EBK kırmızı ete zam yaptı

Kıyma makinesiEt ve Balık Kurumu (EBK), kırmızı etin fiyatına 1 ila 4 lira arasında değişen oranlarda zam yaptı.
EBK Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Kaya, yaptığı açıklamada, döviz fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak canlı hayvan fiyatlarının arttığını belirterek, ”Döviz artınca yem fiyatları arttı. Bu da canlı hayvan fiyatlarını hem yurt içinde hem de yurt dışında arttırdı” dedi.
Daha önce 13 liradan aldıkları birinci kalite dana karkas fiyatının 14 liraya çıkması üzerine EBK satış noktalarındaki kırmızı et ürünlerinde zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade eden Kaya, ”Yaklaşık 6 aydır ürünlerimize zam yapmıyorduk. Ancak aldığımız hayvan fiyatlarının artmasına bağlı olarak kırmızı et ürünlerimize 1 ila 4 lira arasında değişen oranlarda zam yaptık. Ama yine piyasada en ucuz kırmızı et fiyatları bizim satış noktalarımızda” diye konuştu.
EBK satış noktalarındaki ürünlerin eski ve yeni fiyatları şöyle:
Ürün Adı Eski Satış Fiyatı Yeni Satış Fiyatı
DANA KIYMA 16,50 TL 17,50 TL
DANA KUŞBAŞI 19,95 TL 22,00 TL
DANA BİFTEK-
ROSTO 24,00 TL 25,00 TL
DANA PİRZOLA 25,00 TL 27,00 TL
DANA KONTRFİLE 26,00 TL 28,00 TL
DANA BONFİLE 35,00 TL 38,00 TL
SUCUK 26,00 TL 28,00 TL
SOSİS 1 9,00 TL 20,00 TL
BİNGÖL KAVURMA 34,00 TL 38,00 TL
SIĞIR KAVURMA
(Normal) 26,00 TL 29,00 TL

Paylaş :

“EBK kırmızı ete zam yaptı” hakkında 38 yorum

 1. benim anlamadiğim ete 1 lira zam geliyor kasap market ve ebk iki lira zam yapiyorlar. şu anda kasaplar ihalelerde diyorlar bize sadakat kalsa bile yeterli bu aç gözluluk neden bu kafayla daha çok et ithal ederiz etin maliyeti 15 tl ebk veriyor 14 tl besici hiç para kazanmasinmi yada hep dişardanmi getireceksiniz ebk alim fiyati 15 tl yapmasi lazim kimse besicilik yapmiyor böyle giderse seneye kasap bile yerli et bulamaz yapan çok az çünku bu yem fiyatlariyla kari düşunmeyin

 2. Ucuz et ancak ucuz maliyetle mümkündür. Bu maliyet şartlarıyla ucuz ette ısrar etmek ithalde ısrar etmek kısa vadede çözüm gibi görünse de uzun vadede çok daha pahalı ete mahkum olmak demektir. Onun icin gözleri içinde oynaya oynaya televizyonlara demeç veren ithalat bezirganlarini değil üreticileri dinlemelidir yetkililer.

 3. yem olmuş 40 tl cuvali 1 dana beside 3 4 gunde yer bu yemi kestirmeye gidersin et 15 tl gelde devam et besicilige. yapana hella olsun 1 sene bak bir dandan zarar et nerde emeginin karşiligi. 🙂

 4. erdoğan yalçınkaya

  Et ve balık kurumu 14 liradan alım yapıyor fakat satış mağazalarındaki fiyatlara baktığımız zaman enteresan bir durum çıkıyor ortaya kıyma 17.50 lira kuşbaşı 22.00 lira.14 liradan alım yapan müessese bu fiyatlardan et satabilir mi?…hayır satamaz 14 liradan alınan canlı hayvan deri sakatat kuruma kalsa bile 0.80 kuruş aşağı çeker maliyeti yani 13.2 lira kemikli maliyet olur.buna %20 kemik %2 fire %8 KDV eklediğiniz zaman 17.80 çıplak maliyet var zaten.bu maliyet randımanlı danalar için geçerli birde hayvanın et randımanı düşükse bu maliyeti geçer.pekiyi bu kurum işçi çalıştırmıyor mu bu kurum elektrik parası ödemiyor mu bu kurumun masrafları yok mu.para kazanmasını geçtik zarar etmemesi mümkün değil pekiyi bu kurumun zararı kimden çıkacak inanın hepimizden çıkacak bütçeden karşılanacak.biz bu filmi geçmişte gördük hiçbir şeye çözüm olmaz bir yandan para kazanan kuruluşları özelleştirme adı altında yok parasına satacaksın öbür taraftan sana vergi veren et camiasına karşı her sokağın başına bir tane mağaza açıp zararına et satmaya uğraşacaksın.bu çöken komünist blokun politikası işe yarasaydı onlar çökmezdi.et ve balık kurumunun zararına finansman ayıracağına bu parayı üretim maliyetlerinin azaltılması için kullansana yarın içeride hayvan kalmadığı zaman neyi finanse edeceksiniz bak getirdiğiniz canlı hayvanlar gümrük %15 olduğu halde karkas 18 liraya çıplak maliyet var bu korkunç rakam çünkü döviz artıyor yarın ne olacağı belli değil önümüz kurban mal gittikçe çekiliyor hala ete zam gelmemişmiş ne gelmedi ramazandan bu tarafa 4 lira geldi normal piyasada da karkas için 20 liralardan bahsediliyor DUYMAYAN SAĞIRLARA GÖRMEYEN KÖRLERE DUYURULUR.

 5. erdoğan yalçinkaya ne güzel yazmişsiniz yurt dişinda 18 tlden aliyor. ebk yerli uretiçiden 14 tlden istiyor. bu politika ile et 20 değil 30 tl olur. kendi üretiçi yok etme politikalari bunlar. arpa 600 kuruş yem 35 tl bir torba kepek 18 tl bir torba kuru kuspe 45 tl nasil et düşşun bir danaya 2500 tl verseniz 300 gelmesi için en az 2 ton yemesi lazim çarp 700 kuruşdan 1400 tl ilaçi işliği yapar 2000 bin tl yapdi 4500 tl 300 kilo çarp 16 yapar 4800 tl bir sene bak 300 tl kazan et nasil düşşun bakanimiz merak etmesin yerli üretiçi bitdi daha rahat yatsin

 6. Çok haklısın Erdoğan Yalçınkaya birilerinin gerçekleri görmesi lazim. Deniz bitti. Türk halkı ucuz et yesin istiyorsanız uzun vadeli politikalar uretmeniz lazim. Halkta ucuz et yemek istiyorsa biraz sabırlı olması lazim.

 7. erdoğan yalçınkaya

  Aylardır kendimizi yırtıyoruz inatla dinlemiyorlar bu işe başlarken bir hedef koyacaksın ben bu işi 2 yılda veya 4 yılda belli bir noktaya getireceğim diye bu arada belli bir meblağ parayı da et ve balık kurumunun zararına ayırdığınız gibi ayıracaksınız.4 yıl boyunca besiciye ne yapabilirsin derseniz;bir kere yemin torbası 15 lirayı geçmeyecek mazotun litresi 1.50 lirayı geçmeyecek damızlık fiyatının en az %40 oranını devlet karşılayacak besicinin ödediği bağ kur priminin %50 sini devlet ödeyecek bak o zaman bu ülkede hayvancılık yapılıyor mu yapılmıyor mu.bak bakalım o fabrikasyon besiyle GDO lu yemlerle hayvan büyüten Fransa Almanya gibi ülkelere hayvan satılıyor mu satılmıyor mu.ama ne yazık ki kol dirsekten kırık ne yapalım.

 8. merada bir malın 300 kılo olduğuna hiç şahit olmadım yıllardır hayvan otlatırım merada bunun çoban parası şehirdekı otlastmayan malcılar 30 tlye yaş kusbe getirtiyor meradaki koylu 350 teleye getirtiyor yanı merada masraf yokmu sanıyosunuz 10000 tl çoban hakkı 5000 tl gıderi + ilacı naklıyesi 20 tane danan varsa kafadan 5 i yokyere gidiyor ondan sonra besıye ıster ıstemez giriyosun yoksa o mala et tuttturamazsın gerısını sen hesap et

 9. Benim şu an merada 350 keçim 45 adt. Kurbanlık düvem var. Sadece kış mevsimi hariç hep meradalar. Kışında hawa sıcak oldumu meraya salarım. Erkek kurbanlık kuzularımız bile meradalar. Yeme para vermem. Allahın verdiği ot çok. HEPİNİZE BOL KAZANÇLAR SAYGILAR.

 10. erdoğan yalçınkaya

  Sen nerede yaşıyorsun arkadaş güney Amerika damı kesin ekvatora yakın bir ülkede.Türkiye de 6 ay yaz 6 ay kış bazı bölgelerde 8 ay kış senin dediğin gibi açık besi yapılsa besici donuk canlı hayvan satar herhalde.sen keçiden bahsediyorsun bizim keçiyle işimiz yok Türk hayvancılığının problemi keçi değil zaten.dalga geçmenin bir alemi yok besici yok oldu bu ülkede üretim durma noktasına geldi nerede ise.sen en iyisi keçilerini iyi burk ta kokmasınlar.sen ya kafa buluyorsun yada birileri sana uyuzluğuna yazdırıyor onuda belirtirim.

 11. Abicim benim kafa bulma gibi bir amacım yok. Ben kardeşim ve babam yapıyoruz bu işi. Yaylamız var merası çok büyük . Ben konya da yaşıyorum. İşi gerçekten yapmak istiyorsan yaparsın. Bizim işler büyük işler. Keçi yi de hor görmeyin bir keçi 500 – 600 tl 300 keçin en aşağı 150 000 tl yapar. Ben ne yapcam besiyi sütü?

 12. Kardeş sen keçilerini gütmeye devam et. Belki bu sayede ülkenin et açığını kapatırsin. Bizde bırakalım bu işi. Enayi gibi yemcilere çalışmaktan vaz geçelim. Senin gibi akıllı arkadaşlar çoğaldıkça belki ette ihracatçı konuma bile gelebiliriz. Bu arada toroslardaki ormanların en buyuk düşmanının keçiler olduğunu söylüyordu bir ara yetkililer. Gerçi konyada ağaç olmadığı için böyle bir sorunda olmaz. Sen sadece dua et seneye ot bitsin türkiye çöl olmasın.

 13. Büyük devasa ağaçları keçi yemedi bi kere. Hep kesildi kağıt fabrikaları mobilyacılar kesti ondan sonra suçu yörüklerin vazgeçilmezi karakeçiye attılar. Orda binlerce keçi vardı şimdi git bak 3 veya 5 sürüden fazla yok. Keçi yeni dikilmiş ormanlara zarar verir bende biliyorum. Üretici olmazsa besici hayvanları nerden bulup besiye koyacak anladım.

 14. Evet kardeş sanırım Amerika Almanya ve Fransa da keçi üreterek dünyanın sayılı et üreticisi ülkeler haline geldiler.Bizde bırakalım büyük baş hayvancılığı et ve süt üretimini keçilerden sağlayalım.İyi ki bu aklı verdin .Gerçi bizim yaylamız yok ama gelir senden yayla kiralarız.böylece ülkemiz dünyanın en çok et ve süt üreten ülkesi oluruz.
  Ya kardeşim orta asyada konar göçer yörük yaşıyorduk.hala bunda ısrar edip amerikaya mı kafa tutacağız .Allahını seversen cevap yazmada bende tahrik olup kalemimi daha sivriltmeyeyim. sen kurbanlıklarını besle .iyi para kazan ama özeldeki durumunu genele kabul ettirmeye çalışma kendi işine bak.tamam

 15. Ben büyükbaş hayvancılığı bırakın demedim. Sadece kendi çayır yoncanızı üretin dedim . Kazancınız daha çok olur dedim

 16. kardeş yilda bana arpa yemle birlikde 80 ton lazim. okadar arazim olsa zaden besicilik yapmam. biz sadece eşit şartlarda çalişmak istiyoruz. eti düşuruyorsa hukumet yem ve arpayida düşursun.

 17. Aynen doğru söylüyorsun arpayı ofise 50 krş dan veriyoruz ama pahalı olarak geri bize dönüyor. Mazot gübre traktör tohum. Bunları düşünmüyorlar

 18. Herkeze selamlar merada otlatarak para kazandıgını iddaa eden arkadaşlara Allah akıl fikir versin diyorum… Keçi etinide Dana etine muadil gören arkadaş inş. bunu dünyayada kanıtlar! Büyük baş besi hayvanın yem ihtiyacını karşılmak için 5-6 dönüm arası ideal tarım ile yetiştirilen yem bitkisi ekili alana ihtiyac vardır 100 baş sürüsü olan bir şahıs minimum 500 dönüm hali hazırda 12 ay yeşil kalacak otlatılabilir vaziyette alana ihtiyacı var! o girişimci 500 dönüm arazınin taşını toplasa inan daha fazla para kazanır 🙂 Eğer senn 350 keçinle et fiyatları düşecekse bi 350 de ben vereyim sana et fiyatları biraz daha insin! bugünkü dünya düzeninin getirmiş oldugu şartlar bilincsiz hesapsız ve bilimden uzak yapılan tüm işlerin sonunu getirme yolundadır… Kendi özel durumlarınızı anlatmak yerine yaratıcı fikirler yazın yada bırakın genel durumu düşünen insanlar konuşsun…

 19. ya bnm 130 tane kurbanlıgım var satısa çkardım zaten ılan da vercem erzurmdn yazym pesın satıstır hayvanlar canlı agrlıgı 400 ve 850 kg arası kurbnda tanesı en az 7 mlyrdn asagı dusmez alıcı varsa msn msj atsn eklsn ırtıbata gecelm

 20. arkadaşlar ben afyon dinar ilcesinden yazıyorum ben kasabım artık eski kazanclar kalmadı hayvancılık kücük esnaftan bitiyar artık büyük esnafta eskiden 100 tlye aldıgım bir kuzudan 30 tle kazanıyoduk şimdi 500 teleye cıktı 20 tele kazandıkmı bereket diyoruz yem fiyatı 38 tele oldu bende 400 kuzu var ama kurban bayramı gelmeden yarısını satacagim bakamıyorum artık maliyatı ice yükseliyor meslegide bırakacagım artık

 21. Et fiyatları 2 yıl sonra düşecek. Damızlık Hayvancılık kredileri hala devam ediyor. Boşalan köyler az da olsa doluyor. Allah razı olsun kredileri verenlere.

 22. herkez karanlıkta yumruk sallıyor herkez haklı kalkınmış ülkeler gibi örgütlenin et üreticileri birliği süt üreticileri birlği ne işe yarar başkanları oralarda köfte yiyip neskafesini soğuk birasını içip çoluk çocuğunu iyi yerlerde işe sokmak için zaman harcar ise siz ne yapsanız boşuna başkan olacak insanları seçerken bin kere düşünün küçük çıkarlar için büyük bir kitleyi satacak insanları seçmeyin bakın son günlerde kaç birlik başkanı yemler ile süt ile et ile ilgili üyelerini örgütleyipte protesto yapılması için yada miting yapılması için açıklama yapıyor adam demişya sende bu ense zengindede para oldukça daha çok tokat yersin diye saygılar…

 23. eh gecen yıl bas bas bagırdık ıtal et cozum degıl dıye sımdı ne oldu kesım fıyatlarına bakıyorum yıne ucmus ey hukumet gecen yıl bu kadar besıcıye zarar etırıken aklınız nerdeydı sımdı neden hala ıtal devam ettıgı halde fıyat dusmuyor yuz defa dedık bızı gecen yıl okadar zarara ugratılar ben kendı adıma bu yıl besı ıcın mal almadım 14 tlye mal etıgım malı bır yıl hammmalıgını yapıp 12.5 tlye bır ay vadelı kesdırınce

 24. kardesım ben hem hayvancılık hemde cıftcılık yapıyorum kendı caspımızda sımdı haklısınız arpa fıyatları yuksek pekı hem dogal olarak yem fıyatlarıda
  sımdııkı yonden ele alllaım kardesım arpa yuksekde ekım malıyetıde yuksek aynı oranda mozot olmus 4tl gubre olmus 2000bın tl tonu hadı cık yanı hersey malıyete bıtıyor su an kayserı bolgesınde yerınde bugdayın cınsıne gore kalıte dusuk denılerek 50 55 kurus arsında cıfcıden bugdayını satmak zorunda bırakıldı pekı kepek kaclıra kılosu su an 600kurus kepek dıyorum gerı alacak olursan?ne kofde bu ne lahan tursusu

 25. arkadaşlar size birşey söylüyümmü:beyinlerinizi şikayete değil çözüm üretmeye alıştırın.
  ben memurm ve önümüzdeki yıllarda bu bahsettiğiniz besicilik işine gireceğiz.bi arkadaşımızın dediği gibi her ayrıntıyı en ince noktasına kadar hesap etmeden bu işlere girişen arkadaşlar malesef kazanamıyor ve kazandıramıyorlar.bu işte kazanç mümkün olduğunca yeme para vermemekten geçer.bulunduğunuz ortamda büyükbaşlar için yeterince otlak yok ise küçükbaşların et ve süt kombineli ırklarını yetiştirelim.maksadımız besicilik değilmi yani et üretmek….çok değişik keçi ırkları biliyoruz hiç otun olmadığı dönemlerde kuru dikenle bile beslenirler. çözüm arayalım eğer büyükbaş şuanki durumuyla zarar ediyorsa beslemeyin eksen değişikliğine gidin. bu işte 10-20 hayvanla kar edilmez.devletin politikasından anladığım kadarıyla küçük ev tipi besiciliği lağvedip yerine kurumsal nitelikli işletmeler kurdurup piyasayı bu işletmelerle yönetmek

 26. Memur kardeş sen en iyisi yol yakınken vazgeç bulaşma bu işlere. Öyle davulun sesinin uzaktan hoş gelmesine benzemiyor bu iş. Yonca 30 kuruşken neden 50 kuruş oldu? Yem 25 tl iken neden 40 tk oldu? Arpa ezme 15 tl iken neden 28 tl oldu demiyor kimse . Sadece varsa yoksa et neden 30 tl oldu. Bir ulke düşünün ki sırbistan çiftçisini abad ediyor ama kendi çiftçisini zarar ettiriyor.ithal kapılarını ardına kadar açıyor sonrada üreticiye ne haliniz varsa görün diyor. Böyle bir ülkede hayvancılık yapılır mı?

 27. evet arkadaşlar öncelikle belirtmek isterimki karşılıklı yazışmalar çok iyi ve aynı zamanda ögretici bende bu işi hatırı sayılır zaman ve şekilde yapıyorum sizlere kısaca yapılabilecekleri yazıyorum göçebe yada sabit besicilik yapabilirsiniz örnegin sadece hayvancılık olan bölgelerde ardahan kars artvin benim özellikle meşgul oldugum bölgeler burası ot bol su bol aynı zamanda hane başına düşen meralar aşırı ve ayrıca hastalık olasılıgı düşük burası tam kazanç kapısı burada besilerin eti inanın tat bakımından başka bir bölgeyeyle kıyaslanamaz bu iş ne kadar çok yatırım o kadar çok kazanç ayrıca mutlaka öze dönüş olacak ve üreticimiz tekrar kazanç sağlamaya devam edecektir çünkü ithal edilen malların bazı dez avantajları var mesala sizlerinde bildigi gibi döviz istikrarsızlıgı ve en önemlisi ital edilen malların yetersiz kalacagı konusu herkese kolay gelsin bol sabırlı ve kazançlı günler diliyorum

 28. memur kardeş çok güzel düşunuyorsun bencede besi işine gir ozaman senide göruruz koç üretimden düşdu kar olsaydi hekes bu işi yapar besi danasinin bir kilo almasi için 10 kilo yem yemesi gerekiyor ona göre hesabini yap

 29. üstundeki eti 100 olsa 300 kilo gelmesi için 2 ton yem arpa kepek yemesi gerekiyor 2700 tlden danayi alsan yem arpa saban kuspe 1400 danayla birlikde etdi 4100 bin tl diğer masraflari sen kendine göre hesap yap

 30. slm alykm arkaşlar boş konuşmaya gerek yok benım adım avşar 500 tane mala bakıyom bu devlet nerde azını ayırıyor yem 40 lıra olurmu bu devlet arada kalık gıbı iş yapıyor eğer bu böle giderse artık bu işi kimse yapmayacak zaten ital etin fiyatı 15 16 lira olmuş yerli maldan bahalı o zamanda bu işi kimse yapmassa artık 20 lıra ya mı 30 lırayamı getırır bılmem bu devlet böle giderse ne besici kalır ne çiftçi mazot neredeyse 4 lıraya ulaşacak bu kadar pahalı olur mu arkadaşnerde bu devlet hanı nerde duy sesimizi devlet duy

 31. Doğruda niyazi bey , bizim gibi insanlara biraz da iyi oldu diyesim geliyor .Neden dersen hakkını aramayanlar bunları çekmek mecburiyetinde.Hiçbir zaman köylü hakkını aramaz çünkü hesap yapmaz 5 sene de bi sene para kazanır borçlarını kapatır , her sene kazanıyorum zanneder.10 hayvanıo olan yem karma makinası alır , arazi alır yemi ucuza malediyimder.Halbuki eksende satsanda aynıdırfarkeden bir şey yok.Ha malını satmışsın ha depona koymuşsun.Bunu yapmazsa her iş para kazanır.

 32. Ben Almanyada yasayip , Polonyadan kilosu 8 liradan inek eti aliyorum , Tir ile türkiye teslim 11 lira , zannedersem üstüne bir de vergi geliyor , bu arada kücük bas hayvanin da fiyatlari 25.10.2011 de elime gececek , ilgisi olan , dürüst ve sevyeli Sirketlere duyurulur , Bir Tir 20 Ton olup teslim edilir , ilgililer 0049/1723821596 dan bana ulasabilir . Adim Atakan Akyüz .

 33. Ispanyada yasiyorum. Guney Amerikada canli et ithalati ile ilgili tum yazilari okuyorum. Uruguayda tanidiklarim var. Geçen gun de Turkler Meksika dan da canli hayvan almislar. Canli hayvanin bu ulkelerdeki turklere satisi dananin cinsine gore (Kg) 2.70 ile 3 dolar civarinda. 1.5 dolarda ulasima gidiyor. Gemi ile 30 gun suruyor. Turkiye teslim 4.5 dolari buluyor. Turkiyede tuketiciye yansimasini bilmiyorum..

 34. Arkadaşlar EBK senaryo üretmeye devam etsin.Kurban bayramından sonra malesef intihar eden çok sayıda yerli üretici varmış. Şuanki portre hiç iç açıcı değil bir an önce sesimizi duyurmassak çok geç olacak.Her geçen gün biraz daha eriyoruz allah yardımıcımız olsun….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir