoruz. Gelen hiç kimsenin eli boş dönmesin diye.” diyerek savunuyor. EBK’nın ithal ettiği 65 bin ton hayvanın 25 bin tonu Ramazan’da Türkiye’ye getirilerek kesildi. Ramazan’dan önce et ve kıyma alabilmek için sıraya giren vatandaşlar hâlâ mağazalar önünde sabah erken saatte kuyruğa giriyor. Ramazan’ın 10. gününe rağmen 16,50 liralık kıymayı iftar ve sahur sofralarına koymak isteyenler mağazalarda en az 1 saat bekliyor. Uzayan kuyruklar oruçlu vatandaşın sinir katsayısını artırınca tepkiler personele veriliyor. Et Balık Kurumu’nun Türkiye genelinde sadece 12 mağazası bulunuyor. Bu mağazaların 4’ü Ankara’da. Ramazan’da Ankara’da günde 3 bin ton et ve et ürünü satılıyor. İstanbul, Adana, Ağrı, Erzurum, Diyarbakır ve Van’ın haricindeki illerde de mağaza hiç yok. İstanbul’da 50, Ankara’da 40 mağazanın açılması halinde ancak kuyrukları bitirebileceği ifade ediliyor.
Öte yandan ilk haftalarda yaşanan, ‘angus eti ayırtma’ girişimleri de kuyrukta bekleyen vatandaşların tepkisini topladı. Bunun üzerine EBK Genel Müdürlüğü bir karar alarak satış bürolarını uyardı ve ‘Hiç kimseye sıraya girmeden et ve kıyma vermeyin’ talimatı verdi. İlk günlerde müsteşarların bile sipariş edip ayırttığı ithal etler için artık herkese sıraya girme şartı getirildi. EBK personeli de vatandaş gibi 16,50 liralık yağsız kıymadan alabilmek için sıraya giriyor.
Paylaş :

“Markette beklenen ucuzluk olmadı Et Balık'ta kuyruklar uzadı” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir