Kurbanlık Fiyatları nasıl olacak ? Erzurum'dan açıklama

Büyükbaş hayvanların fiyatı 1500 ile 5000 TL arasında değişecek. Kilosu ise 20-25 TL olacak.

Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, Türkiye’de kurban bayramı için yeterince et stoku olduğunu belirterek, tüketicilere ’spekülasyonlara kapılmayın’ uyasında bulundu.
Hınıslıoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin et üretiminin yüzde 8’lik bölümünü Erzurum’un oluşturduğunu ifade etti.
ETİN KİLOSU 20-25 TL OLACAK
Kurbanlık hayvan stokunda bir sıkıntının olmadığını anlatan Hınıslıoğlu, fiyatlar hakkında şu bilgiyi verdi:
“Türkiye’de Kurban Bayramı için yeterince et stoku var. Tüketiciler spekülasyona kapılmasın. İşletmeler hayvan dolu. Bunlar Kurban Bayramı için Türkiye’ye yeter. Kurbanlık büyükbaş hayvan fiyatları da bin 500 ile 5 bin TL arasında değişecektir. Etin fiyatı inişli çıkışlı bir seyir izliyor 20 ile 25 TL arasında değişiyor. Fiyatlarda geçen yıla göre uçuk farklar görülmüyor.”
Geçen yıl bir kilo etin üretici tarafından 10-12 TL ye, bu yıl ise 12-15 TL arasında satıldığını kaydeden Hınıslıoğlu, tüketiciye gelene kadar fiyatın 25 TL’ye kadar yükseldiğini anımsattı.
Hayvancılık sektörünün ekonomi açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Hınıslıoğlu, sıkıntının aşılması için Erzurum’da 40 bin ton olan et üretiminin 80 bin ton olması gerektiğine işaret etti.
“HAYVAN SAYISININ AZALMASI FİYAT ARTIŞI OLUŞTURUYOR”
Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder de, et fiyatlarının Kurban Bayramı öncesi yüzde 10 oranında arttığını belirterek, söz konusu artışın, hayvan sayısının azalmasından kaynaklandığını kaydetti.
Paylaş :

“Kurbanlık Fiyatları nasıl olacak ? Erzurum'dan açıklama” hakkında 4 yorum

  1. yem fiyatlarına göre bizdeki etle dünya fiyatlarının nasıl dengeleri oluşur ete ne kadar iniş çıkışlar ani olurmu

  2. Sagolsun hükümetimiz büyük bir hata yapmakta.BOL bol kredi dagitti biz besicilere , hemen arkasindan da kasitli yaparcasina ithal hayvan ve karkas et getirdi. Buda yetmezmis gibi isin kaymagini yesin diye EBK

  3. Ben Almanyada yasayip , Polonyadan kilosu 8 liradan inek eti aliyorum , Tir ile türkiye teslim 11 lira , zannedersem üstüne bir de vergi geliyor , bu arada kücük bas hayvanin da fiyatlari 25.10.2011 de elime gececek , ilgisi olan , dürüst ve sevyeli Sirketlere duyurulur , Bir Tir 20 Ton olup teslim edilir , ilgililer 0049/1723821596 dan bana ulasabilir . Adim Atakan Akyüz .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir