Eker: Et ve Balık Kurumunun fonksiyonlarını değiştireceğiz

“Kimsenin haksız bir şekilde Türkiye’de tüketilen gıda maddeleri ile ilgili de kafa karıştırmaya da hakkı yok.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,
“Kimsenin haksız bir şekilde Türkiye’de tüketilen gıda maddeleri ile ilgili de kafa karıştırmaya da hakkı yok. İnsanları çok sağlıklı çok önemli gıdalardan soğutmaya, yanlış bilgiler vererek kafa karıştırmaya kimsenin hakkı yok” dedi.
Eker, Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) tarafından Hilton Otel’de düzenlenen Bursa Sektör Buluşması’nda konuştu.
Et ve Balık Kurumunun fonksiyonlarını değiştireceklerini belirten Eker,
“Yani tüketici aleyhine fiyat çok yükseldiği zaman piyasaya arzı artıracak tedbirleri almak, fiyatlar düştüğü zaman müdahale edip fiyatın düşmesini engelleyecek bir mekanizma. Hem süt için, hem et için. Yeni, aynı bir kurum kurmayalım diye mevcut Et ve Balık Kurumunun yapısını değiştirmek suretiyle içine elbette ki sektör uzmanları, sütten anlayan insanlar gelecek. Dolayısıyla bunun adı Et ve Süt Kurumu mu olur, başka bir şey mi olur bilemem ama bu çalışmalarda son noktaya geldik” dedi.
Süt primleri ile ilgili müjde veren Bakan Eker, “9 mart günü, yarın, 2011’in son dönemine ait süt primleri 92 milyon 100 bin lira ödeniyor. Hesaplara geçiyor” ifadesini kullandı.
Eker, kredi faizlerinde 2012 yılında hayvancılığa yine çok özel bir imkan getirdiklerini ifade ederek, “O da şu; süt sığırı yetiştiriciliğinde 250 bin liraya kadar olan kredilerde sıfır faiz uyguluyoruz. Bitkisel ürünlerde de sertifikalı fidan, fide, tohum üretimi yine faizsiz. 2002 yılında tarım kredi faizleri normal kredi faizleri ile eşitlenmişti. Yani ayrıca bir tarım kredisine bir faiz sübvansiyonu yoktu. Biz bunu yüzde 5’e kadar düşürdük geçen sene, krediler doğru yerde kullanıldı mı, kullanılmadı mı bu çok önemli. Bu konuda çünkü zaman zaman değerlendirmeler yapılıyor” dedi.
2002 yılında Türkiye’nin çiftçisinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden toplam 529 milyon lira kredi kullandığına dikkat çeken Eker,
“Yüzde 59 faizle, geri dönüş oranı neydi biliyor musunuz- Yüz liranın 38 lirası geri geliyordu. 62 lirası batak. Şimdi Türkiye’de 2011 yılında 22 milyar, milyon değil, tarımsal kredi kullanıldı ve bunun geriye dönüş oranı yüzde 99, bu kredinin doğru kullandığını gösteriyor” diye konuştu.
Eker, tarım ürünü ithalatı konusunda şunları kaydetti.
“Türkiye’nin ithal ettiği tarım ürünü miktarı söyleniyor, bazen ihracatı söylenmiyor. Arkadaş Türkiye yemek üzere değil, ihraç etmek üzere ithal ediyor ve Türkiye tarım ihracatı, 2011 yılında 15,2 milyar dolar. ‘73,74 milyon vatandaşını besliyor. Sadece gıda maddeleri ihracatımız 14 milyar dolar. Türkiye gıda ticaretinde net ihracatçıdır. Yani aldığından çok daha fazlasını satıyor. Yani bağımlı değiliz ama ticaret yapıyoruz. Örneğin Türkiye 21 milyon 800 bin ton bu sene buğday üretti. Türkiye’nin ihtiyacı 18 milyon ton. Yemek için bulgur, makarna ekmek gibi… Fazlasını işliyor ihraç ediyor. Türkiye, dünyanın bir numaralı buğday unu ihracatçısı.”
“Sektör sahipleri, akademisyenler, konu uzmanları çıkıp kamuoyu önünde konuşsun” diyen Eker, gıda maddeleri ile ilgili söylentilere de şu ifadelerle cevap verdi:
“Türkiye’de tüketilen gıda maddeleri sağlıklı, bunun standartları artık AB standartları, 102 tane yeni yönetmelik çıkardık. Kayıt dışılık bizim sorunumuz, onunla hep beraber mücadele ediyoruz, hep beraber mücadele etmemiz lazım. Ama kimsenin haksız bir şekilde Türkiye’de tüketilen gıda maddeleri ile ilgili de kafa karıştırmaya da hakkı yok. İnsanları çok sağlıklı çok önemli gıdalardan soğutmaya, yanlış bilgiler vererek kafa karıştırmaya kimsenin hakkı yok. Bu konuda uzmanların çıkıp konuşması lazım. Uzmanlar, bilenler konuşsun ki bilmeyenler sussun.”

Paylaş :

“Eker: Et ve Balık Kurumunun fonksiyonlarını değiştireceğiz” hakkında 7 yorum

  1. temel gıda maddeleri et ve süttür.ancak bunları üretenler tekele emanet gibi.arz talep dengesini kurarken sanayici hem arz hem talep rolünde iyi düdük öttürüyorlar.çiğ süt alım fiyatı ile işlenmiş süt satışı arasında yüzde dörtyüzlere varan fiyat farkı var.azda orda yorulmanızı arz ederim mehdi abim.zira üreticinin malı alınırken malın hayırını gör diyeni görmüyorum o süt zarar vermesin.

  2. arkadarşlar bu besi teşviği ile alakalı bilgisi olan var mı geçen sene temmuza kadar verilen 300 tl kesim teşviği bu sene verilecek mi
    bu arada besici katledilmiştir başımız sağolsun

  3. bakan efendi sen kendin değilmiydin sütte kansorejen madde var diyen cıkmıssın orada başkalarını kotuluyorsun sen kendin ne yaptığını bilmiyorsun zaten et fiyatlarına bir bakarmısın ayaklar altında geziyor beyefen yemin cuvalı 40 tl karkas 15 tl bu uretıcınin bu fiyatlardan para kazanması mümkünmü verdiğiniz kırediyle şu anda batıyorum et fyatları bıraz yukselince herkes kıçını yırtıyor bağırırken yem fiyatları 40 tl olmuş kimseden ses seda yok nıye onun içinde cıkıp bağırmıyorsunuz tabiki onlar zengin şey batıramıyorsunuz ezim bakalım fakırı ezin birgun sizde bunun bedelini odersiniz sayın bakan mademki sen bu işi biliyorsun çık medyaya açıkla bir dana günde kaç kg yem yer kaç gram et alır hesabını yapıverde bizde bu işten nasıl ekmek paramızı çıkarırız öğrenelim tabiki bilgin varsa olmadığıda zaten kesin benim hakkımdan aldığın maaş sana harram zıkkım olsun git başımızdan artık bu işi bilen biri gelir belki yettin artık canımızı yaktığın

  4. köylüyüz hayvancılık işimiz ne et ne süt para yapıyor kasap alıyor bizden 14 15 eti kesiyor dükkanında satıyor en düşüğünü 30 liraya en pahalı et bonfile 45 lira ani ulan üretene şerefsiz bakan süt sığırcılığı yapıyorum silivri fener köyünde meramı var hiç bişey yok hayvancılıkla geçinirdik dilenci ettiniz insanları bi parca ekmeğe muhtaç olduk sütü veriyoruz süt parası yok sütçü alıyor sütü 80 kuruştan zaten yemin çuvalı 40 lira hani üretene gırtlağa kadar borca battık sütlan yemin kilosu kafa kafaya ani ne kalır üretene be şerefsiz bakan siz vatandaşınıza zulumü çektirmeye ne hakkınız var hep tüketen ucuz nasıl yeycek kasap satar en pahalı eti 45 liradan en ucuzu kıyma 30 üreten ölsünmü yaşamasınmı sizin hani adeletiniz böylemi siz zenginin arkasında oldunuz her zaman bu köylü ne yapacak sonra sövdülermi haksız yere sövmez kimse başbakanda ayni bok sende aynı bok bok ettiniz türk üreticisini açlağı mahkum ettiniz yerlerde sürünür ettiniz mal havayla yetişirde ucuz versin bu insanlar ucuz hiç bişey yok sizin suyunuz çoktan ısındı belki cenabı allah büyük bir kör kurşuna harcanırsınız inşallah haram yiyeyiye inşallah içinizde kanser çıkar insanları borca sokan bi hükümet görülmemiş benim yaşım otuzbeş bu kadar adi bir hükümet görmedim insanlara özellikle üretene bu kadar zulüm eden bir hükümet görmedim sizin hayatınız yalan şu kadar destek bu kadar destek insanları kandırıyorsunuzbu yalanlarla açız aç şerefsizler malımızla kefaze rezil ettiniz bizi ne saman borcumuzu ödeye biliriz yem borcumuzu bakkallara gırtlağa borçluyuz ekmek derdindeyiz çıkmıyor tarla yem bile ekemez hale geldik mazot pahalı inşallah geberirsiniz başbakan gelir tesbiti yapacakmış ani gelir kimsenin tüm hayvancılar ayni hiç gelir yok şimdi sütün kilosu bu pahalılıkta bizim vermemiz kiosu 1.25 kuruş olacakki para kalsın rahat insanlar işini çevirsin ucundan ekmek yesin 14 15 lira dana deil tavukmu alırsın zaten hayvancı bi danasından biraz toplu para alyodu şimdi doğru düzgün oda yok sonra çiftçi hayvancı nasıl üretsin bırak üretmeyi kendi karnımızı nasıl doyuracaz açız bizim ürettiğimizle kasap kazanır sütçü kazanır yemci kazanır biz iflaz ettik yakında hayvan kalmıycak üretende ne olacak artık bir son verilsin bu oyunlara sizin siyasetiniz köylüyü bitirme siyasetidir sizin oyunlarınız insanları dilenci etmek insanları kötü yollara kötü şartlara sürüklemek hırsızlıkmı yapalım namusunla yaşamak yokmu bu ülkede şerefsizler

  5. besici, ekk toplantısından sonra açıklayacağız demişti bakan desteklemeleri ama daha hiç bir hareket yok yeniden söylüyorum besicilik tarihe kavuşmuştur. arkadaşlar benden size tavsiye kendi giderlerinizi kendiniz karşılayın yoksa girdi fiyatları çok pahalı yemin 43 lira olmasını hiç hazmedemiyorum(25 adet dana arkadaşlar günlük 6 çuval yem yiyor diğer masraflarla beraber 330 lira yapıyor siz hesabını yapın)

  6. demir kardeşimin çok güzel yazmışsın bunlar çiftçiyi işçiyi ezmeye and etmiş hep zengin daha fazla kazanıyor insanlar günden güne köleleşiyor böyle giderse köylü üretici diye bir şey kalmayacak bence hükümetin de istediği bu ööylüler hayban bakamaz tarla ekemez hale getirip hükümetimizde tarlalarımız ekilmiyor üretim yok deyip milletin tarlalarınıda yanlarındaki birkaç godoşa peşkeş çekmek insanlar bedavaya bunların kapısında kul köle olacak yani ağalık sistemi ucuz işçi inşallah bu gidişe bi dur deyelim ve bir şey dsha söylemek istiyorum ormanlar güzelim tarla arazilerini orman yapmışlar ekmeye tarla yokicar ekiyoruz oda emeğini kurtarmıyo binlerce dönüm tarla arazisi orman ormanların ben türkiyeye ekonomik bir yararı olduğuna inanmıyorum bir sürü ormancı yan gelip çatır çatır bizim vergilerimizi yiyiyorlar yangın olur olan yine köylüye içinde sürü sürü domuz olur ne ekinini bırakır ne mısırını tarım atazisi olabilecek ağaçlık alanların çiftçilik hayvancılık yapanlara açılmasını istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir