Hayvancılığın esas sorunu bu

Et fiyatlarının yüksekliği nedeniyle damızlık hayvanlar da kesime gönderiliyor.
Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yasak olmasına rağmen, et fiyatlarının yüksekliği nedeniyle damızlık küçükbaş hayvanların da kesimhanelere gönderildiğini söyledi.
Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin fiyat artışı nedeniyle adeta ”bindikleri dalı kestiklerini” ileri sürerek, bu konuda tedbir alınması gerektiğini bildirdi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, il müdürlükleri vasıtasıyla denetim ekipleri oluşturması gerektiğini ifade eden Akın, şöyle dedi:
”Son zamanlardaki et fiyatlarındaki artış nedeniyle küçükbaş hayvan üreticileri, fiyatlar yükselme yada düşme korkusu nedeniyle 5 aylık yada 7 aylık hiç doğum yapmamış (damızlık) dişi koyunlarını da besihanelere göndererek kestirmektedir. Damızlık hayvanların bu şekilde kesilmesi son derece sakıncalıdır. Adeta, insanın bindiği dalı kesmesi gibi bir durumdur. Tarım il müdürlükleri, kolluk kuvvetlerinden de destek alarak bu konuda denetimlerini sıklaştırmalıdır. Yoksa, damızlık hayvanların kesilmesi, ileride hayvancılık sektörüne onarılması güç yaralar açabilir.”
Akın, fiyatların yüksek olmasından dolayı üreticilerin hayvanlarını yüksek fiyatla elinden çıkarmaya çalıştığına dikkat çekerek, ”Spekülatörler ortalığı bulandırıyor. Hayvan fiyatlarındaki artış nedeniyle damızlık hayvanlarda da müthiş bir kesim var” ifadelerini kullandı.
-KOMİSYON OLUŞTURULMALI-
Birlik olarak, küçükbaş hayvan üreticilerinin bilinçlendirilmesine büyük önem verdiklerini vurgulayan Akın, özellikle hayvanların küpelenmesi konusu üzerinde durduklarını, Malatya’daki küçükbaş hayvanların yüzde 85’inin küpeli hale getirildiğini, anlattı. Damızlık dişi koyunların kesiminin engellenmesi için, bazı sivil toplum kuruluşları ile de görüştüklerini belirten Akın, Malatya Tarım il mÜdürlüğünün başkanlığında bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonda sivil toplum kuruluşlarınından birer temsilcinin bulunmasını teklif ettiklerini sözlerine ekledi.
A.A.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir