TSE’nin helal sertifikası sorunlu

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yörük, İslam ülkelerinin TSE tarafından verilen ‘Helal Sertifikası’nı yeterli bulmadıkları için Türkiye’den ihraç edilen malı kabul etmediklerini belirtti
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Sektör Buluşmaları’nın üçüncüsünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla Bursa’da gerçekleştirdi. Toplantıda yeni teşvik paketinden, et ve süt sektöründeki sorunlara kadar pek çok konu masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, sektörün teşviklerle desteklenmesi halinde süt ve et ihracatında birer milyar dolarlık ihracatın hayal olmadığını söyledi.

Pazarı Brezilya’ya kaptırmayalım
Et ve süt sektörlerinde Türkiye’ye komşu ülkelerin önemli ithalatçılar arasında yer aldığına dikkat çeken Yörük, sektöre sağlanacak teşviklerle Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Rusya, Orta Asya ve Kuzey Afrika ülkelerinin en önemli et ve süt ürünleri tedarikçisi olabileceğini belirtti. Bu nedenle süt tozunun yanı sıra peynir, tereyağı, içme sütü, yoğurt gibi süt ürünlerine de teşvik beklediklerini kaydeden Yörük, şunları kaydetti: “Irak, Libya, Arabistan, Cezayir başta olmak üzere komşu ülkelerden, Körfez bölgesi ve Afrika ülkelerinden yoğun bir şekilde kırmızı et ve salam sosis gibi işlenmiş et ürünleri talebi alıyoruz. Bu ülkeler şuanda Brezilya, Hindistan ve Avrupa ülkelerinden ithalat yapıyor. Biz niye ihracatta Körfez Ülkelerinin, Ortadoğu’nun, Türki Cumhuriyetlerin tedarikçisi olmayalım? ”
Besiciler piyasadan çekiliyor
Hayvancılık sektöründeki hammadde, yüksek maliyet, tüketimde daralma gibi sorunların üreticiyi korkuttuğuna dikkat çeken Yörük, “Ayrıca Et ve Balık Kurumu’nun salt ticari bakış açısı ile üreticiden yapmış olduğu alım fiyatlarını sabit tutarken, tüketici fiyatlarını artırması perakende fiyat artışını tetiklemektedir. Ancak hayvancılıkla politikalarının ilgili tüm kesimlerin asgari müştereklerde buluşarak hemfikir kalacağı bir devlet politikası niteliğinde uzun vadeye yayılı ve uygulanabilir olması gerekiyor” dedi.
TSE’nin Helal sertifikası kabul görmüyor
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen Helal Ürün sertifikasının uluslararası alandaki akreditasyonunda sorunlar yaşandığını dile getiren SETBİR Başkanı Yörük, şunları söyledi: “İslam ülkeleri TSE tarafından verilen belgeyi yeterli bulmadıkları için Türkiye’den ihraç edilen malı kabul etmiyorlar ve Gümrük’ten sokmuyor; Diyanet tarafından da onaylanmasını istiyorlar. TSE’nin de bir an önce ilgili ülkelerde akredite olması gerekiyor. Neden Türkiye olarak helal ismi ve yönteminin ilgili uluslararası piyasalarda markalaştırılmasına öncülük etmeyelim? Unutmayalım ki bu sertifikasyon hizmeti için 5 milyar dolarlık bir pazardan bahsediyoruz ”
Peynire margarin katanlar var
SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, ‘peynirlerimizde’ bitkisel yağ ya da margarin kullanımını destekleyen ve olması için çaba gösterenlerle mücadele etmek için Tarım Bakanlığı ile işbirliği içince olduklarını kaydederek, “SETBİR olarak peynirlerimize margarin katılmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu. Bu arada SETBİR geleneksel ürünler arasında yer alan kokoreç, Kayseri pastırması ve Van otlu peynirini AB Standartları’na uygun ürettirecek projelere start verdi. Birlik proje kapsamında Obruk peyniri, yayık tere yağ ve kuru kaymak için projelere başladı. Finansman akışında yaşanan tıkanıklıkların sektörün gelişmesinde sorunlara yol açtığını kaydeden Yörük, “Hammaddesini peşin fiyata aldığımız malı, et ve süt gibi raf ömrü kısa mamul ürünlere dönüştüren bizler üreticilere, çiftçilere parasını gününde ödemek zorundayız. Buna karşılık, elbette ki düzgün çalışan perakendecileri tenzih ederim ama marketlere sattığımız nihai ürünün bedelini ortalama 3-6 aylık vadelerle geri alabiliyoruz. Bu finansman akışında, paranın döngüsünde kimsenin zarar etmeyeceği bir düzenlemenin gerçekleştirilmesini istiyoruz” diye konuştu.
YENİ MESAJ – BURSA

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir