Ramazan'da et zam görmedi,sektör temsilcileri mutlu

Muhsin yıldız


Ramazan ayı öncesi medyada ‘Kırmızı et zamlanacak’ şeklindeki haberlere rağmen et fiyatlarında artış olmaması sektör temsilcilerini de mutlu etti. Canlı hayvan ithalatındaki verginin yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürülmesiyle et fiyatlarının dengeye oturduğunu belirten Ulusal Kırmızı Et Konseyi üyesi ve Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, et fiyatlarının Ramazan Bayramı sonrası da zamlanmayacağını belirtti.
Halen piyasada dana kıymanın kilogramının 20-24 TL aralığında satıldığını aktaran Muhsin Yıldız, Ramazan ayından sonra da fiyatların artmayacağını söyledi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimindeki Ulusal Kırmızı Et Konseyi Üyesi Muhsin Yıldız, et fiyatlarının artık dengeye oturduğunu kaydetti.
Beklenilenin aksine, Ramazan’da et fiyatlarının düşme eğilimine girdiğini vurgulayan Yıldız, daha önceden alınan tedbirler sayesinde vatandaşın iftar sonrasına rahatlıkla et girdiğini dile getirdi.
Hükümetin canlı hayvan ithalatında uygulanan yüzde 30’luk vergi diliminin yüzde 15’e indirildiğini hatırlatan Yıldız, “Canlı hayvanın artmasıyla kırmızı ette artık zam olmayacak. Bayramdan sonra da et fiyatları artmaz. Halen piyasada 20-24 TL arasında dana kıyma satılıyor. İthal et daha ucuzdan satılabiliyor. Vatandaşımızın içi rahat olsun, ette zam olmayacak.” diye konuştu. CİHAN
Paylaş :

“Ramazan'da et zam görmedi,sektör temsilcileri mutlu” hakkında 11 yorum

 1. erdoğan yalçınkaya

  Yalanınızı yiyim ramazandan 20 gün evvel karkas takım 13 liraydı.şimdi 15 lira butlar 16 lira,2 lira zam değilmi illa 10 liramı artacak.hemde kemik yığını hepsi Türk kasapları kemiğe çalışır bundan sonra,fiyatlı satan üç beş kuruş kazanır yoksa bu mallarla bu iş zor.

 2. Yemde zamlamasin samanda zamlanmsin satışa zamlanmasin arpa da zamlanmasin yoncada zamlanmasin olurmu? Bu mumkunmu ? Değilse hey insafsizlar siz ne kadar bencil acımasız doyumsuz canlılar siniz .zizden baska kimsenin hayat hakkı yokmu?

 3. Mutlu olursunuz tabi neden olmaysiniz ?sizin mutlulugunuz üreticinin mutsuzluğu üzerine kurulu.üretici bu kadar mağdur olurken nasil geceliyin rahat uyku uyuyabiliyorsunuz?nasil sabahtan akşama kadar durmadan çalışan üreticinin sırtından kazandiklariniz rahat bogazinizdan gidiyor? Ne adaletsiz bir dünya bu böyle.adamlar keyiften dört köşe .o kadar üretici besici battı yada zarar etti onlar keyiften göbek atacaklar .Ama hayatları yalan bunların.2 bin beşyuz ton kasaplık canlı hayvanla piyasa rayına oturmuşmus.göreceksiniz.bir iki haftaya nasil geçen yılki gibi et açıgi başlayacak.bu defa ithalede yuklenemeyeckler.çünkü cari açık turkiyenin taşıyamayacagi noktaya geldi.

 4. erdoğan yalçınkaya

  Canlı hayvan gelmesi besiciyi tamamen bitirecek karkas gelirken herkes alamıyordu satamıyordu yerlinin ticaretiyle uğraşanlar yine kendi pazarlarında işini yürütüyordu.ama şimdi kurban üstü besici üç beş kuruş para kazanacaktı ki birileri sahneye çıktı ve canlı ithalin yolu açıldı.fiyatlar düştümü derseniz yok düşmedi adam kaça getirirse getirsin içerinin fiyatına mal satıyor eee ne anladım bu işten.size olanı söyliyeyim birileri kesimde kiloda 2 lira kazanıyordu şimdi 4-5 lira kazanıyor olan biten bu başka hiçbir şey yok.çünkü canlı getirip kesmek hem riskli hem masrafı çok hemde uğraştırıcı kiloda 2 liralara kimse uğraşmaz bu işle.ne olur diye bu işin sonu diye sorarsanız besicilik büyük darbe alır tamamen silinir besici.dikkat edin içeride 10 sene evvelki düzgün beslenmiş dana varmı?..yok yarın bu beğenmediklerimizide bulamayacağız bu gidişle.artık şu önlemi alında Türk hayvancılığı düzelsin diyemiyorum Türk hayvancılığı ve çiftciliği seçimini seçimlerde yaptı Türkiye dışa bağımlı bir ülke artık bunu herkes kabul etmek zorunda.

 5. Öyle kolay değıl artık ithalat cari açık bunların iflahini kesecek üretici acele edip malını ucuza kaptirmasin .dovizin ne olacağını görecek herkez

 6. kardeşim ben bu vatanın evladıyım ektim biçtim çalıştım olmadı 25 000 tl zarar ettim tabiki sizin için benim zarar etmemmin bir onemi yok ama kardeşim hayvancılık yapanlar bu şarlarda cıddi zaralar edecek ve onumuzdeki donemlerde kuçuk yatırımcı tamamiyle piyasadan çıktıktan sonra bir kaç büyük yatırımcının elinde olacak bu sektör ve hayvancılıga o günden sonra cok cazip teşfik ve hibe kredileri verilecek ve yini büyük balıgın küçük balıgı yedigi bu kısır döngüde olan garibanin üç beş kurusuna olacak yine ama kimse unutmasın yeri göğü yaratan yüce rabbim bunların hepsinin hesabini sizlere soracak inşallah tabiki içinizde inanç gücü olmadıgı için endişe etmiyceksiniz bu gün fakat gün geldiginde ne endişe ne korku bir faydasi plmayacak…….

 7. Avrupalı kara kara düşünüyor durgunluğu nasıl aşarim diye.sarkozi ve merkel görüşüyor bir çıkış yolu bulmak için.ama hayvancılık sektörlerinde sorun yok ithalatci türkiye sağolsun .avrupa hayvancılığıni finanse ediyor destekliyor

 8. yunanistanda sadece enayiler ile saatler çalışır diyen halk şimdi rusyanın eski haline dönecek nataşalarını piyasa sürecek. şimdi çalışanı üreteni düşünmeden bolkeseden sallayanlarda yarın piyasaya sürmeye bir şeyler hazırlasınlar gelecek öyle görünüyor bizler çok çalışıp az yemeye alıştık. az çalışıp çok yiyenler hazırlıklı olsun derim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir