Ne dolar ne altında; para kuzuda

Kuzu eti fiyatları rekor kırdı. Eldeki küçükbaş hayvanlar kurban için saklanınca kuzu pirzolanın kilosu 70 TL’yi gördü. Kurbanlık fiyatları da 2’ye katlandı.
Kuzu kuzu olalı böyle kıymete binmedi. Kırmızı et fiyatlarına tavan yaptıran büyükbaş hayvan krizinden sonra şimdi de küçükbaş hayvan krizi çıktı. Üretici, zaten elinde sınırlı olan küçükbaş hayvanı Kurban Bayramı için saklayınca kuzu eti fiyatı rekor kırdı.
Bir kilogram kuzu pirzolanın fiyatı 70 TL’yi görürken, küşneme 85-90 TL fiyatı ile tarihi zirvede. Kuzu pirzola son bir yılda yüzde 200’e varan fiyat artışı ile aynı dönemde yüzde 21 artan altını, yüzde 31 artan doları, yüzde 21 artan petrolü bile solladı.

Kuzu karaborsada
Fiyatları arttıran en büyük etken küçükbaş hayvan sayısındaki azalma. İhtiyacın karşılanması için küçükbaş hayvan varlığının 60 milyon adedin üzerinde olması gerekiyor. Ancak Türkiye’deki küçükbaş hayvan sayısı şu anda 20 milyonun bile altında.
Büyükbaş hayvan krizini çözmeye çalışırken, küçükbaş hayvanların karaborsaya düştüğünü belirten yetkililer “Hayvan sayısı iyice azaldı. Köylü de Kurban Bayramı’nda fiyatlar daha da yükseleceği için elindeki kuzuyu piyasaya vermiyor. Bayram için saklıyor. Hiçbir dönem küçükbaş hayvan bulmakta bu kadar zorlanmamıştık. Böyle bir artış da görmedik. Kuzudaki artış doları bile solladı. Geçen sene 200 TL’ye aldığımız 15 kg’lik küçük bir kuzu şu anda 400 TL” dediler. Kurban olarak angusların çok talep görmediğini, bu nedenle de herkesin küçükbaşa yöneleceğini belirten yetkililer  “Fiyatlar daha da artacak” açıklamasını yaptı. Kurban Bayramı öncesinde restoranların da önlem olarak piyasadan yüklü miktarda kuzu çekmesi bekleniyor.

Paylaş :

“Ne dolar ne altında; para kuzuda” hakkında 2 yorum

  1. 15 kg lik kuzu 400 tl 70 kg lik dana buzağı 1000 tl neden ? Gemiler dolusu ithal hayvanlar ülkeye sokuluyor da ondan. Ama kimse merak etmesin dolar 2.5 tl olunca ithal bitecek ve buzağılarda kuzular gibi aranacak.

  2. Ben Almanyada yasayip , Polonyadan kilosu 8 liradan inek eti aliyorum , Tir ile türkiye teslim 11 lira , zannedersem üstüne bir de vergi geliyor , bu arada kücük bas hayvanin da fiyatlari 25.10.2011 de elime gececek , ilgisi olan , dürüst ve sevyeli Sirketlere duyurulur , Bir Tir 20 Ton olup teslim edilir , ilgililer 0049/1723821596 dan bana ulasabilir . Adim Atakan Akyüz .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir