Yükselen Et Fiyatları Meclis Gündeminde

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e, et fiyatlarının neden sürekli arttığını sordu.
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, TBMM Başkanlığı’na, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

-“ET FİYATLARI NEDEN SÜREKLİ ARTIYOR?”-

Et fiyatlarındaki artışın vatandaşı canından bezdirdiğini belirten Dibek, “Kasap ve marketlerde kuzu etinin fiyatı 50 TL’ye kadar çıkmıştır” dedi.
Bakan Eker’in, İstanbul’da düzenlenen 19. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nda, Türkiye’nin ihtiyacından fazla hayvanı olduğunu söylediğini hatırlatan Dibek, şu soruları yöneltti:
“Bakanın açıklamasına göre ülkemizin ihtiyacından fazla hayvanı olmasına rağmen et fiyatları neden sürekli artmaktadır?
Son beş yılda, yıl bazında Türkiye’ye kaçak giren ne kadar büyük baş, küçük baş ve karkas et yakalanmıştır? Yakalanan kaçak hayvan ve etin ekonomik değeri ne kadardır?
Bakanlık olarak Türkiye’ye ortalama yıllık ne kadar kaçak büyük baş, küçük baş ve karkas et girdiğini tahmin etmektesiniz? Tahmin edilen kaçak hayvan ve etin ekonomik değeri ne kadardır?
Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğu sınırından gelen kaçak hayvanları neden kontrol edememektedir? Bakanlık olarak kaçak hayvanların ülkemize girişinin engellenmesi için bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?”(ANKA)

Et Fiyatlarındaki Artış

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, ‘Et Fiyatlarının Sürekli Artmasının Tarım ve Köy İşleri Bakanlığın Yanlış Uygulamalarından Kaynaklandığını İleri Sürdü.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, ‘et fiyatlarının sürekli artmasının Tarım ve Köy İşleri Bakanlığın yanlış uygulamalarından kaynaklandığını ileri sürdü.

Seçer, yaptığı yazılı açıklamada, canlı hayvan ithalatından sonra dondurulmuş et ithalatının da özel sektöre açıldığını belirterek, ‘Piyasada rekabet sağlanarak fiyatların düşürülmesi yerine bir firmaya 200 bin baş koyun ithal etme izni veriliyor.’ dedi.

Vatandaşların eti artık bayramdan bayrama tüketecek duruma geldiğini savunan Seçer, şunları kaydetti: Okumaya devam et “Et Fiyatlarındaki Artış”

CHP’den ‘sağlıklı et’ önergesi

CHP, kaçak ve sağlık dışı et ve et ürünleriyle mücadele etmek amaçlı bir önerge verdi.

CHP, sağlığa uygun olmayan 12 ton virüslü etin piyasaya sürüldüğü iddialarının ardından, et ve et ürünlerinin sağlıklı bir biçimde piyasa sunumunun sağlanması, kaçak ve sağlık dışı et ve et ürünleriyle mücadele etmek amacıyla, etkin ve kalıcı politikaların acilen oluşturulması için Meclis araştırması istedi. Okumaya devam et “CHP’den ‘sağlıklı et’ önergesi”

CHP İstanbul’dan tepki çeken yemek

CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek’in, Büyük Kulüp’te dün İstanbul milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve Parti Meclisi üyelerine verdiği yemek tartışma yarattı. “Havuzlu ve seçkinlerin” yeri olarak nitelendirilen yemeğin Regaip Kandiline denk gelmesi de tepki çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Ben gidip villalarda oturmayacağım” sözlerine karşılık Şimşek’in, sadece üyelerin girebileceği bir yerde yemek vermesi tartışma yarattı. Okumaya devam et “CHP İstanbul’dan tepki çeken yemek”