Et fiyatlarını takip ediyoruz, planımız hazır

d95aec84Et fiyatları konusunda herkesin ezbere konuştuğunu söyleyen Tarım Bakanı Mehdi Eker, “Et fiyatlarıyla ilgili kısa ve uzun vadeli tedbir alıyoruz. Nerede sorun olabilir diye yakından takip ediyoruz” dedi. Marketlerde et fiyatlarını takip ettiklerini belirten Eker fiyat değişimini şöyle özetledi: “Kıyma 31 TL, 7 yıl önce 24 liraymış. Kuşbaşı, 34 lira, 2010’da 27 liraymış. 7 liralık artış var. Et ve Süt Kurumu’nda kıyma 24, kuşbaşı 28 TL. Kuzu kol da Et Balık’ta 23, markette 29 TL.”

Etle ilgili piyasayı regüle edecek bir mekanizma kurduklarını vurgulayan Eker şöyle konuştu: “Et ve Süt Kurumu, bir müdahale kurumu haline geldi. Et üreticileri ile 100 bin besi danası için sözleşme imzalandı. Bunlar 4-5 ay beslenip kesilecek. Sonra da piyasaya sürülecek. Bu, 25 bin ton etin piyasaya sürülmesi demek. Bu bir emniyet supabı. Bu et ile piyasa arzı artırılacak.” Eker detayları şöyle özetledi: Okumaya devam et “Et fiyatlarını takip ediyoruz, planımız hazır”

Bakan et fiyatlarından sonra simit fiyatlarına isyan etti

mehdi eker

mehdi ekerBir dönem et fiyatları gündemdeydi. Rakamlar yüksekten uçuyordu. Şimdilerde gündem simit. Son simit zammını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zaman zaman bir takım şeyler oluyor. Benzer şey şimdi simitte de olmuş. Simitle ilgili inceleme başlattık. Susamın simit maliyeti içindeki yeri yüzde 20-25. Siz kalkıp yüzde 40 nasıl zam yaparsınız? 48 kuruş 100 gram bir simitin maliyeti. Bu çıkmış 54 kuruşa. 6 kuruş zam gelmiş susamdan dolayı. 40 kuruş zam yapıldı. Bunun da yükünü susama bağlıyor. Doğru değil. İstanbul’da sadece Beşiktaş da bazı yerlerde simit fiyatına zam gelmiş. Diğer ilçelerde yok. Vicdan var, insaf var. 6 kuruşa karşı 40 kuruş yapılır mı? Bu tür şeyler zaman zaman oluyor.

Gıda tarafında çözüm süreciyle birlikte Doğuya yönelik yeni bir projeniz var mı?

Biz bu sene Doğu Anadolu’da etçi ırklarla ıslah çalışması başlatıyoruz. Onlara ayrı destek getireceğiz. Niye, Doğu Anadolu’da mera iyi ama hayvanların verimi daha düşük. Elde edilen et miktarı çok yüksek olmuyor. Etçi ırklara göre daha az kaliteli. Biz etçi ırklarla bunları melezleyip doğacak olan yavruların et kalitesini ve veriminin daha da yükselmesini sağlıyoruz. Bu yeni bir proje. Amacımız Türkiye’de etin etçi ırklardan sütün sütçü ırklardan alınması. Okumaya devam et “Bakan et fiyatlarından sonra simit fiyatlarına isyan etti”

Eker: Et ve Balık Kurumunun fonksiyonlarını değiştireceğiz

“Kimsenin haksız bir şekilde Türkiye’de tüketilen gıda maddeleri ile ilgili de kafa karıştırmaya da hakkı yok.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,

“Kimsenin haksız bir şekilde Türkiye’de tüketilen gıda maddeleri ile ilgili de kafa karıştırmaya da hakkı yok. İnsanları çok sağlıklı çok önemli gıdalardan soğutmaya, yanlış bilgiler vererek kafa karıştırmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

Eker, Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) tarafından Hilton Otel’de düzenlenen Bursa Sektör Buluşması’nda konuştu.

Et ve Balık Kurumunun fonksiyonlarını değiştireceklerini belirten Eker,

“Yani tüketici aleyhine fiyat çok yükseldiği zaman piyasaya arzı artıracak tedbirleri almak, fiyatlar düştüğü zaman müdahale edip fiyatın düşmesini engelleyecek bir mekanizma. Hem süt için, hem et için. Yeni, aynı bir kurum kurmayalım diye mevcut Et ve Balık Kurumunun yapısını değiştirmek suretiyle içine elbette ki sektör uzmanları, sütten anlayan insanlar gelecek. Dolayısıyla bunun adı Et ve Süt Kurumu mu olur, başka bir şey mi olur bilemem ama bu çalışmalarda son noktaya geldik” dedi. Okumaya devam et “Eker: Et ve Balık Kurumunun fonksiyonlarını değiştireceğiz”

3 ayda ne kadar et ithal edildi?

Eker, Et ve Balık Kurumu tarafından üretilen et ve et ürünlerini geniş halk kitlelerine ulaştırarak piyasayı regüle etmek üzere Franchising sistemi ile 17 ilde 100 adet mağaza bayiliği verileceğini bildirdi.

Eker, Banvit, Saray Halı ve Koç Holding’e ait olan Harranova Besi ve Tarım Ürünleri A.Ş adına çeşitli zamanlarda canlı hayvan ve et ithalatı için kontrol belgesi düzenlendiğini kaydetti.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy’un et ithalatına ilişkin soru önergesini yanıtladı. 2010 yılında 31 bin 940 adet kasaplık ve besilik canlı sığır ithalat ihalesi yapıldığını kaydeden Bakan Eker, ayrıca kasaplık ve besilik canlı sığır, dondurulmuş ve soğutulmuş karkas et olarak toplam yaklaşık 67 bin ton et ithalatı ihalesi gerçekleştirildiğini kaydetti. Bakan Eker 2011 yılına ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“2011 yılında 6 bin ton taze soğutulmuş karkas sığır eti alımı ihalesi ve 2  bin ton canlı kasaplık sığır alımı ihalesi gerçekleştirilmiştir. Bunların dışında Bakanlığımız ilgili kuruluşu olan Et ve Balık Kurumu tarafından üretilen et ve et ürünlerini geniş halk kitlelerine ulaştırarak piyasayı regüle etmek üzere Franchising sistemi ile 17 ilde 100 adet mağaza bayiliği verilecektir.”

Bakan Eker Banvit, Saray Halı ve Koç Holding’e ait olan Harranova Besi ve Tarım Ürünleri A. Ş adına çeşitli zamanlarda canlı hayvan ve et ithalatı için kontrol belgeleri düzenlendiğini de bildirdi.

Et piyasası fiyat artışlarının önüne geçilmesi amacıyla et ve canlı hayvan ithalatı yapılmaya başlandığını kaydeden Bakan Eker, hayvancılığın desteklenmesine ilişkin 2011 yılında uygulanacak olan kararnamenin hazırlanmasına ilişkin çalışmaların da halen devam ettiğini ifade etti. Kırmızı et sektöründe yaşanan gelişmeler üzerine bakanlığınca; üreticinin korunması için karkas standardı geliştirildiğini, süt ve besi hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla 1 Ağustos 2010 tarihi itibariyle ülke genelinde faizsiz kredi uygulamasının başlatıldığını kaydeden Bakan Eker, ulusal süt ve et konseyleri kurulduğunu, koyun ve keçi sütüne inek sütüne göre 2.5 kat daha fazla destek verildiğini, Trakya bölgesinin hastalıklardan ari bölge ilan edildiğini bildirdi.

ANKA