Yükselen Et Fiyatları Meclis Gündeminde

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e, et fiyatlarının neden sürekli arttığını sordu.
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, TBMM Başkanlığı’na, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
-“ET FİYATLARI NEDEN SÜREKLİ ARTIYOR?”-
Et fiyatlarındaki artışın vatandaşı canından bezdirdiğini belirten Dibek, “Kasap ve marketlerde kuzu etinin fiyatı 50 TL’ye kadar çıkmıştır” dedi.
Bakan Eker’in, İstanbul’da düzenlenen 19. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nda, Türkiye’nin ihtiyacından fazla hayvanı olduğunu söylediğini hatırlatan Dibek, şu soruları yöneltti:
“Bakanın açıklamasına göre ülkemizin ihtiyacından fazla hayvanı olmasına rağmen et fiyatları neden sürekli artmaktadır?
Son beş yılda, yıl bazında Türkiye’ye kaçak giren ne kadar büyük baş, küçük baş ve karkas et yakalanmıştır? Yakalanan kaçak hayvan ve etin ekonomik değeri ne kadardır?
Bakanlık olarak Türkiye’ye ortalama yıllık ne kadar kaçak büyük baş, küçük baş ve karkas et girdiğini tahmin etmektesiniz? Tahmin edilen kaçak hayvan ve etin ekonomik değeri ne kadardır?
Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğu sınırından gelen kaçak hayvanları neden kontrol edememektedir? Bakanlık olarak kaçak hayvanların ülkemize girişinin engellenmesi için bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?”(ANKA)

Paylaş :

“Yükselen Et Fiyatları Meclis Gündeminde” hakkında 13 yorum

 1. bu etler neden bu kadar yükseliyor anlamıyorum kimse pahalı diye almıyorki satılmıyan et neden pahalı zenginler alsın onların almalarıyla bitmezki yazıktır garibanlara ete sadece kasap ve marketlerde bakıyorlar

 2. neden yükseliyor değerli kardeşim.İthal gelen hayvan yerli hammedeyle bakılınca maliyetler yükseliyor.Devlet yemi ithal getirsin bakalım ne olacak.İkincisi ithal büyükbaş hayvan ucuz gelmiyor.besie alınacak iyi bir hayvanın kilosu 23 tl geliyor.Kasaplar 7-8 liradan aşağıya karsız satmıyor.Netice yalancı medyamız et pahalı diye yaygara yapıp ithal şirketlerin önünü açıyor.Sebebi ise 4 lira kesilmiş hayvan alıp iç piyasaya 25 tl ye satmak.Yerli üreticinin para kazanması mümkün değil nitekim kazanamıyor.et 24-25 lira en kalitesi ülkemizde nerdemiş o 50 tl ye et.Bunlar önünü açmak için yalan söylüyor.

 3. kimse yem ve arpa fiyatlarindan mahsetmiyor bune yaman çelişki bu kafayla ucuz et yemek hayal olacak temel bozuk olursa ne yaparsaniz yapin binayi saglam olmaz

 4. etin malıyetı allah askına ne kadar,yem,arpa ne kadar olmus MILLETVEKILI ONCE BUNLARA BAKSIN BOYLE DIYE DIYE TURK BESICISINI MAHVETTINIZ

 5. Ben Almanyada yasayip , Polonyadan kilosu 8 liradan inek eti aliyorum , Tir ile türkiye teslim 11 lira , zannedersem üstüne bir de vergi geliyor , bu arada kücük bas hayvanin da fiyatlari 25.10.2011 de elime gececek , ilgisi olan , dürüst ve sevyeli Sirketlere duyurulur , Bir Tir 20 Ton olup teslim edilir , ilgililer 0049/1723821596 dan bana ulasabilir . Adim Atakan Akyüz .

 6. ulan şrefsz mıllet vekili et fıyatlarını sorıcana yem fıyatları neden yüksek dıye sorsana zengine sk batıramıyonuz hef fakırımı skceniz haram zıkkım olsun aldığınız maaşlar size yem cuvalı 40 tl ayakta uyuyonuz hepiniz 17 tl karkas etin malıyeti sen meclis çatısında beleş eti yersin üç kuruşa oh oh ne anlarsın etin malıyetınden fiyatından ye babamm ye ümünüze dursun emi

 7. sayın sıte yönetimi karkas et fıyatları 19 tl oldu siz hala uyuyosun niye bu fıyatlar bır aydır guncellenmıyor sizdemi akp ye çalışıyorsunuz

 8. Arkadaslar, simdi egri oturup dogru konusalim. Sadece yem almakla besicilik biraz zor. Yazik degilmi o kadar emeginize. Epey zamandir bu siteyi takip ediyorum ve dogrusu uzuluyorum. O kadar zahmetten sonra zarar sizlerin zarar etmesine bir vatandas ve bir insan olarak uzulmemek elde degil.
  Turkiye’de bu konuda ciddi reformlarin olmasi sart. Bir defa oturup sunu dusunmeli. Nasil oluyorda adamlar Avrupa’da iyi kalite etin kilosunu 3 euro ya mal edebiliyorlar da bu maliyet Turkiye’de 10 euro oluyor. Simdi yem fiyatlari Avrupa’da daha ucuz olabilir. O konuda dogrusu kesin bir bilgim yok, ama bildigim bisey var o da Avrupalilarin silaj konusunda uzman olduklari. Hollanda’nin ciftliklerin bol oldugu bolgelerinde inanilmaz cok misir ekilidir. Bunlari silaj yapip besicilik yapiyorlar. Bu neden Turkiye’de yapilmiyor veya yapiliyorsa neden maliyet bu kadar yuksek? Bir bilen beni bilgilendirsin.

 9. 1 kilo etin maliyeti 10 tl yakin et nasil düşşun düşurmekde mantiksizli olur önce maliyeti düşurmek gerekir avrupada dana etine alternatiz var domuz bir danayi aldiğimiz zaman 70 kilo eti var 10 aylik besi sonunda 320 kilo gelir bu besi dananin en az 2 ton yem arpa ve kepek yemesi gerekiyor ilaç bakimi hesaplasaniz 1800 tl yapar bu fiyatlarla belki ülke hayvançiliği gelişir para kazanan yatirim yapar ve et kendiliğinden düşer sabretmek lazim etin sofraya gelmesi 3 yil aliyor

 10. ahmet kardeş mısır sılajı iyen hayvanının eti sap sarı olur yemle beslenen etin rengi pembe olur yanı a kalıte burda danayı sılajla beslersen elınde kalır satamassın fark bu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir