Ramazan’da et zam görmedi,sektör temsilcileri mutlu

Muhsin yıldız

Ramazan ayı öncesi medyada ‘Kırmızı et zamlanacak’ şeklindeki haberlere rağmen et fiyatlarında artış olmaması sektör temsilcilerini de mutlu etti. Canlı hayvan ithalatındaki verginin yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürülmesiyle et fiyatlarının dengeye oturduğunu belirten Ulusal Kırmızı Et Konseyi üyesi ve Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, et fiyatlarının Ramazan Bayramı sonrası da zamlanmayacağını belirtti.
Halen piyasada dana kıymanın kilogramının 20-24 TL aralığında satıldığını aktaran Muhsin Yıldız, Ramazan ayından sonra da fiyatların artmayacağını söyledi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetimindeki Ulusal Kırmızı Et Konseyi Üyesi Muhsin Yıldız, et fiyatlarının artık dengeye oturduğunu kaydetti.
Beklenilenin aksine, Ramazan’da et fiyatlarının düşme eğilimine girdiğini vurgulayan Yıldız, daha önceden alınan tedbirler sayesinde vatandaşın iftar sonrasına rahatlıkla et girdiğini dile getirdi. Okumaya devam et “Ramazan’da et zam görmedi,sektör temsilcileri mutlu”

197 TON İTHAL ET KAYIP

Samsun İl Tarım Müdürü Kadir Güven, Samsun ve civarında kesilen ve kayıt altına alınmış kırmızı et miktarının 3 bin ton olduğunu belirterek, “Kayıt altına girmeden kesilen çok et var” dedi

“Ruhsatsız kesim yerleri çok”
Güven, yaptığı açıklamada, çevre ilçelerde ruhsat alınmadan kesim yapıldığına dikkati çekti. Müdür Güven, “Ruhsatsız kesimler genelde civar ilçelerde yapılıyor. Bazı kesimler ise veterinerler tarafından kontrol edilmiş olsa bile, bu etlerin satışı kayıt altına alınmıyor” dedi.

“İthal etler kayıt altına alınmadı”
Öte yandan, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı”nın geçtiğimiz sene içerisinde et fiyatlarını düşürmek amacıyla yurt dışında et ithalı etme kararı sonrasında, Samsun”a Polanya”dan 200 tona yakın et girişi gerçekleşti. Tarım İl Müdürü Güven”in açıklamasına göre ithal etlerin kayıt altına alınmadığı ortaya çıktı

“İthal eti güvenle tüketebilirsiniz”
İthal et ile ilgili de görüşlerini de açıklayan Güven, “İthal etin olumsuz bir tarafı yoktur. İthal etler, yurt dışına gönderilen veteriner hekimlerin kontrolünde kesiliyor. Bu yüzden bu hayvanların Türkiye’de beslenip kesilen hayvanlardan farkı yok. Güvenle yenilebilir” dedi.

Et ithalatı durursa sakatat fiyatları yüzde 50 düşer

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ithal ette uygulanan vergi oranlarını yüzde 30’dan 45’e çıkarmasıyla et ithalatı yavaşladı.

Geçtiğimiz yıl et fiyatlarında yaşanan artışın bu sene ciğer ve sakatat fiyatlarında yaşandığını belirten Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, ithal et yerine canlı hayvan ithalatı yapılması gerektiğini, böylelikle sakatat fiyatlarının da düşeceğini söyledi.

Halen piyasada ciğerin kilosunun 22 liradan, işkembenin de 12 liradan satıldığını belirten Yıldız, ciğer ve işkembe fiyatlarının ithal et sebebiyle arttığına dikkat çekti. Oda Başkanı Yıldız, “Biz ithal et değil, bıçaklık ve damızlık ithal hayvan getirilmesini istiyoruz. İthal et geldiği için sakatat fiyatları da yükseldi. Canlı hayvan olmazsa ciğer, işkembe gibi sakatat da olmuyor. Canlı hayvan ithalatıyla piyasa rahatlayacaktır. Aksi takdirde et ithalatı çözüm değil” dedi.

Bakanlık besilik hayvan ithalatının önünü açtı, etin ateşi düştü

Kurban Bayramı sonrasında düşüşe geçen et fiyatları normale döndü. Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`nın ithalat için şart koştuğu 250 hayvan sayısını 50`ye düşürmesinin üreticiyi rahatlattığını bildirdi.

Geçen yıl kilosu 35 liraya kadar yükselen kırmızı etin fiyatı normal seviyelere döndü. Bursa Kasaplar Odası rakamlarına göre büyükbaş karkas kesim kilogram fiyatı 16 liraya, kuzu karkasın ise 20 liraya kadar geriledi. Okumaya devam et “Bakanlık besilik hayvan ithalatının önünü açtı, etin ateşi düştü”

Kırmızı et ucuzladı

Büyükbaş karkas kesim kilogram fiyatı 18,5 liradan 16 liraya, kuzu karkas ise 24 liradan 20 liraya geriledi. Yeni fiyatlar pastırma ve sucuğa da yansıdı. Birinci kalite pastırmanın kilosu 55 liradan 45 liraya, sucuğun kilosu ise 22 liraya kadar düştü.

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, büyükbaş ve kuzu ithalatıyla Türkiye’de kırmızı ette yaşanan sıkıntının bir nebze giderildiğini belirtti.         Okumaya devam et “Kırmızı et ucuzladı”