Kurban için acele etmeyin, 3. günü bekleyin

Kurban Bayramı’na birkaç gün kala Tarım Bakanı Mehdi Eker’den vatandaşa önemli bir uyarı geldi.
Bayramın üçüncü günü akşamına kadar kurban kesilebileceğini hatırlatan Eker, “Akıllı davranan ev halkı, pazara sebze meyve almaya öğleden sonra gider. Kurbanlık almak için bayramdan 10-15 gün önce gidilirse fiyat pahalı olabilir. Bekleyenler daha ucuza alabilirler. Bu, daha rasyonel bir davranış.” tavsiyesinde bulundu. Eker, kredi kartı ile yapılan satışların fiyatları pahalandırabileceğini kaydetti.
Kurban pazarlarından günlük fiyat aldıklarını aktaran Bakan Eker, fiyatların geçen yıldan çok farklı olmadığını kaydetti. 16 vilayette ortalama büyükbaş canlı hayvanın kilosunun 10,8, koyunun ise 9-10 lira olduğunu dile getiren Eker, kurbanlık sıkıntısı yaşanmadığının altını çizdi. Eker, bir kesimin kurbanlık fiyatının yükseltilmesini istediğini vurgulayarak, Diyarbakır’da kurbanlık koyun fiyatının 400 liraya alınabildiğini söyledi. Tarım Bakanı’nın verdiği bilgilere göre kurbanda yılda 500-600 bin büyükbaş, 2 milyon adet de küçükbaş hayvan kesimi yapılıyor. Bu da Türkiye’nin yıllık tüketiminin yüzde 10 civarında. Tarım Bakanı Eker, İstanbul Avrupa yakası başta olmak üzere Trakya bölgesinin kurbanlık ihtiyacını karşılamak amacıyla 10 Kasım itibarıyla 191 bin küçükbaş hayvan girişi olduğunu, toplam kurbanlık ithalatının 400 bini bulacağını açıkladı.
ET FİYATLARI İSTENİLEN SEVİYEYE İNMEDİ
İthalat kapısının açılmasının ardından 15 bin 131 ton karkas et ithalatı gerçekleştirildiğini bildiren Eker, et fiyatlarının istenilen seviyeye inmediğini de söyledi. Her gün Türkiye genelinde 10 perakende zincirinin fiyatlarını takip ettiğini dile getiren Eker, 26 Nisan’dan bugüne kadar kıymanın fiyatının yüzde 12,3 oranında, kuşbaşının ise yüzde 13,2 oranında düşüş gösterdiğini ifade etti. Marketler arasındaki fiyat farklılığına dikkat çeken Bakan, bir firmanın kilosunu 18 liradan sattığı bir kıymayı başka birinin 26,90’a sattığını söyledi. 13 vilayetten alınan ortalama karkas et fiyatı 10 Kasım itibarıyla kilosu 15,74 TL. Eker, bu rakamın üzerine yüzde 8 KDV ile makul bir kâr konulması gerektiğini vurguladı.
ZAMAN

Paylaş :

“Kurban için acele etmeyin, 3. günü bekleyin” hakkında 1 yorum

  1. sayın bakan kurbanlar daha bırıncı gunu tukendı sen ayakta uyuyon haberın yok kandırın vatandası bu işi beceremıyorsanız çekin gıdın o koltuktan size bu yakışır ancak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir