Kilosu 15 liradan istediğiniz kadar et satarız

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TKEÜMB) Başkanı Bülent Tunç, et ve hayvan ithalatına da “Ramazan’da et fiyatlarının artacağı” yönünde açıklama yaparak spekülasyon yaratanlara da karşı olduklarını belirterek, “Elimizde kesime hazır 1 milyon baş hayvan var. İsteyene, kilosu 14,5-15 liradan istediği kadar hayvan verebiliriz” dedi.
TKEÜMB’nin başkanlığına yeniden seçilen Bülent Tunç, et piyasasındaki gelişmeler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, et fiyatlarını düşürmek için hayvan ve et ithalatına izin verilmesinin, et fiyatlarını düşürmediği gibi ithalatçının ve sanayicinin yüksek karlar elde etmesini sağladığını, yerli üreticiyi de zarar ettirdiğini söyledi.
AÇIKLAMALAR SPEKÜLATİF 
Sanayici ve ithalatçının çok ucuza ithal ettiği eti, yurtiçindeki geçerli fiyattan tüketiciye satarak yüksek kar elde ettiğini öne süren Tunç, bu sanayicilerin, et ithalatındaki gümrük vergisinin yüzde 75’e çıkarılmasından sonra, “ithalat maliyetlerinin arttığı, yurtiçinde kesilecek hayvan bulunmadığı, bu nedenle Ramazan’da et fiyatlarının artacağı” yönünde spekülatif açıklamalar yaptığını belirtti.
Sanayicilerin bu spekülatif açıklamaları üzerine, et ithalatındaki referans fiyatın 5 dolardan 3,5 dolara düşürüldüğünü, ayrıca kasaplık hayvan ithalatındaki verginin yüzde 30’dan yüzde 15’e indirilmesi için kararname hazırlandığını anlatan Tunç, şöyle devam etti:
“Bu düzenlemeler ile et ithalatında gümrük vergisinin yüzde 75’e çıkarılması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışı önlenmiş, ithal maliyeti düşürülmüş oldu. Bu haberin basında yer alması üzerine, ucuza ithalat yapmaya devam edebileceği için, tüccar yerli besiciden alımı durdurdu. Son bir haftadır, yerli besici mal satamıyor. Piyasada 14 lira olan alım fiyatı, 13-13,5 liraya düştü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte yaptığımız çalışmalara göre, yerli besi hayvanının maliyeti 15,8 lira. Daha önce EBK’dan kilosu 11 liraya besi hayvanı alan besici, 11-12 liraya yine EBK’ya hayvan satmak zorunda kaldı ve zarar etti. Şimdi, ucuz ithalat devam ettiği için üretici mal satmakta yine zorlanıyor. Hayvan bulamadığını söyleyen tüccara, sanayiciye sesleniyorum; elimizde 1 milyon baş kesime hazır hayvan var. Kilosu 14,5-15 liradan, isteyene istediği kadar hayvan vermeye hazırız. İstedikleri yere teslim ederiz.”
Alım fiyatının 15 liranın üzerine çıkmasını besici olarak istemediklerini ve riskli bulduklarını vurgulayan Tunç, “Ancak fiyatı yükseltmek isteyen spekülatörler, birkaç tane hayvanı 16-17 liradan alıp piyasayı yükseltmeye çalışıyor. Ondan sonra, (alım fiyatları çok yüksek, et fiyatları artacak diye) açıklama yapıp, kendi depolarında tuttukları ve çok ucuza ithal ettikleri eti istedikleri fiyattan piyasaya satıp kar ediyor. Ramazan öncesi istedikleri, fiyatları yükseltip daha fazla kar etmek. Yetkililer bu konuda dikkatli olmalı” dedi.
YERLİ BESİCİYE DAHA AZ ÖDENİYOR
EBK’nın alım ve ithalat politikasını da eleştiren Tunç, “EBK, 12 lira olan alım fiyatını, 1,5 ay önce 13 liraya yükseltti. Ancak, yağ ve sakatat nedeniyle besicinin eline kiloda 12 lira geçiyor. Aynı EBK, kilosu 14,6 liraya et ithalatı yapıyor. Yerli besiciye vermediği parayı ithalatçıya ödüyor” görüşünü savundu.
TKEÜMB’ye üye 92 bin besici, bunların elinde de şu anda 1 milyon kesime hazır hayvan bulunduğunu açıklayan Tunç, buna karşın EBK’nın tekrar 10 bin 500 ton kasaplık hayvan ithalatı için ihaleye çıktığını hatırlatarak, “EBK’nın ithalat yapmasına gerek yok. Bu ithalat, sadece spekülasyonu amaçlayanların işine yarayacak” dedi.
Üreticinin, hayvancılık için verilen sıfır faizli krediden de zarar ettiğini öne süren Tunç, düşük faizli kredilerle yüksek fiyata alınan besi hayvanlarının, ithalat politikaları nedeniyle düşük fiyattan satıldığını ve besicinin zarar ettiğini söyledi.AA

Paylaş :

“Kilosu 15 liradan istediğiniz kadar et satarız” hakkında 35 yorum

 1. Ne olacak bu besicilerin hali.Birakinda kendi vatandasimizda kazansin.Böyle giderse 10 sonrasindaki Türkiyede yapilan hayvanciligi düsünemiyorum.Nereye kadar disaridan ithal et.Biz herzaman Hanslarin ve Helgalarin yetistirdigi etlerimi yiyecegiz.lütfen izin verinde müslümanlar müslümanlarin yetistirdigi etleri tüketsinler.Lütfen izin verinde Türk vatandaslarida ekmek parasini kazansin.

 2. bülent beye çok teşekkür ediyorum.tespitleri mükemmel.ancak bu hesabı ebk yapamıyormu yoksa spekülatörlerin ekmeğine yağ sürüp hani burdan nemalanıyor olabilirlermi diyorum. ebk muna bir teklifim olacak.türkiyede kargas et 15 tl nin altında mal ediliyorsa istenen buysa broiler bakıcıları gibi bize hayvanı versinler yemimizi versinler kg başı bakım pirimine çalışalım.bunu ters görüyorlarsa inanın burda hortum saçaklanmiş dallanmış.doğru tespit nafile.şunuda belirteyim allah mazlumun ahını yerde koymaz.

 3. bülent amcam ne güzel konuşuyosun öyle şuan bıçak fiyatının 16.5-17 tl olması lasımki biz ufak çaplı üreticeler biraz da olsa kar edelim. izmirliyim ben ve suan en düşük bıçak fiyatları da bizde. senn haberin yok galiba yemdeki fiyat zamlarından. 15 tlde tutmaya çalışırsan bıcak fıyatlarını bu konuşmalarınla biz bedavaya 6 ay boyunca sevabına hayvan beslemiş olucaz sen ve senin gibiler sayesinde, aldığımız riskde çabası.

 4. erdoğan yalçınkaya

  Akşam haberleri seyrediyorum kilosu 15 liradan et resti diye haber geçiyor.duyanda kemiksiz satışa hazır 15 liradan et verilecekmiş gibi veriliyor haber,ondan sonra bir bakıyorsunuz meğersem kesim fiyatından bahsediliyormuş.iyide kardeşim sen dedin diye hemen besici köylüde seni dinledi sanki bu işler lafla olmuyor daha evvelki çıkış esnasındada çok atan tutan oldu ama hepsi fos çıktı.serbest piyasa ekonomisinde fiyatı arz talep belirler kuru sıkı atmalar değil göreceğiz önümüz ramazan sonrası kurban lafla oluyormuymuş bu işler.

 5. Türkiyede adına birlik denilen sermaye piyonlari güya üreticinin temsilcisi geçinip onun kuyusunu kaziyorlar .sanayicisi tüccarı siyasetcisi birlikcisi televizyoncusu hepsi birden ureticiyi bitirmenin cabasi icindeler.bitsin bakalim sonunda disardan ucuza bisiler bulabileceklermi .beyler ayni gemide gidiyoruz.osmanlinin son doneminde de uretimi bitirmis kaputulasyonlarla her seyi disardan getirir olmuslardi.sonuc ne oldu herkesin malumu .biraz tarih okuyun ibret alin. Ve uretim maliyetini ve en azindan asgari kar marjini hesaba katip oyle mal alin ureticiden.adaletli olmadiginiz belli oldu ama en azindan biraz bilincli olun ve uretimi toptan bitirmeyin.sonunda zararini butun ulke olarak cekeriz.

 6. erdoğan yalçınkaya

  Canlı hayvan ithal etmek hem maliyetli hemde zor ve riskli bir iş.gelene kadar ölen oluyor hastalanan oluyor,bunları buraya getirip beslemek ayrı bir maliyet.benim projemi heryerde yazıyorum buradada yazayım karkas ithalini %30 gümrükle yapacaksınız ve buradan aldığınız oranın %10 unu besiciye destek olarak vereceksiniz.bu 3-4 yıl sürmesi lazım.bu arada bir heyeti fransaya göndereceksiniz bu işi nasıl yaptıklarını öğrenip burada uygulayacaksınız.yoksa et 100 lirada olur 200 lirada böyle saçma sapan yatırımlarla bu iş düzelmez.

 7. Cari acik 100 milyar dolara yaklasti hala ithal laflari. 6 ay once Bu gidisle kriz kacinilmaz demistim Bu gun bakanlarda aynisini soyluyor.bir ulke urettiginden cok tuketirse olacagi Bu.ama hala ithal laflari .erdogan siz cebinizden baska bir sey dusunnezmisiniz ?

 8. erdoğan yalçınkaya

  Benim amacım samimi bir şekilde gerçekten Türk besiciliğini geliştirmek ve bu arada iç piyasadada karışıklığa sebeb olunmasını engellemek.ben herzaman üreticinin yanındayım,yalnız gelişmiş ülkeler bu işi nasıl yapıyorsa bizde öyle yapmalıyız.farkındaysanız yazılarımın hepsinde besiciye destekten bahsediyorum çünkü bütün ülkeler bu işe gerçek anlamda destek veriyor, ama adamlar bu işi bilimsel yapıyor bizim gibi saldım çayıra mevlam kayıra yapmıyorlar.fransanın bir eyaleti bir ırk geliştirmiş danalar kesilmiş vaziyette 350-400 kg renk,randıman,lezzet,yağ oranı herşey 10 numara bu danayı yapmamız lazım yoksa işimiz çok zor bu sektörde.cari açık konusuna gelince ben aralık ayında yazdım cari açık tehlikesini fakat bu cari açık et ithalinin yüzünden olmadı 7-8 ayda ithal edilen et ve canlı hayvan miktarı 680 milyon dolar yani mevcut cari açığın %1i şu anki cari açık 68 milyar dolar civarında.Türkiyenin cari açığının en büyük sebebi enerji ve akaryakıt ithalatı. bence son dönemdeki ithalat bize çok şey öğretti etrafımızda ne oluyor onu gördük,bence uygun bir gümrük oranı ile devam etmeli bu oranın belli bir kısımı besiciye direk olarak verilmeli ve besiciye zorlada olsa avrupadaki meslektaşlarının bu işi nasıl yaptığı öğretilmeli.

 9. erdoğan yalçınkaya

  Cebini düşünme olayı derken neyi kastediyorsun anlamadım bizler alışa göre satış yapan insanlarız,ucuz alırsak ucuz satarız pahalı alırsak pahalı satarız.ben herzaman şundan yanayım serbest piyasa ekonomisinde sadece et fiyatını değil herşeyin fiyatını arz talep belirler.ticaret yapan herkesde para kazanmak için yapar bu işi. bizler yine iyi insanlarızki 40-50 liralara çıkmasını engelledik fiyatların fırsatçılık yapmadık.

 10. besicilerde istikrarsizlikdan ve yem fiyatlarindan şikayetçi 350 kiloluk bir dananin yem bakim ilaç gideri 2000 bin tl sizler hesap yapin danayi kaça alacaksinkı para kazanasin şu anda türkıyede perekende et fiyati 15 tl buda olmasi gereken fiyat kasap ve marketlerde uyguna versin onlari kurtaracak şekilde avrupada ot var bizim memleketde sadece yilin üç ayi ot var ot yiyen hayvan zaten az yağ bağlar biz besi danasina saban veriyoruz avrupali sabani hayvanlarin altina atiyorlar bizimde onlar gibi etçi irklar besiye almamiz lazim ama şu anda hukumetin ve bizim çari açikla başimiz dertde durum hiç iyi değil allah yardimçimiz olsun

 11. Nasil engellediniz avrupanin ureticisine para kazandirarakmi?sanki besi hayvanlari gokten zembille iniyor uretiliyor kardesim uretiliyor ve dunyanin hicbir yerinde olmadigi kadar magdur Bu ulkede uretici. Diyeceksinizki serbest piyasa var rekabet var .o zaman Bende derimki dunyanin hanging ulkesinde sut parasi ancak samani karsilasin.tamam her sey disaridan gelsin bizde birakalim Bu isi.o zaman tarlalarda ekilmesin tarimsal sanayide tel bir Carl donmesin her sey disaridan gelsin ne dersin bu iyi birsey olurmu .ya bir ulke kendi ureticisini korumazsa nasil ayakta kalir.cari acikta yuzde bir olayina gelince yuzde birler kalem kalem toplanir yuzde tuxedo olur.kaldiki turkiye yuz kalem degil belki bin kalem mal ithal ediyor yuzde biri kucumseme

 12. üretmeden çalışmadan anafordan para kazanma hayalindeki insanlara sesleniyorum bu millet uyanacak ve emeğinin karşılığını alacak sömürülmeyecek 50 kuruştan sütünü alamayacaksınız 15 tlden etini alamayacaksınız erdoğan bey gibi çokbilmişler hayaliyle yatıp kalkacak ve maliyet hesaplamasını daha iyi yapacak.üfürmeyecek.avrupa birliğ(sömürge birliği) türkiyedede daha kapsamlı çalışmaktadır sömürülecek kemiği kavramıştır.

 13. erdoğan yalçınkaya

  Bana ramazanın sonunda karkas takım dana şu olacak diyebiliyormusunuz?…şu an büyükşehirler boş millet yazlığında yada köyünde,ramazanda da geleceğe benzemiyor millet bir dönsün bakalım ne olacak fiyatlar!…ben bu seviyede duracağını hiç zannetmiyorum.yalnız bunun önlemini biz değil devlet alacak,maliyetleri aşağı devlet düşürecek vereceği desteklerle.birilerinin elindeki 30 bin danaya kimse güvenmesin o çabuk biter 73 milyon nufusa 1milyon dana olsa ne yazar bunların hepsi geçici şeyler.herkes mal çok diyor ne oldu daha şurada 6 ay evvel kesecek dana bulamıyorlardı bu danalar birden bire dördüzmü doğurdu.

 14. Bu milletin uyanacagini hic sanmiyorum .kriz tepesine balyoz gibi inmeden kimse uyanmaz .o zamanda is isten gecer boyle gelmis boyle gider .gemisini kurtaran kaptan isini yurutur.gerisi bos laf

 15. sayin erdoğan yalçınkaya besicinin çoğu 30 40 milyar zarar etdi. yemin torbasi 23 liradan 35 tl olmuş. bir kilo arpa 380 kuruşdan 550 kuruş olmuş. maliyet yüzde 40 zam almiş kimse bundan mahsetmiyor humumetde besiciye yardim etmiyor. eğer bu seferde gumruk vergisini düşurse kasap bile yerli et bulamaz. angus getirenler bile zarar etdi çunku maliyet çok etin düşmesi için hukumetin besiciye yem desdeği vermesi gerekir besici içinde et ucuz olursa ona göre besi danasina az para verir ama yem fiyatlariyla olmasi gereken fiyat 15 16 tl

 16. besiciler zarar etti. ithal devam ederse besiciler yok olmaya mahkumdur… biran önce tarım bakanlığının hayvancılığa el atması gerekmektedir. yoksa TÜRKİYE’ de hayvancılık bitmeye mahkumdur… yem fiyatları çok yüksek olduğundan etin maliyeti yükseliyor. Tarım Bakanlığının yem fiyatlarında destekleme yapılmasını bekliyoruz. Avrupada etin ucuz< olmasının sebebi hayvan yiyeceğinin desteklenmesindendir. besicilerin tespit edilip desteklenmesini rica ediyorum….

 17. sayın erdoğan yalçınkaya serbest piyasa ekonomisinde fiyatı arz talep belirler diyorsun tüketicinin önüne ithal eti getirip yerli diye satarsan,sucuk pastırma sektörü sadece ithal et kullanarak üretim yaparsa arz talep sadece ithal ette olur tabiki bugün kilosu 8.5 liraya kadar canlı yerli dana alınıyor ithal ise 9-9,5 lirayı buluyor nasıl bir arz talep bu

 18. s. a. arkadaslar bende iki laf edeim dedim insanlar et yemedende yasar ama soferler arabaya benzini mozutu katmadan parasini yapamaz devlet bunu dusunmuyormu ancak kendini dusunuyor bence ,bu devlet iyi gibi gozuktuler sonradan bunlarda yapti yapacagini iki sene evel et dusuktu ama yem samanda cok ucuzdu bir ay once samanin fiyati 300 tlyi buldu tonu hataha daha fazla uce katladi yem desen 20 liradan 35 buldu et yukseldi hukumet ayaklandi kurban sonu ginedusuecekti herseyin bir mevsimi var madem yapacan kendin ac bi ciflik uret bak bakalim nasil oluyormus bu isler boyle hazir parayla getirmek basit aracilari zengin eti gine zengine yaradi .adam gibi adam yoki oy verek

 19. mehmet bu millet uyanacak ama atını alan üsküdarı geçmiş olacak atın geçmemmesinin imkanı yok çünkü seçim sonuçlarınınatın geçtiğini gösteriyor ama biz besiçilerin geç mesi mucizelere bağlı gerçekden işimiz çokzooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrrr bence türkiye gelinde çaplı gösteri yamamız lazımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 20. cok dogru diyor yerli üreticiyi hic kimse düşün mü yor sütü 570 kuruşa alıyolar1.50 tly satıyorlar yemi şimdi 35 59 tl arası böyle haksızlık var kimse destek cıkmıyor böle giderse yerli üretici kalmaz ozaman dışarıya baglı bir devlet haline gelecez dışarıdan adam ete 80 90 tl dese mecbur alacaklar artık başka şansları yok lütven dışardan et alacagımıza biz dışarıya satalım…diyecek bişey yok belli. ET desen aldı başını gidiyo ama bizde hic yükselme yok hep 13 tl aradakinler kazanıyo parayı bu haksızlıga bi dur deyinn…

 21. ithal etde biter birgün.Bu kendini kasap zanneden kansızlar , yerli dana yazıyor etikete 27 lira .Ne alakası var ithal etten daha ucuza geliyor.Halen daha vatandaşın gözünde yerli et pahalı .Neden perakende satış fiyatları yüksek .Gelgelelim kaç kasap dana eti satıyor.%60-70’i hasta hayvanları kesiyorlar , kilosu 8-9 lira kalkıpta besiciye bahane bulmasınlar.Bunların dini imanı olsa 14,5 tl aldıkları eti 20 tl satarlardı.Bugünde ithal dururdu ,cari açıkta azalırdı.Tekrar söylüyorum bazı kansızlar , bu ülkede bazı televizyon kanallarını zaptedip habire propaganda yapıyorlar et yükselecek diye piyasada dana karkas 18 tl iken kuşbaşı 26 liraydı , şimdi gene aynı.Cenabı ALLAH’a havale ediyorum.Hazır yazarken şunu ekleyeyim kışın yemin torbası yüksek bi ihtimalle 45 tl.

 22. Erdoğan denen arkadaş habire sallıyor.Hayatında kaç gün hayvan pazarına gittinde konuşuyosun.Şu anda hayvan pazarında büyükbaşa talep sıfırlandı.Neden , köylü buğdayını – samanını sattı para cebinde neden hayvan almıyor , hiç soruyomusun kendine.Bu millet zarardan ve aldatılmaktan bıktı kardeşim.Dışardan et geliyor kontrol ettiklerini söylüyorlar.Et getiren firmaların veterinerleri otel odalarında gününü gün ediyor, kim düşünüyomuş Türk Milleti sağlıklı et yesin diye.Şu anda veba hastalığı başladı balıkesirde , sonumuz hayrola.Geçen sene şap vardı milletin ocağı söndü.Bu sene veba.Seneye başka bi şey.Nerden geliyo bu hastalık.Vereceğiniz cevap ithalle ne alakası var!!!! Zamanla meydana çıkar o zaman ne cevap verecekler bakalım.

 23. erdoğan yalçınkaya

  Üstü kapalı bazı şeyleri anlatalım ne şiş yansın ne kebap dedim ama demekki bazıları bu dilden anlamıyormuş.allah aşkına içeride üretilen danalarla FRANSADAN gelen mallar birmi?…kıyas yapmaya kalksak yerli mal onların yanında bir gömlek falan değil on gömlek aşağı kalır.sende öğren sende yap diyoruz kötü birşeymi diyoruz.bunu zamana yayalım,bu arada karkas ithali devam etsin buradan alınan gümrük vergisinin bir kısımıda besiciye yem veya kilo başına destek olarak gitsin diyoruz.yok illa bu tapon danaları millete 15-16 liradan dayıcaksınız tamam onada razıyız.ya bu taponlarda bitince ne olacak.iftira atmayada luzum yok gelen karkas danalar hem orada hem burada kontrol ediliyor,sen o adamları bizimkilerle karıştırma orada rüşvet falan teklif ettinmi kendini kodeste buluyorsun.hiç birbirimizi kandırmayalım sende biliyorsun ki adamların herşeyi bizden düzgün ve onlar bizden çok çok daha dürüst en azından yalan söylemiyorlar.1,5 yıdır hayvanda geliyor karkas ette kim hastalanmış kim ölmüş yapmayın etmeyin doğruya doğru demesini bilin.haybeye bok atmayın adamların yaptığı danaları yapmaya çalıştırın kafanızı boş dır dıra değil içeride hayvana talep sıfır diyorsun hayvan çok ama kasaplık kaliteli mal yok bozuk besi hepsi kıymayı çek iki saat sonra kararıyor,adamların malı üç gün dursun aynı duruyor.bunları araştırın kasap niye ithali tercih ediyor

 24. Haklisin fatih kardes bunlarda insafin zerresi yok .dinleri imanlari para .azicik karkas canlaniyo feryadi yaygarayi b asiyorlar.bu using zahmetini ceken biz kaymagini yiyen onlar ama asil onlara firsat verenlerin Allah mustehakini versin

 25. bakın arkadalşar bu kansız akp ıthalı getırmeden once akp nın vekıllerının gemılerı malları lımanlara getırdı ama 2 gun meclısın ıthal et kaununu bekledı ondan sonra mallar hemen yerlerını buldu koşeyı gene onlar dondu bızde kalkıyoz da et sole bole boş bu işler bu memlekette 4 generale 10 dakıka içinde istıfa rttıren admlar kaldıkı koyluyu düşünsünbunları alha havale etmekle hıç bişey olmaz bu şere………

 26. erdoğan yalçınkaya

  Üstü kapalı bazı şeyleri anlatalım ne şiş yansın ne kebap dedim ama demekki bazıları bu dilden anlamıyormuş.allah aşkına içeride üretilen danalarla FRANSADAN gelen mallar birmi?…kıyas yapmaya kalksak yerli mal onların yanında bir gömlek falan değil on gömlek aşağı kalır.sende öğren sende yap diyoruz kötü birşeymi diyoruz.bunu zamana yayalım,bu arada karkas ithali devam etsin buradan alınan gümrük vergisinin bir kısımıda besiciye yem veya kilo başına destek olarak gitsin diyoruz.yok illa bu tapon danaları millete 15-16 liradan dayıcaksınız tamam onada razıyız.ya bu taponlarda bitince ne olacak.iftira atmayada luzum yok gelen karkas danalar hem orada hem burada kontrol ediliyor,sen o adamları bizimkilerle karıştırma orada rüşvet falan teklif ettinmi kendini kodeste buluyorsun.hiç birbirimizi kandırmayalım sende biliyorsun ki adamların herşeyi bizden düzgün ve onlar bizden çok çok daha dürüst en azından yalan söylemiyorlar.1,5 yıdır hayvanda geliyor karkas ette kim hastalanmış kim ölmüş yapmayın etmeyin doğruya doğru demesini bilin.haybeye bok atmayın adamların yaptığı danaları yapmaya çalıştırın kafanızı boş dır dıra değil içeride hayvana talep sıfır diyorsun hayvan çok ama kasaplık kaliteli mal yok bozuk besi hepsi kıymayı çek iki saat sonra kararıyor,adamların malı üç gün dursun aynı duruyor.bunları araştırın kasap niye ithali tercih ediyor

 27. erdoğan yalçınkaya

  Yok canım benim küfür falan tarzım değil,yazımı niye yayınlamadı anlamadım.kansız,şerefsiz diyeninkini yayınlıyor içinde en ufak hakaret içermeyen yazıyı yayınlamıyor.

 28. bu ulkede herkes ısını yapsa coban cobanlıgını kasap kasaplıgı koylu nezaman sofrasında bı lokma ekmek bulsa hemen paralı yamyamlar o bı lokmaya goz dıkıyor benım koyumde bı cıflık kuruluyor et sut v.s bu adam ınsaat ve turızımcı yanı zengın ona her kapı acık tabı duydu koyluye biraz kredi verıldıgını hemen yumuldu soframıza 2 yıldır takıp edıyorum yaptığı hayvancılık kullun zarar kredı ve hıgbelerın nereye gıttıgı malum herkes ısını yapsa bu duzen bozulmayacaktı

 29. Erdogan avrupadaki ureticeye verilen destegin yarisi varmi bu ulkede iklimsel sartlardan zaten bir sifir avantajlilar .ama buna ragmen yerli etteki lezzet olmadigindan tuketicinin tercih etmedigi soyleniyor.zaten tuketici tercih etseydi sizin gibi insafsizlar bir gram yerli kesmezdi.bi ton sey yazmissin ama sende inanmiyorsun yazdiklarina yarin dolar 2 tl yi gecince ararsin yerliyi ama bulamassin.2001 den bu yana 10 yil gecti sizin gibi ithalatci kafalarin cikardigi kriz zamani geldi dimi

 30. ben bir besiciolarak sayin bakana sormak istiyorum biz nekadar zarar ediyoruz bilgisi varmı?mutlaka vardır bu hesabı yabiz yanlış yapıyoruz yada bu tamamen yerli besiciyi bitirme hesabı et 17 tl iken yem 21.5 kuruş şu anda 32 tl arpa ozaman 380 kuruş ken şuanda 570 kuruş et fiyatı 13 tl ben kimseyi eleştırmiyorum diyoru gelin bu hesabı beraber yapalım nekadar kar nekada zarar beraber hesap yapalım bu işin için ben kar ediyorum diyen varsa benim elimde 100 adet besi dana var ona bağışlarım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir