Et Fiyatlarındaki Artış

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, ‘Et Fiyatlarının Sürekli Artmasının Tarım ve Köy İşleri Bakanlığın Yanlış Uygulamalarından Kaynaklandığını İleri Sürdü.
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, ‘et fiyatlarının sürekli artmasının Tarım ve Köy İşleri Bakanlığın yanlış uygulamalarından kaynaklandığını ileri sürdü.
Seçer, yaptığı yazılı açıklamada, canlı hayvan ithalatından sonra dondurulmuş et ithalatının da özel sektöre açıldığını belirterek, ‘Piyasada rekabet sağlanarak fiyatların düşürülmesi yerine bir firmaya 200 bin baş koyun ithal etme izni veriliyor.’ dedi.
Vatandaşların eti artık bayramdan bayrama tüketecek duruma geldiğini savunan Seçer, şunları kaydetti:
‘Avrupa Birliği ülkelerinde 4 Dolar, ABD’de 5 Dolar olan etin kilosu Türkiye’de 17 dolar. Vatandaşımız ete bu ülkelere oranla 3-4 kat daha fazla fiyat ödüyor. AB vatandaşları yılda ortalama 71 kilo, ABD vatandaşları 94 kilo et tüketirken Türkiye’de 6,2 kilogram et tüketilmektedir. Et fiyatlarındaki yükseliş artık toplum sağlığını tehdit eder boyutlara geldi.’
Bugüne kadar Türkiye’ye 38 bin adet büyükbaş hayvanın ithal edildiğini, yıl sonuna kadar bu rakamın 130 bine olaşacağını belirten Seçer, açıklamasını şöyle sürdürdü:
‘Bu tedbirler Türkiye’de maalesef fiyatların düşüremedi ama bizim sayemizde dünya piyasalarında et fiyatları yükseldi. Et ve Balık Kurumu eliyle yapılan bu ithalatlar piyasanın ateşini düşürmeyince bu kez özel sektöre canlı hayvan ve dondurulmuş et ithal etme izni verildi. Ama burada da rekabet yerine bazı özel firmalara kolaylık sağlandığını görüyoruz. Sadece bir firmaya 200 bin baş koyun ithal izni verildi. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının bürokratları ve veterinerleri malın alınacağı ülkeye gidip o firmanın hayvan seçimine katkıda bulunuyorlar. Bir firmaya bu hizmetleri sunan bakanlık diğer firmalara ise zorluk çıkartarak rekabet ortamını ortadan kaldırıyor. Rekabetin olmadığı yerde fiyat düşmez, kalite de gelmez.’

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir