Gıdada büyük zamlar kapıda

Ramazan’a 18 gün kala et, sebze ve meyvede hızlı fiyat artışı başladı. Gıdacılar özellikle etin geçen yılki gibi cep yakacağını söylüyor. Ramazan’da büyük zamlar gelecek.
Tüketimin en canlı olduğu, alışverişlerin hızlandığı ramazan ayında fiyatlara büyük zamlar bekleniyor. ramazana 18 gün kala özellikle et, süt, meyve, sebze, sıvı yağ ve salçada fiyatlar hızlı bir tırmanışa geçti. Özellikle et fiyatının geçen yıl olduğu gibi yüksek seyretmesi bekleniyor.
İthalat çözümü her ne kadar bekleneni veremediyse de fiyatlar bir dönem düşüşe geçmişti. Ancak hem yerli besiciye verilen teşvikin kesilmesi hem de ithal ette gümrük vergisi oranının yükseltilmesi kırmızı et fiyatlarını yeniden başa döndürdü.
Radikal’in haberine göre; Tüm bunların üstüne Türkiye’nin et üretimi de mayıs ayında yüzde 8.4, yıllık bazda da yüzde 19.6 azalınca fiyatlar aynı hızla yükseldi. İthalat uygulaması öncesi kilosu 15-16 TL olan ve ithalatla birlikte 11 TL’ye kadar düşen karkas et, bu günlerde tekrar 15 TL’yi gördü.
Son bir ayda yüzde 20 artan et fiyatlarının böyle giderse ramazan ayına kadar daha da tırmanması bekleniyor.
İthale ‘% 100 yerli’ damgası İthalatın ateşinin söndüğünü ve fiyat artışlarının çok hızlı başladığını belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Bunun iki sebebi var.
İlki ithal ette gümrük vergisi oranı yüzde 60’tan yüzde 75’e çıkartıldı. İkincisi, 300 liralık üretim teşviki de 1 Temmuz’da sona erdi. Bu ikisi birleşince piyasada hayvan bulmak güçleşti, fiyatlar da arttı. Büyük zincir mağazaların yüzde 90’ı ithal et satıyor.
Ancak kimisi ithal demiyor, yüzde 100 yerli diye yazıyorlar, ama ithal hayvanın buranın koşullarına uyması için en az 7 ay beslenmesi lazım” diye konuştu.
Kadıköy’deki Yalçındağ Kasap’ın İşletme Müdürü Selçuk Sevüç, karkas etin de kilosunun 14-15 liraya kadar çıktığını söyledi. Son bir ayda fiyatlarda yüzde 20’ye yakın artış olduğuna dikkat çeken Sevüç, fiyatların ramazana kadar daha da artacağı görüşünde. Eminönü’ndeki Osman Kasap’ta da ramazan ayında fiyatların daha da yükselmesi bekleniyor.
Sebze-meyve hızla yükseliyor Etten cebi yanan tüketici sebzeye yönelmek istese, orada da durum pek farklı değil. Çünkü 1 kilogram fasulye 5 TL’ye, bamya 7 TL’ye, kabak 3 TL’ye yükseldi. Meyvenin fiyat rekortmeni ise erik ve kiraz.
Rekor sıvı yağ ve salçada
Sıvı yağ ve salçada geçen yıla oranla yüzde 60’ı bulan rekor fiyat artışları var. Rami Kuru Gıda Toptancıları esnafı, 20 Temmuz itibariyle ramazan alışverişlerinin artmasını beklerken, fiyatlardaki artışın tüketiciyi çok zorlayacağı görüşünde.

Paylaş :

“Gıdada büyük zamlar kapıda” hakkında 15 yorum

 1. kusu kargas devamlı 24 tl iken dana kargas 15 tl oldu diye yaygara koparanlar nasıl bir hesap yapıyprlar anlaması güç 1kg iç yağının piyasa değeri 70 kuruş kuzuda yağ oranı danaya göre çok fazla iken dana etinin kargas maliyeti zaten 15 tl yani bu üretici maliyetinin altındamı hayvanını kestirsin burda söylenenler akla mantığa sığmıyor yaygara koparan bir parça olsun geleceğini düşünsün yerli üreticiye düşmanlık niye bu yazıyı yazan kardeşim ömründe hayvan bakmışmı neyin peşindesiniz anlamak mümkün değil. 1 lt süt 50 kuruştan alınıp 1.5 tlden satılıyor bunu niçin söylemiyorsunuz karşınızdaki köylü değil değilmi………….

 2. zaim kardeşime sonuna kadar katılıyorum davulun sesei kulaga uzaktan hoş gelirmiş yaygaracıları getirip ahıra sokacaksın ücretsiz bir sene mala bakmak nasıl oluyormuş gösterecen biz 1 senedir zararına mala bakıyoruz haaaaaaa bide destek verdiler dimi onu da ısıtıp ıstsp sürüyorlar bize beş kuruş faydasıu olmadı kasap kesimci destegi bahane edip fiyatı 1 lira geri çekti üstüne bide vergi bindirdi YOKMU DAHA BİNECEK BU KÖYLÜNÜN SIRTINA GELSİN BEN SATARIM 14 TL YE ETİ KASAP SATAR 25 TL YE BEN SATARIM 50 KRŞ SÜTÜ SANAYİCİ SATAR 1.5 TL YE binin bakalım garibanın sırtına hısm akrabanız varsa onlarıda çagırın nasıl olsa sesi çıkmaz bu hıyarın ne sendikası var ne grevi aldınız tarım bakanını da satın biz çereriz yükünüzü e tabi bu saban a bi de öküz lazım heres arkatdan tutsa kim sürecek tarlayıgeçen sene ET 17.5 tl SÜT 80 krş YEM 23 TL MAZOT 2.5 TL İDİ BU SENE ET 14 TL SÜT 50 KRŞ YEM33TL MAZOT3,5 TL YEMEDE YANIN DA YAT TAYYİP BABA SEN SEN ÇOK YAŞA YAŞADIKÇA

 3. allah aşkına et yükseldi demeyin,üreticinin maliyeti zaten 15-16 lira,bir torba yem 4o lira üretici battı artık besiciik denen bir meslek kalmadı.Siz 15 e eti alıp 30-35 tlye sütü de 50 kruşa alıp 1.5 tlye satanları sorgulayın..LÜTFEN ARTIK MEDYA OLRAK BESİCİYİ,ÜRETİCİYİ TÜRK ÇİFTÇİSİNİ RAHAT BIRAKIN….

 4. et piyasasi biraz hareketlendi hemen aç karkalar gündem yaratmaya çalişiyor.avrupadan et geldi halk sanki ucuz etmi yedi 13 tl verdiğimiz zamanda gene eti 20 25 tl aliyorduk.15 tl veriyoruz market ve kasaplarda 20 tl versinler.bu besici sankı danayi kendisi yapiyor su verip kilo aldiriyor.bizimde maliyetimiz var bir gün niye bunlari yazmiyorlar . bizim medyada bazilarinin işini görmek için her şeyi yapiyor.gene ithal etin gümruğu düşsun ucuza getirip büyuk paralar vursunlar.rantçilar çari açikmi vermiş hastalikli etmi gelmiş besiçi iflas etmiş hiç umurunda değiller sadece servetlerine servet katsinlar.bu rantçilar ellerinde gelse halka domuz etini yetirirler.ucuza alip pahali satmak için sankı köylumu zengin oldu bu işlerde kimin zengın olduğu belli

 5. Ya bu insafsizlarin sesi ne kadar cok cikiyor .zaten maliyetin 15 tl oldugunu herkes biliyor.peki bu uretici 5 kurus bile kazanmasinmi ? 18 ay boyunca hamalligina Kim calisir.ama Su piyasa sartlarinda biz calisiyoruz.ustelik sutte hamallik bi tarafa zarar ediyoruz 50 kurusa sattigimiz sut yemi bile karsilamiyor.insaf diyorum artik insaf .neye inanyorsaniz onun adina insaf yeter artik kesin sesinizi.

 6. fiyat 15tl iyidir alanda razı olur satanda besiye alınacak danalarında fiyatları makul olursa yem fiyatları bu seviye kalırsa besici azda olsa kazanır

 7. et fiyat nokta com piyasa hareketleniyor fiyatlar yükseliyor ama sizin fiyat tabelası hep aşagıda kalıyor kimlere peşkeş çekiyorsunuz ama yapmayın böyle ayiptır fiyatlar daha yüksek siz az gösteriyorsunuz millet zaten zararda öldürmeyin insanları ayıptır.

 8. selamun aleyküm arkadaşlar.Ben şuan yurtdışında yaşıyorum ve önümüzdeki 2-3 sene içinde Vatana kesin dönüş yapmak istiyorum!döndüğümde et ve süt besiciliği yapmak istiyorum memleketde 25 dönüm arsam var 40 tane dana 10 tane de süt ineği bakmak istiyorum.Arkadaşlar sizden Bu konuda fikir ve bilgi istiyorum para kazanabilirmiyim?10 tane süt ineğinin günlük maaliyeti nedır?vs…. (bu işi yapan veya yapmış olan arkadaşlar yazsın!)şimdiden teşekkür ederim saygılarımla..

 9. erdoğan yalçınkaya

  Önümüz ramazan arkası kurban,yeterli mal varmı yokmu çıkacak şimdi ortaya dana kesim fiyatı 16-17 lira olması gerekir besicide para kazanacak bedava çalışacak hali yok.nasıl olsa bu millet halinden memnun etin kilosu 28-35 lira arasında satılsa ne olur hiç olmassa millet zarar etmez almanyada şukadar fransada şu kadar bunların hepsi hikaye bizim onların seviyesine gelişimizi biz göremeyiz onlar sade et değil çok sorununu halletmiş bizim daha on fırın ekmek yememiz lazım.

 10. BAKANLIK TEDBİR ALACAK
  Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise, artan vergiler ve sona eren kilo başına 1 lira destek priminin yarattığı depremle ellerini ovuşturanların olacağını söyledi. “Bu iş büyük çaplı ve profesyonelce yapılıyor” diyen Yalçındağ, piyasada oluşan sarsıntıyı Bakanlığa ilettiklerini, ithalatta vergilerini düşürülmesi ve destek primleri ile ilgili yakında bir tedbir gelmesini beklediklerini söyledi. Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kobal ise “İthal ete uygulanan vergi yüzde 75’ten 50’ye, kasaplık gelen hayvanlardan alınan yüzde 30 gümrük vergisini ise yüzde 15’e indiriliyor. Bir iki gün içinde açıklanmasını bekliyoruz” diye konuştu. Aytaç Genel Müdürü Ahmet Tekten Ramazan’da herhangi bir zam yapmayacaklarını, yurtdışından gelen ithal hayvanlarla iç piyasanın dengelendiğini, şu anda karkas et fiyatının 14-15 lirada sabitlendiğini ifade etti. Bu arada İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Sadık Çelik ise artan et fiyatlarının sektörü zora soktuğunu, üretimin iç tüketimi karşılayabilecek seviyeye ulaştırılması gerektiğini dile getirdi.
  şimdi ne yazaçağimi bende bilmiyorum içinde ne geçdiğini sizlerde iyi bilirsiniz besiciler 40 50 bin tl zarar etdiği zaman bakanlik nerdeydi şu anda abartildiği gibi bir yükseliş yok 14 ,5 15 tl zaten yem fiyatlari ile besicinin maliyeti 15 tl geçiyor eğer adeletse kasaplarda fedakarlik yapsinlar yem fiyatlarinida düşurun tüm yuku besiciye yükluyorsunuz şirketler sadece etin gümruk vergisini düşurmek için gündem yaratiyor ucuza getirdiniz zaman vatandaşa kaça satdiniz bakanliğin bu oyunlara gelmesin

 11. Bu et firmalari kadar acimasizini gormedim .karkas 12 tl iken sesleri cikmyordu azicik kipirdanma oldu hemen yaygaraya basladilar bunlarin gozunu ancak kara toprak doyurur ya siz para kazanmak istiyorsunuzda ureticinin azicik kazanmasini neden hazmdemiyorsunuz.

 12. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, et fiyatlarındaki yükselişe önlem olarak referans fiyatı kg’da 5 dolardan 3,5 dolara indirdiklerini, ayrıca kasaplık hayvan ithalatında gümrük vergisinin yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürülmesi için kararname hazırlığı içinde olduklarını bildirdi.
  BUNEYA BÖYLE OLURMU NERDE YAŞİYORUZ BİR HAFTA ÖNCE GÜMRUĞU 60 75 ÇİKAR ŞİMDİDE 5 DOLARDAN 3,5 YAP SİZ DEVLETMİ YÖNETİYORSUNUZ SİZDEN NE KÖY OLUR NE KASABA RESMEN ÜRETİÇİ İLE DALGA GEÇİYORSUNUZ VATANDAŞ PİYASA NASİL GÜVENSİN AMAÇİNİZ YERLİ ÜRETİÇİYİ KORUMAK DEĞİL PATİRMAK BEN BU BAKANDAN BİR ŞEY ANLADİYSAM NE OLAYİM

 13. Nihat kobaltı sahsen çok iyi tamıyorum kendisi yurt dısından canlı dana getiriyor ve sakarya bölgesine satıyor neden ordan aldığı fiyat üzerine fazlasını koyup satıyor canlıı 11 tl den veriyor be ruhsuz et kesim 22 tl mi bu fiaytı çekiyorsunuz..Neden yem fiayatı düşmüyor ilk defa temmuz ayında abalıoğlu ve matlı yeme 2 ile 3.5 tl arası zam yapıdı..yaniz çuvalı 35.5 tl pesin paraya satılıyor.Saman balyesi her yerde 6 tl aşağısı yok yonca balya 9 tl.bu hayvancılığı yapan harbi salaktır benim gibi bunları yazan yok anlatan yok siz alışmışsınız hazır ete bakalım görücem sizi ithal de bir gün bitecekk..Ama burda o zaman besici bulamacaksınız bende 150 dana var kestireyim alırsan namerttim gelsin bankda benden krediyi alsın sıkıyorsa sen ver krediyi sonra sıç ağzımıza zarar yaaa hayvan bası 1000 tl yani 150 bin demek hangi söktörde böyle zarar var.Aldığım parayı borsaya veya altına yatırıcam alışmışız biz yatarak para kazanmaya..kasaplar zaten zam yapacaktı %15 vergiyi bahane gösterip üreticiden çıkarıyorlar acısnı acaba kactane kasabın ağırında hayvanı var hepsininki boş çünkü salakmı baksınn uğrassınnn

 14. slm saygıdeğer hemşerilerimiz ben hayvancılıkla geçim yapıyom et fiatları biraz kıpırdadı diye hemen yaygara başladı yanlız kimse bilmiyo bu hayvanlar nasıl yetişdiriliyo bir torba yem fiatı 36 tl oldu maliyetler çok uyksek eğerki et fiadları 15 den aşağı düşerse bu besicilik yapan kardeşlerimiz bu işin içinden çıkamaz
  ve hayvancılığın sonu olur gelecegimiz nesillere artık ital hayvan bırakırız milletimizi duyarlı olmaya çağırıyom
  hayvancılık yapanlarıda düşünmeleri gerekir diyom saygılar

 15. Et üreticiler biraz dikat etseler bu kötü duruma düşmezdik.Marketten et yerine çoğu alternatif (beyaz et balık sucuk sosis vb.)veya yemek yediğimiz mekanlarda kaçımız yerli et istiyorum diyoruz.Önce tavrımızı iyi koymalıyız Ürettiğimize sahip çıkarsak istisnalar hariç yok pahasına kestirmesek birazda yanyana durmasını becerebilirsek hakkettiği yere oturur.Bir hayvan %10 ile %20 arası besiciye para bıraksın raziyiz Bu işin zorluğunu yaşayanlar bilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir