Öğrenciye süt projesi

inek çiftlikBaşbakan Erdoğan’ın öğrenciye süt projesini açıklaması her kesimi memnun etti
Sütte 10 kuruşluk indirime zorlanan üretici zarardan kurtuldu. Karar, süt veren hayvanları kesimden kurtardığı için et fiyatı da düşecek.
Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı, 7 milyon öğrenciye süt dağıtımı projesi, çiftçilerin tamamını sevindirdi. Süt üreticisi yaklaşık 1 milyon tonluk arz fazlası olan sütteki fiyat indirimi riskini atlatırken, süt inekleri de kesimhaneye gitmekten kurtuldu. Bu da hayvan üretiminin artmasıyla kırmızı ette fiyatların inmesi anlamına gelecek. ‘Başbakan Erdoğan, bu kararıyla 1 taşla beş vurdu’ diyen Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Ali Koyuncu, kararın tam zamanında açıklandığını belirterek, Türkiye’de bahar aylarında süt arzının arttığını bu nedenle sanayicinin sütte 10 kuruşluk bir indirim talebiyle kendilerine geldiğini vurguladı. Koyuncu “Bu kararla, 80 kuruş olan toptan süt fiyatı, yükselmez ama en azından da aşağı inmeyecek” dedi. Projenin, kırmızı et fiyatını da indireceğini belirten Koyuncu, sütün fiyatı düşük ve kırmızı et fiyatı yüksek olduğu için anaç ineklerin kesimhaneye gönderilmek zorunda kalındığını belirten Koyuncu, artık buna bir son verileceğini ve kırmızı et üretiminin artacağını belirtti. Koyuncu, süt projesinin bir kereye mahsus olmadığını da vurgulayarak “Bu kampanya devam edecek. Çünkü bizde süt içme oranı çok düşük. Türkiye’de kişi başı süt tüketimi 27 kilo, bu Avrupa’da ise 75 kilo” diye konuştu. Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız da “Bu karar fabrikaların yapacağı fiyat düşüşünü engelleyecek, çiftçimiz kazanacak” dedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar da, kararı çok önemsediklerini ve süt dağıtımının yasayla devlet garantisi altına alınması gerektiğini belirtti.
Projenin maliyeti 90 milyon lira olacak
Meclis’teki AK Parti Grubu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın miniklere verdiği süt müjdesinin detayları belli oldu. Çocukların yeterli beslenebilmeleri için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak yürüteceği proje çerçevesinde ihaleye çıkılacak. Tarım Bakanlığı bünyesindeki Süt Konseyi’nin yürüteceği ihale sürecinde teklifler bu ay içinde alınacak. Her eğitim-öğretim yılı için devlet miniklerin sütüne Hazine’den 90 milyon lira kaynak aktaracak. Projeyle arz fazlalığının ortadan kalkması bekleniyor. Günlük 14 bin ton 200 mililitre süt 7 milyon 400 bin öğrenciye dağıtıldığında aylık 45 bin ton tüketime ulaşılacak. Böylece üreticinin elindeki sütün değerinin de düşmesi engellenmiş olacak.

Paylaş :

“Öğrenciye süt projesi” hakkında 2 yorum

  1. lütfen bu şekilde günü birlik süt ve et politikası ile nereye varacaksınız. çocuklara sütü ne zamana kadar dağıtıcaksınız. 35-40 yıl önceki çürümüş hiç bir işe yaramayan politikalar ile gündemi niye meşgul ediyorsunuz. süt üreticimiz et ve hayvan üreticimiz, çiftçimiz kan ağlıyor. eğer başka ülkelerde bu durumda olsaydı inanın ki yer yerinden oynardı. köylümüz hakikaten sabırlı ve metanetli, fakat bu sabrı niye hala zorluyorsunuz. bizim siyastçiler ne hikmetse muhalefette iken akıl üretiyorlar. iktidara geçince bütün akılları baştan gidiyor. ne yapacaklarını bilmez halde abuk subuk işe yaramayan fakat sadece günü kurtarma politikaları ile gününü gün etmeye çalışıyorlar. bu sorumluluğun vebalini Allah şahit olsun ki ödeyemezsiniz. aldığınız maaşlar, bir şekilde doldurduğunuz ceplerinizin ve para kasalarınızın nasıl boşaldığını anlayamazsınız. şu günün fiyatları ile et dana kesim fiyatının en az 30 tl süt işletme teslim fiyatının en az 1,5 tl olması gerekir. ancak bu şekilde olursa çiftçi ve üretici üretimine devam edebilir. yoksa her geçen gün dışarıya bağımlılık artmaya köleleşme artmaya devam eder. girdi fiyatları çok yüksek yukarıdakilerin lütfedip de aşağıdakileri görmesi lazım. yoksa sizede aşağıdakilere de yazık olur. zalimlerin mührü varsa unutmayın ki mazlumun Allah’ı vardır. saygılarımla

  2. bunlarda bilmeden yaziyolar yaaa wah wah turkiyenin haline,, sut fiyatlari dusmekten kurtulmuss projeyle inekler kesime gitmiycekmis we et fiyatlariii dusucekmis boylelikle
    sizin maliyetlerden haberiniz war mi kiiiiiiiii

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir