Ucuz et geliyor!

‘Et fiyatı düştü ama alacak yer yok’ , EBK şubeleşmeye hız verdi. Tarım Bakanlığı, bu yılın sonuna kadar 81 ilde ucuz ithal etlerin satılacağını açıkladı.

Et fiyatlarının ucuzlaması için başlatılan ithalat, rakamları aşağı çekse de bu durum vatandaşa istendiği oranda yansımadı. İthal etleri Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) sadece 10 adet olan mağazasında satması ve anlaşma yapılmasına rağmen ancak Ankara’daki marketlerin ucuz et alabilmesi vatandaşların tepkisini çekmişti. TAKVİM, ‘İstanbul’a et yok’ başlığı ile verdiği haberde bu konuyu gündeme getirmiş, “Devlet ucuz et satıyor ama vatandaş alacak mağaza bulamıyor” tepkisini gündeme getirmişti.
Haberimizin ardından Tarım Bakanlığı ve EBK harekete geçerek şubeleşme çalışmalarını hızlandırdı. Yıl sonuna kadar Türkiye’nin hemen her yerinde açılacak şubelerle, vatandaşın EBK ürünlerine ve ucuz ithal etlere ulaşabilmesi sağlanacak.
2010 SONUNA KADAR
Konuyla ilgili TAKVİM’e bir açıklama yapan Tarım Bakanlığı yetkilileri, EBK’nın özelleştirmede kaldığı 1992 -2005 yılları arasında İstanbul’daki tüm mağazalarını kapattığını hatırlatarak, “EBK ürünlerinin tüm ülke sathında satışını sağlamak amacıyla yatırımlar başlamış ve entegre tesisler kurulmuştur. Bu tesislerin faaliyete geçmesinin en geç 2010 yılı sonuna kadar gerçekleşmesi planlanmıştır. Böylelikle yurdumuzun her noktasında EBK kurumunun ürünleri halkımızın tüketimine sunulmuş olacaktır” dediler.
KURBANLIK İTHAL EDİLECEK
Öte yandan Tarım Bakanlığı’nın yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Balkanlar’dan hayvan ithalatını serbest bırakacak formül üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Sadece İstanbul’un Avrupa yakası ve Trakya Bölgesi için 80 bin büyükbaş ve 10-15 bin küçükbaş hayvanın ithal edilmesi gündemde. İthalatın büyük bölümünün Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve diğer Balkan ülkelerinden yapılması planlanıyor.
6 İLDE MAĞAZA VAR
Türkiye genelinde 10 noktada mağazası bulunan Et ve Balık Kurumu’nun Türkiye nüfusunun 5’te 1’ini oluşturan İstanbul’da mağazası yok. Ankara’da 4, Erzurum’da 2, Adana, Ağrı, Diyarbakır ve Van’da 1’er mağazası bulunan EBK’nın ithal ucuz etinden İstanbullular yararlanamıyor. İstanbullu vatandaş 1 kilo kıymayı 24- 30 liraya, kuşbaşını 27-33 liraya alırken, EBK’nın mağazalarında kıyma 16.50 liraya, kuşbaşı 19.15 liraya satılıyor.
Fiyatlar ithalata ENDEKSLİ
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı ve pastırma sucuk üreticisi Şaban Ünlü, et fiyatlarında Ramazan nedeniyle önemli bir değişiklik yaşanmadığını, piyasanın ithalata göre belirlendiğini kaydetti. Ünlü, “Aşırı fiyat artışı bir an için durdu ama piyasa fiyatları halen çok yüksek. İthalat sürerse fiyatlar düşer, yoksa çıkar” dedi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir