Av sezonu açılırken balık fiyatı düştü

Yeni av sezonunun bugün başlayacak olmasından dolayı balıkçılar, son hazırlıklarını tamamladı. Geçen yıl hayal kırıklığı yaşayan balıkçılar, yeni sezonda palamut bolluğu bekliyor. Av sezonuyla birlikte balık fiyatları da düştü. İzmir’de zincir marketlerin başlattığı kampanyayla çiftlik üretimi levrek ve çipura 9.9 TL’den satılmaya başlandı.
Yüksek et fiyatlarının düşmesini bekleyen tüketici, balık fiyatlarının 10 TL’nin altına gerilemesiyle birlikte tercihini bu yönde kullanmaya başladı. Levrek ve çipura gibi kültür balığının fiyatı daha önce 12-13 TL’ye satılıyordu.
Son yıllarda önemli gelişme gösteren kültür balıkçılığı ile birlikte Türkiye’de yıllık yaklaşık 65 bin levrek-çipura, 55 bin ton alabalık üretimi yapılıyor. Üretimin büyük kısmı ihraç ediliyor.
İthalatta da artış var
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kılıç Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, balık fiyatı konusunda 10 TL’lik psikolojik bir sınırın olduğuna dikkat çekerek, “Biz her gelir kesiminde tüketiciye ulaşma amacındayız. Fiyat düşüşüyle birlikte balık tüketimi arttı” dedi.
Tüketiminin son zamanlarda artmasıyla birlikte balık ithalatında da bir artışın olduğunu aktaran Kızıltan, “Yurtdışından her gün laos, barbun ve sinarit gibi balıklar ülkemize geliyor. Yaz aylarında avlanmanın yasak olması nedeniyle pazarda çeşit azalması oluyor. Bu da ithal balıklarla karşılanıyor” bilgisini verdi.
VİRA BİSMİLLAH
Balıkçılar için yeni av sezonu bugün başlıyor. Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Murat Gül, palamut ile başlayacakları yeni av sezonunu bol miktarda hamsi avı ile kapatmayı umut ettiklerini söyledi. Ağ ve tekne onarımlarını tamamlayan, işçilerini ayarlayan Marmara Bölgesi balıkçıları ise denize açılacakları gece saatlerini beklemeye çekilirken, ‘kaykay’ın geçen yıllarda olduğu gibi balığa ulaşmalarında en büyük engel olmasından korkuyor. Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, son yıllarda balıkçıların, kaykay yüzünden zarar gören ağlarının onarımı için büyük paralar harcadıklarına dikkat çekti.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir