Et fiyatı 12 TL'ye inecek!

Bakan Babacan et fiyatlarını değerlendirdi :
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin yapısal olarak hayvancılıkla ilgili maliyetlerin yüksek olduğunu belirtti ancak et fiyatlarını makul seviyede tutacaklarını da açıkladı. Et fiyatlarının düşürülmesi konusunda ilgili bakanlıklarla toplantılar yaptıklarını anlatan Babacan, ithalat kapılarını açıp ticareti serbestleştirmeleri durumunda bir çok canlı hayvanın ve etin Türkiye’ye getirileceğini, böylece fiyatların düşeceğini ancak Türkiye’de de hayvancılığın biteceğini söyledi.
Bu noktaya gitmesini arzu etmediklerini ifade eden Babacan, “Yaptığımız şu, ölçülü bir miktarda ölçülü bir süre ithalat kapısını açık tutup, et fiyatlarının belli bir noktanın üzerine geçmesini önlemeye çalışmaya çalışıyoruz. Karkas etin kilosu, 12, 13, 14 lira olursa makul gibi olacak. Ama bunun üzerine çıktığında da o zaman ithalat kapısını daha da açıp et fiyatlarını kontrol altına almamız gerekiyor. Et fiyatlarını makul ölçüde tutacağız” diye konuştu. Referandum ve olası sonuçlarını da değerlendiren Bakan Babacan, “Hayır çıkması durumunda Türkiye yeni bir krize sürüklenir vs… belki o noktaya gitmez ama Türkiye çok önemli bir fırsatı kaçırır. Bunun için bir bedel öder” dedi.

Paylaş :

“Et fiyatı 12 TL'ye inecek!” hakkında 13 yorum

 1. ben yetiştiriciyim aynı zamanda tüketiciyim etin fiyatı konuşuluyor son bir iki aydır etin girdileri ne oldu hiç konuşulmuyor yem fiyatına bir inceleyin elektrik zamı mazot zammı vs keşke et10 12 yem 20 23 olsa bizde memnuniyetle işimizi yapsak

 2. et fiyatlarından şikayetçi olanlar.köylerinizde kim kaldı.hayvanlar otlaklarda otlatılırdı ve besi maliyetleri çok düşerdi. bizde ağız tadıyla et yiyorduk.şimdi ne oldu.köylerde doğru dürüst kimse kalmadı.köylülerin yerini büyük besi çiftlikleri almaya başladı.hayvana verilen herşey parayla satın alınıyor.ve maliyetler yükseliyor.meralarda ise otları yiyecek hayvan yok.emekli omuş köye yerleşmiş baba bir hayvan edindiği zaman .oğlu haber gönderiyor.baba, emekli maaşın sana yetmiyormuda hayvanla uğraşıyorsun.babanında önü kesiliyor.oğul ise gurbette et fiyatını yüksekliğinden yakınıyor.halimiz.

 3. beceriksizlik bunların yaptığı.türkiye bölgesinde kendi kendine yeten sayılı ülkelerden biriyken bu hükümet dönemlerinde et on onbeş kat arttı.her yıl katlanarak zamlandı.keza petrolun fiyatını bir hatırlayın ecevit dönemindeki kirizlerde bile bir doların altında olan petrol bugün üç dolara dayandı.başarı bunun neresinde başbakan.sen halkı amerianın buğdayına ve etine muhtaç ettin.kabineni de al git….

 4. merak etmeyin bu millet 12 liraya et yesin diye geleceğini satar size. salçaya, kömüre satan et için neler yapmaz. adamlar çözdü milleti artık…

 5. bir zamanlar pirinç fiyatları da artıyordu ama şimdi noldu. her dönem belli bir ürünün fiyatı dalgalanmalara maruz kalır. sadece ete sığınırak muhalefet yapmak sığ bir görüşün tezahürüdür. halk et fiyatlarına bakarak hükümetleri değerlendirmez. genel duruma bakarak hükümete not verirler.

 6. Et fiyatları atıyor.Ne güzel başlık.Etin kaça kesilip marketler, kasaplar, tüketiciye ne veriyor arada üreticiden daha çok kazananların hiç bahsi geçmiyor neden acaba;Arada vampir gibi hazırcı olanlar hiç karından vaz geçmiyor neden acaba.
  Tabi medya sadece başlıklarla ugraşıyor.Olan üretiye oluyor bir bir kapanıyor damlar besi çiftlikleri,bir zamanlar tavukları halletiler sonra keneler bastıyor bu ülkeyi,
  Birde hammadde fiyatlarında gdo cıktı .Al sana yemciler bunu mana ediyor.Zam üstüne zam. Ama nedense sadece başlık ete zam geldi.Uyuma Türküyem elindeki hayvanlarıda alacaklar.

 7. Evet,
  bu düzensiz ülkede nereden başlasakta düzelse çünkü total olarak sorunlu toplumun tüm blokları( mesleki grupları) bloklar arasında alış veriş normal seyrinde değil çünkü bloklar arasında eşitsiz bir kazanç söz konusu.Tıpkı futboldaki bloklar arasında alışverişin saglıklı gidip gelmesi eşit gelişmiş futbolculardan kurulursa top bloklar arasında daha saglıklı gider ve gelir aksinde ise blok felç olur ve çöker,takım sonunda maçı kaybeder.Tam burda bir ülkeyi meslek gruplarını ele alalım burada top besiçilerde olsun bakalım.Şu an daki durumda üretici üretsin aynı andada devlet et ithal etsin eti devletin kendinin degilde aracıların sattını farzedelim.aynı zamanda yerli üretiçilerdende alsın aracılar…. sonuç olarak devletin angus etleri ile yerliden aldıgı etleri aynı fiyata satmak istiyecektir.Ama kontrol ederse et fiyatlarını hem üretici hemde hükümet rahat eder. Fiyat aralını devletin belirlemesi ve satışları kontrol etmesi gerekmektedir.Yani dedim şey şudur üretiçiden sonraki durumda alım fiyatı, kesim yapan şirketlerin ,magazalara satım fiyatı olmak sonuç olarakta magazalardaki satış fiyatları satış-alış fiyat aralıgı belirlemek kacınılmaz olmalıdır.DENETLEMEK DOGRU DÜRÜST MÜFETTİŞLER aracılıgı ile sık sık denetlenmeli gerekirs yüksek satıcılar acil bir iletiş hattı kurularak tükedici ler şikayete çagrılmalıdır…..ben hayvanları cok seviyorum onlar cok kutsal varlıklar yeterki paylaşmayı bilelim…teşekürler

 8. Nisan 2010 da AB açıkladı. AB. ve ABD de mezbaha artıklarıyla yetiştirilen sığırlarda domuz kan proteinleri değişime uğramadan ette bulunmaktadır.
  AB nin ruhsat bile vermediği bir firmadan hükümet neden domuz yemi ithal etmektedir.
  Veteriner Hek. Odası açıklaması: ithal etler sadece göz kontrolünden geçmektedir. Hiçbir hastalık kontrolü yapılmamaktadır.
  Buyurun yeyin sayın hükümet bu etler size layık.

 9. şu et pahalı diyenlere bir tane dana beslesinler de on dan sonra göreyim onları.karşıdan ahkam kesmesi değil.

 10. arkadaşlar kısacası bu hukumet kafayı yedı ne yaptığını bılmıyor zaten ne hayvancılıktan anlarlar ne başka bişiden verin önlerıne tas kebabını yasinler başka bi işe yaramazlar soleyın bıtanesıne dışardan gelen hayvanlardan tas kebabı yaptık yermısınız dıye bakalım ıyeceklermı ama mıllete yedırıyorlar ne denetim var ne bişi arada bırkaç kişilerde köşeyi dönüyodur kesin 12 tl ye indircekmiş beyefendı sayın babacan senin dediğin asma kabağı öğreninde gelin bu işleri yeter insanlara cektirdiğiniz bırakın başkaları gelsin artık

 11. herkese saygılar.Evet dedikleri gibi et çok pahalı…….. (besiye alınacak dana canlı kg çok pahalı yem fiatları çok pahalı.ilaç fiatları çok pahalı .saman fiatları çok pahalı.gidi fiatları kısaca çok pahalı.avrupad et 3 euro doğru süsbansionları bilen varmı.avrupada ki hastalıklar da korumayı desteki bilen varmı hani derler ya afedersiniz öküz olmadan dana öpek öbek …… uğraşır.spakülasyonları iii yapsınlar besici bitsin ilerki yıllarda kanguru etine millet talim etsin.)herşey çok pahalı mazota zam yapılıyo çiftçiden ses yo oh ne ala yiyorsa delikanlıysanız mazotu da ithal edin nsıl olsa yarı yarıya fiatı var mukayeseyi her sektöktötde yapana eyvallah yalnız eti ısıtıp ısıtıp sunanlara malzeme edenlere saygılar????sunarım *??)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir