Yerli Etten Vazgeçemiyoruz

Bursa’da kasaplarda kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının geçen yılki Ramazan rakamlarının altında seyretmesi, tüketicinin yüzünü güldürdü. Süper marketlerde kilogramı 16 TL’ye kadar düşen ithal kıyma ve kuşbaşına ilgi göstermeyen vatandaşlar, kasaplardaki 4-6 TL zamlı yerli eti tercih ediyor.
Ramazan ayında kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının düşük olması piyasayı hareketlendirdi. Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, “Geçen sene aynı dönemde fiyatlar daha pahalıydı. Bu Ramazan’da vatandaş yerli eti ucuza yiyecek” dedi. İthal etin ucuz olmasına rağmen vatandaşların tercihini yerli etten yana kullandığını anlatan Yıldız, “Her gün yurt dışından tonlarca ithal et geliyor. Vatandaşlar yerli et fiyatları yüksek olmasına rağmen bundan asla vazgeçmiyor. Vatandaş ithal ete rağbet göstermiyor. Çünkü aralarında 4-6 TL fiyat farkı var. Vatandaş yerliye rağbet edince kasaplar da reyonlarında ithal ete yer ayırmıyor. Bursa’da bütün kasaplar yerli et satışı yapıyor. Çünkü müşterinin istediği de yerli et” diye konuştu.
Fransa, Almanya, Macaristan, Bulgaristan, Polonya ve Slovanya’dan ithal etlerin Bursa’ya giriş yaptığını dile getiren Yıldız, süper marketler ile ET-Balık Kurumu’nun 4 şubesinde büyükbaş hayvan eti satışı yaptığını belirtti.
KASAPLARDA YERLİ, SÜPER MARKETLERDE İTHAL ET FURYASI
Çok sayıda süper marketin kıyma fiyatlarını 16 TL’ye kadar düşürdüğünü anlatan Yıldız, “Vatandaş artık kıyma ve kuşbaşındaki yerli ile ithal farkını ayırabiliyor. İthal etler genellikle yağlı oluyor. Yerli etlerde yağ oranı daha az. Şu an kasaplardaki yerli kuşbaşının fiyatı 24-26 TL. Kıyma ise 22-24 TL. Süper marketlerde bu fiyat 16 TL’ye kadar düşebiliyor. Ama vatandaş kendi mahallesindeki kasaba giderek yerli etini evine götürüyor” şeklinde konuştu.
“Bursa’da kasaplarda kıyma ve kuşbaşının geçen seneki rakamların altında seyretmesi tüketicinin de yüzünü güldürdü” diyen Yıldız, “Bu Ramazan ayındaki fiyatlar geçen seneye göre daha düşük. Bunu gururla söyleyebiliyoruz. Mesela geçen sene kıyma 28 TL idi. Kuşbaşı ise 30 TL’ye satılıyordu. Bu Ramazan ayı bereketiyle geldi. Müşteriler bu fiyatlardan memnun. Et fiyatlarında 6 TL’ye kadar bir düşüş var” ifadelerini kullandı.
Paylaş :

“Yerli Etten Vazgeçemiyoruz” hakkında 13 yorum

 1. burda yazılanlarla ancak kendinizi kandırıyorsunuz hayvan kestirmek için bursada tanıdık kasapları arıyoruz kaça kesersin diye aldığımız cevap bana but 13 liradan geliyor diyor hepsi ithali yerli diye satıyor. biz besici olarak bu yılı afat yılı olarak görüyoruz. ancak bu dolu değil sel değil kuraklık değil tarım bakanımızın bize verdiği afat.duymasalarda bizi elbet duyanımız vardır.anlamasalarda bizi elbet anlayanımız vardır.

 2. ey kasaptan et alıp yiyen kardeşim biz 1 kg kargas eti 15 tlden yukarıya mal ediyoruz %20 si kemik 19 tl ye geliyor kasap bunu babasının hayrına satmıyor masrafıda var vergiside işçiside yani yerli hayvanın kg mı 25 ten aşağı satılmıyor yalan dolan bilgi diye piyasada para ediyor anlaşılan

 3. Ramazan bereketiyle gelmismis .yiyin efendiler yiyin .tiksirincaya kadar yiyin zira bu uretici ve besici yagmasidir yiyin .ama bir gun yagma edecek bir sey kalmayacak bunu da bilin

 4. ne olacak bu köylünün hali diyen yok.erkek dana fiyatları çooook düşük kestiren hep zararda budaha nekadar sürecek.üretici nin hali nolacak .süt fiyatları sudan ucuz.üreticiye sahip çıkalım

 5. Et dustugu filan yok sadece buyuk alisveris merkezlerinde kiyma adi altinda satilan ne idugu belirsiz ithal lesler ucuz satiliyor.bu da urerici fiyatlarina basking yapiyor.yani sadece uretici fiyatlari dusuk tutuluyor.yani milletin gucu ureticiye yetiyor .uzun vadede uretimib bitirilmesinin zararini bu ulke cekecek ama liking umurunda

 6. erdoğan yalçınkaya

  Bundan 9 ay evvel %30 vergiyle karkas ithaline başlandı sonra %45 e,% 60 a,%75 e çıktı.% 75 e çıktıktan sonra tamamen yerli üretime dönüldü denilebilir.pekiyi bu arada üretim maliyetini aşağı çekici ne önlem alındı dersek hiçbirşey diyebiliriz.yem fiyatı artmaya devam ediyor,mazot keza öyle pekiyi nasıl bir işdir ki bu içerideki üretim artmadan karkas ithalinde gümrük vergisini %75 e çıkartıyorsun.Devlet aldığı gümrük vergisini üretimi artırıcı yönde kullanacağına hazineye gelir kaydediyor.İŞDE YANLIŞ BURADA BAŞLIYOR…eğer 9 aydır alınan bu verginin bir kısımı hayvan başına destek olarak verilseydi Türk hayvancılığının durumu bugün farklı olurdu.bu arada da besiciliği periyodik ve bilimsel şekilde yapacak imkanlar yaratılmalıydı.besici haklı olarak zarar ettiğini,kasap iş yapamadığını söylüyor.birilerinin uyanması için sektörün %50 sinin iflas edip,etin 60 liramı olması lazım.

 7. bana gore sikintiyi halka yansitmamak icin medyaya baski yapan acigi bi sekilde telafi etmeye calisan bi politika izlenio su an itibariyLe gebe duve satislari oldukca ciddi sekilde yaygin ama profesyoneL olmayan yada eskiye donuk yetersiz meralarimizda bakilan hayvanLar bu politikanin neresinde yer alio.

 8. Turkiye , a Dan. Z Ye butun tarim urunlerini ithal ediyor .bu bilincli bir sekilde yapiliyor.amac uretimi buyuklere yaptirmak.peki ya kucukler ne olacak ? Milyonlarca insan issiz kalacak.ne olacak bu kadar insan gecimini nasil saglayacak bir bilen varmi ?

 9. VALLAHA KIMSE KIZMASIN AMA HERKEZ EFENDI OLDU HAYVAN BAKAMAM AMAN PISLIGI VAR TARIMLA UGRAŞAMAM ZARAR MEDYA ZATEN KAFASINA GÖRE BIRŞEYLER YAYINLAR. BOŞVERİN ATATÜRK NEDEMIŞ KÖYLÜ MİLLETIN EFENDISI. TOPRAĞA NE EKERSEN ONU ALIRSIN. TAMAM UĞRAŞ İSTER ÇİFTÇİLİK AMA BEREKTLIDIR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir