Ramazan mesaisi Esnaf akşam çalışıyor

Gündüzleri sıcak havada oruçluyken alışverişini yapamayan vatandaş, akşamları alışveriş merkezlerinde yoğunluk oluşturuyor.

On bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı bereketi ile geldi. Ramazan gelmeden birkaç gün önce başlayan hareketlilik, Ramazan içerisinde de devam etti. Ramazan’ın ilk günlerinden itibaren Ramazan yoğunluğunu yaşayan esnaf, şimdilerde vatandaşın alışverişini gündüz değil, akşamları yaptığını söylüyor. Vatandaş, akşamları teravih namazından sonra alışveriş merkezlerine akın ederek, ihtiyaçlarını alıyor.
RAMAZAN BEREKETİYLE GELDİ
Ramazan ayının gelmesi ile birlikte işlerinin büyük ölçüde arttığını belirten Beşyol Et Market Sahibi Kemal Tekin, Ramazan’a birkaç gün kala reyonlara et yetiştirmekte dahi zorlandıklarını dile getirdi. Ramazan ayının bereketi ile geldiğini belirten Kemal Tekin, “Ramazan’da gündüzleri havanın sıcak olması nedeniyle oruçluyken alışverişini yapamayan vatandaş, iftardan sonra alışveriş yapıyor. Ramazan ayında ete talebin artması ile birlikte et fiyatları da bir miktar yükseldi. Her et çeşidinde 1 TL fiyat artışı oldu. Şu an et, 17,5 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor” diye konuştu.
ET FİYATINDA ARTIŞ SÜREBİLİR
Et fiyatlarının Ramazan ayında talebin artması ile birlikte artabileceğini de söyleyen Kemal Tekin, “Et fiyatları talebin artmasına bağlı olarak artış gösterebilir. Bu dönem de davetlerin arttığı Ramazan’ın ikinci haftasından başlayarak, Ramazan Bayramı’na kadar sürebilir” dedi. Et çeşitlerinin veteriner hekimler tarafından sürekli kontrol edildiğini bildiren Kemal Tekin, Ramazan boyunca sabah 07.00’den gece 12.00’ye kadar iş yerlerinin açık olacağını da bildirdi.
AÇKEN DAHA ÇOK ALIŞVERİŞ YAPILIYOR
Beşyol Gıda Market sahibi İsmail Tekin de Ramazan bereketinin alışverişlere yansıdığını dile getirerek, vatandaşın alışverişini genel olarak iftarını açtıktan sonra yaptığını belirtti. Ramazan’da alışverişin arttığını ve uzmanların israfı önlemek için iftardan sonra alışveriş yapılmasını önerdiğini dile getiren İsmail Tekin, “Birçok vatandaş bu tavsiyeye uyarak, alışverişini akşamları yapıyor. Bu da akşamları gündüzden daha çok yoğunluk oluşmasına neden oluyor. Gündüz oruçluyken her şey göze güzel görünüyor. Yaz mevsiminde olunduğu için sıvılar, sebze ve meyve türleri ve özellikle karpuz bol miktarda satılıyor” dedi. Ramazan’da temel gıda ürünlerinin fiyatının da arttığını ifade eden Tekin, “Yağ, şeker, süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında talebe bağlı olarak artış oldu. Bu ürünlerin fiyatı Ramazan öncesine göre ortalama yüzde 10-15 civarında arttı. Biz, Ramazan ayında fiyatların artacağını önceden tahmin edip stok yaptık. Bu sayede daha hesaplı bir şekilde ürünlerimizi müşterilerimize sunabiliyoruz” ifadelerini kullandı.
Ramazan ayına özel olarak Ramazan paketi hazırlayıp müşterilerin hizmetine sunduklarını da bildiren İsmail Tekin, “Ramazan paketlerinde temel gıda ürünleri yer alıyor. Paketler 30-50-70 TL’lik paketler olarak sınıflandırılıyor. Ramazan paketi siparişi yapanlar, paketleri fakir fukaraya dağıtıyor” dedi.
RASİM ATALAY
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir