Bakan Naci Ağbal esnafla et fiyatlarını konuştu

Ziyaretinde esnafın sorun ve taleplerini dinleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal referandumda destek istedi. Bir kasaba giren Bakan Ağbal, dükkan sahibi Yaşar Dursun’dan et ve kıyma fiyatlarını sorarak bilgi aldı. Esnaf Dursun’un kıymayı 33 liradan sattığını söylemesine üzerine Ağbal, “İki gündür soruyorum, 37’ye de 32 liraya da var. 33 lira seninki gayet iyi. Vatandaş için önemli et tabi” dedi.

Esnafın fiyatların düşmemesinin önemli sebeplerinden birinin yem fiyatlarının yüksek seyretmesi olduğunu söyleyen Dursun’un sözleri üzerine Ağbal, yem meselesinin üzerine gitmek gerektiğini ifade ederek, Okumaya devam et “Bakan Naci Ağbal esnafla et fiyatlarını konuştu”

Ramazan mesaisi Esnaf akşam çalışıyor

Gündüzleri sıcak havada oruçluyken alışverişini yapamayan vatandaş, akşamları alışveriş merkezlerinde yoğunluk oluşturuyor.

On bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı bereketi ile geldi. Ramazan gelmeden birkaç gün önce başlayan hareketlilik, Ramazan içerisinde de devam etti. Ramazan’ın ilk günlerinden itibaren Ramazan yoğunluğunu yaşayan esnaf, şimdilerde vatandaşın alışverişini gündüz değil, akşamları yaptığını söylüyor. Vatandaş, akşamları teravih namazından sonra alışveriş merkezlerine akın ederek, ihtiyaçlarını alıyor.

RAMAZAN BEREKETİYLE GELDİ

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte işlerinin büyük ölçüde arttığını belirten Beşyol Et Market Sahibi Kemal Tekin, Ramazan’a birkaç gün kala reyonlara et yetiştirmekte dahi zorlandıklarını dile getirdi. Ramazan ayının bereketi ile geldiğini belirten Kemal Tekin, “Ramazan’da gündüzleri havanın sıcak olması nedeniyle oruçluyken alışverişini yapamayan vatandaş, iftardan sonra alışveriş yapıyor. Okumaya devam et “Ramazan mesaisi Esnaf akşam çalışıyor”

Hayvancılığın Sorunları Antalya’da Tartışıldı

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, et sorununun çözümünün süt tüketimini artırmak ve besi materyali ithal etmek olduğunu, ithalatın çözüm olmadığını söyledi.

Kırmızı et fiyatlarındaki artış, besici ve kasapların yaşadığı sorunlar, Antalya’da düzenlenen toplantıda ele alındı. Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, toplantıda yaptığı konuşmada, et sorununun çözümünün, süt tüketiminin artmasından geçtiğini belirtti. Herkesin birer bardak daha fazla süt içmesinin sorunun çözümüne katkıda bulunacağını anlatan Yalçındağ, şunları kaydetti:

‘Süt para etmezse et olmaz. Bugün süt üretimimiz yıllık 12 milyon ton. İnek sayımız ise 4,5 milyon. Bunlardan doğan erkek inek sayısı 2 milyon 250 bin. İnek sayımızın 6-7 milyon, süt üretiminin yıllık 20 milyon ton olması gerekir. Doğru yönetilecek bir hayvancılık politikasıyla et sorunu 3 yılda çözüme kavuşur. Et ithalatı nereye kadar? Bu kesinlikle çözüm değil. Çözüm, besi materyali ithal edilmesindedir.’

Koyunculuk sektörünün iyiye doğru gittiğini ifade eden Yalçındağ, 2010 yılında kesilen dişi kuzu sayısında ciddi bir azalma olduğunu, 2012 yılından itibaren koyunculuk sektörünün rahatlayacağını sözlerine ekledi.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok da konuşmasında, uzun süredir ülke gündemini et fiyatlarının oluşturduğuna dikkati çekti. Sevimçok, ‘Bundan 20 yıl öncesine kadar, Türkiye bir tarım ülkesiydi. Hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeydi. Ancak bugün canlı hayvan ithal eden bir ülkeyiz’ dedi.

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı ise yurtdışından et getirmenin çözüm olmadığını, besiciliğin özendirilmesi gerektiğini bildirdi.