İstanbul'un Ağustos enflasyonu yüzde 0.75

İstanbul’da Ağustos’ta perakende fiyatlar yüzde 0.75, gıda harcamaları grubu yüzde 1.69 artarken, toptan fiyatlarda yüzde 0.26 artış görüldü.

İSTANBUL – İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) İstanbul için hazırladığı 1995 bazlı ücretliler geçinme endeksine göre, geçen yılın aynı dönemine göre karşılaştırma yapıldığında perakende fiyatlar yüzde 8.44, toptan fiyatlar yüzde 9.51 arttı.
Gıda harcamalarında artış izlenen alt gruplar ise yüzde 6.86 ile yaş kuru sebze ve meyve, yüzde 4.69 ile et, balık ve kümes hayvanları, yüzde 0.61 ile yağlar süt ve süt mamulleri, yüzde 0.39 ile çeşitli hazır yiyecek, yüzde 0.03 ile ekmek ve tahıllar, yüzde 0.03 ile tütün, alkollü ve alkolsüz içecekler oldu.
TCMB’nin dün açıkladığı PPK özetlerinde de enflasyonun Ağustos ayında temelde meyve fiyatlarındaki artış nedeniyle belirgin bir artış sergileyeceği, son çeyrekte ise gıda fiyatlarının geçen yıl oluşturduğu baz etkisinin tersine de dönmesinin katkısıyla düşüş göstereceğinin tahmin edildiği belirtilmişti.
Fortis Ekonomik Araştırmalar tarafından veri sonrası yayımlanan notta, İTO Fiyat Endeksi’nde TÜFE tahmini için daha önemli bir gösterge olan gıda alt kalemindeki artışa ve geçen yılın aynı döneminde bu kalemde değişim olmadığına dikkat çekildi ve şöyle devam edildi:
“Bu görünüm bizim TÜFE’nin gıda alt kalemi ile ilgili öngörülerimizle bağdaşmakta ve PPK’nın birçok açıklamasında da değinildiği gibi, gıda alt kaleminin zayıf baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyonu artırabileceği beklentisini doğrular niteliktedir. Bu doğrultuda da biz de Cuma günü açıklanacak TÜFE için yüzde 0.2 artış yönünde olan tahminimizi koruyoruz.”
Ağustos ayı enflasyon verileri TÜİK tarafından 3 Eylül’de açıklanacak.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir