CHP'den 'sağlıklı et' önergesi

CHP, kaçak ve sağlık dışı et ve et ürünleriyle mücadele etmek amaçlı bir önerge verdi.
CHP, sağlığa uygun olmayan 12 ton virüslü etin piyasaya sürüldüğü iddialarının ardından, et ve et ürünlerinin sağlıklı bir biçimde piyasa sunumunun sağlanması, kaçak ve sağlık dışı et ve et ürünleriyle mücadele etmek amacıyla, etkin ve kalıcı politikaların acilen oluşturulması için Meclis araştırması istedi.
CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, TBMM’ye sunduğu araştırma önergesinde, tarım ve hayvancılıkta uygulanan yanlış politikaların, hayvancılık sektöründe ciddi daralmaya neden olduğunu belirterek, et fiyatlarını artmasının kaçak ve sağlığa uygun olmayan et ve et ürünlerinin piyasaya sürülmesine yol açtığını ifade etti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı hayvancılık konusunda yaşanan olumsuzluğu giderecek kalıcı çözümler üretememekle suçlayan Ayhan, bakanlığın denetim yapacak yeterli personele sahip olmamasının, sürekli ve etkin olarak denetim yapılamamasına, kaçak ve sağlıksız etlerin piyasaya sürülmesine neden olduğunu belirtti.
Önergesinde, virüslü, sağlık dışı, kaynağı ve menşei belli olmayan etlerin kamu kurumları başta olmak üzere tüketime sunulduğu iddialarına dikkat çeken Ayhan, bunun insan sağlığı açısından ‘ne kadar ürkütücü’ bir noktaya gelindiğini gösterdiğini ifade etti.
Hükümetin et fiyatını düşürmek için alınan önlemlere karşı piyasalarda istikrarın sağlayamaması üzerine, son çare olarak karkas et ithalatı yapmaya hazırlandığını hatırlatan Ayhan, “ancak hayvancılık sektörü uzmanları bunun da işe yaramayacağını ve ithalatla et fiyatının düşmeyeceği gibi, hayvancılığın daha büyük darbe yiyeceği yönündeki açıklamaları dikkat çekicidir” dedi.
Ayhan bu gerekçelerle ‘Et ve et ürünlerinin sağlıklı bir biçimde piyasa sunumunun sağlanması, kaçak ve sağlık dışı et ve et ürünleriyle mücadele etmek amacıyla, etkin ve kalıcı politikaların acilen oluşturulması ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunların çözülmesine yönelik önlemlerin saptanması için’ Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını teklif etti.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir