“Kurbanlık fiyatları artacak”

2005 yılında kurulan ve 2 bine yakın üyesi bulunan Kocaeli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Cemil Gülfen ile görüştük, sorunlarını ve taleplerini dinledik. Gülfen, söyleşi boyunca çok önemli tespitlerde bulundu, et fiyatlarının neden arttığını, kurbanlık piyasasıyla ilgili düşüncelerini anlattı. Gülfen, ayrıca bundan sonra yaşanması muhtemel sorunları da bir bir açıkladı.

ÇİFTLİK KURALIM

Çalışmalarını çok yoğun bir tempoda sürdüren Birlik, ilimizde bir gebe düve çiftliği kurulmasını istiyor ve yerel yöneticilerden destek bekliyor. Kandıra Hindicilik Üretme Çiftliği’nin arazisine talip olduklarını belirten Gülfen, bu arazide bir gebe düve çiftliği kurmaya hazır olduklarını bildirdi.

FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ

Birlik ayrıca suni tohumlama hizmeti de vermek istiyor. Bu hizmetin yapılması için 250 bin TL’lik bir kaynak gerektiğini belirten Gülfen, “İmkan ve şartlar oluşursa her şeyin en iyisini yapmaya hazırız” diye konuştu. Süt ve et fiyatlarındaki artışın nedenleri üzerine de konuştuğumuz Gülfen bunun nedenlerini de sıraladı. Gülfen, süt fiyatlarının düşmesi nedeniyle anaç hayvanların kesildiğini ve yeni nesil hayvan stoklarının tükendiğini kaydetti.

NEREYE GİDİYOR BU ETLER

Piyasada et tüketiminin de düşük olduğunu belirten Gülfen, “Üretici piyasaya çok fazla mal sürüyor. Ancak talep az. Biz de bazen bu etlerin nereye gittiğini merak ediyoruz. İlimizdeki et ve süt ürünlerinin yüzde 80’i ilimizde faaliyet gösteren yemek fabrikalarına gidiyor. Ülker, Çayırova ve Bektaşoğlu gibi büyük kuruluşlara gidiyor” şeklinde konuştu.

FİYATLAR ARTACAK

Gülfen, önümüzdeki günlerde Rusya’nın izleyeceği fiyat politikasıyla ilgili olarak buğday ve arpa fiyatlarında bir artış beklendiğini belirtti. Bu artışın doğrudan et fiyatlarına yansıyacağını anlatan Gülfen, “Ayrıca kurbanlık fiyatları da artacaktır. Geçen yıl kilosu 15 TL olan kurbanlıkların bu yıl kilosu 20-25 TL’yi bulacaktır. Belki de 30 TL olacaktır” diye konuştu.

30 BİN HAYVAN VAR

Gülfen, söyleşinin ilerleyen bölümlerinde birlik çalışmaları hakkında da detaylı bilgi verdi. 3 yılda 2 bine yakın yeni üye yaptıklarını belirten Gülfen, “Kandıra ve İshakçılar’da 2 şubemiz var. 7 personelle birlikte çalışıyoruz. Üye sayımızı 3 bin 500’e yükseltmek istiyoruz. İlimizde yaklaşık 30 bin büyükbaş hayvan var. Bunların 12 bini kayıt altında. Hepsini küpeliyoruz Soylarını, kimliklerini kayıt altında tutuyoruz” şeklinde konuştu.

KAMERALI AHIRLAR

Kocaeli’nin sadece sanayiden ibaret olmadığını belirten, bu kentin kuzeyinde tarım ve hayvancılığın en iyi şekilde yapıldığını belirten Gülfen, “Derince İshakçılar çevresinde son teknoloji ürünü yeni modern ahırlar var. Bunlar hijyenik bir ortamda faaliyetlerini sürdürüyor. Ziraat Bankası’ndan 0 faiz ve 7 yıl geri ödemeli krediyle yeni yatırımlar yapanlar var. Bu ahırlar kameralı, otomatik yemleme var, sulama ve süt sağımı her şey otomatik şeklinde konuştu.

YENİ TOHUMLAR

Öte yandan Tarım İl Müdürlüğü’nün de üreticiler için çalışmaları devam ediyor. Eylül ayında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak fiğ tohumlar üreticilere dağıtılacak. Fiğ tohumların bedelinin yüzde 50’si vatandaştan karşılanacak. 25 kiloluk ambaljlarda 19.5 TL’den satışları yapılacak fiğ tohumlarda hayvanların süt verimi yüzde 90 oranında artacak. Gülfen bu çalışmanın da büyük katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.
Özgür Kocaeli

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir