Sorunu teşvik çözecek

İthalata rağmen artan et fiyatları, hükümeti hayvan varlığını artırmak için harekete geçirdi

Kaçak iki kattan fazla
Tarım Bakanı Mehdi Eker, ithalata rağmen et fiyatlarının artmasını kaçak kesime bağladı. Eker, “Türkiye’de yılda 1 milyon 100 bin ton hayvan kesiliyor. Mezbaha rakamları 450 bin ton kırmızı et kesildiğini gösteriyor. İki katından fazla kaçak kesim var“ dedi. Dün Ankara’da bir toplantı düzenleyen Eker, etteki yükselişi engellemek için kalıcı önlemler üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Hayvancılığa hibe desteği
Mehdi Eker, şunları söyledi: “En önemli tedbir, hayvancılığı geliştirmek. Bunun için Doğu ve Güneydoğu’daki hayvancılık yatırımına yüzde 40 hibe veriyoruz. Besi için yüzde 50 sübvansiyonlu kredi imkanı var. Önemli gelişme sağladık. Sorun et kesimindeki kayıtdışılık. Kayıtdışı yarı yarıya. Her yıl 900 bin ton büyük, 200 bin ton küçükbaş hayvan kesiliyor. Ancak kayıtlı kesim 450 bin ton.”
Tarımda ‘arı’ bereketi
Hormonlu ilaçlara da değinen Mehdi Eker, “Hormonlu ilaçların önüne geçmek için, çiçeklerde döllenmeyi sağlayan ‘bambus arıları’nın kullanımını teşvik ediyoruz. 25 arının bulunduğu petekler halinde çiftçilere satılıyor. Biz de petek başına 50 lira destek veriyoruz. Çiftçiler bunu alıp kullanıyorlar. Özellikle seralarda başarılı sonuçlar alan bu yöntem yaygınlaştırılıyor” dedi.
Asıl İsrail bizden alıyor
Türkiye’nin yüksek fiyatlar ödeyerek İsrail’den tohum ithal ettiği yönündeki yorumlara da açıklık getiren Eker, “Bu da efsanelerden biridir. Türkiye, İsrail’den ithal ettiğinden daha fazla gıda ürününü bu ülkeye ihraç ediyor. Türkiye İsrail’e yılda 142 milyon dolarlık ürün satıyor. İsrail’den aldığımız 27 milyon dolar. İçinde tarım ürünü, gıda ve tohum yer alıyor” diye konuştu.
Hakkari’ye Paris kriteri
Avrupa Birliği (AB) ile gıda faslının açılmasıyla Paris ile Hakkari’nin köyünde aynı kritere göre üretim yapılacağını anlatan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin AB’nin bazı ülkelerinden daha iyi durumda olduğunu ifade etti. Türkiye’nin tarımda dünyanın sekizinci büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Mehdi Eker, “Bu fasılla birlikte AB Asya ile sınır haline geliyor. AB’nin sınırı Hakkari-Şırnak oluyor” dedi
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir