Hayvancılığın Sorunları Antalya'da Tartışıldı

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, et sorununun çözümünün süt tüketimini artırmak ve besi materyali ithal etmek olduğunu, ithalatın çözüm olmadığını söyledi.
Kırmızı et fiyatlarındaki artış, besici ve kasapların yaşadığı sorunlar, Antalya’da düzenlenen toplantıda ele alındı. Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, toplantıda yaptığı konuşmada, et sorununun çözümünün, süt tüketiminin artmasından geçtiğini belirtti. Herkesin birer bardak daha fazla süt içmesinin sorunun çözümüne katkıda bulunacağını anlatan Yalçındağ, şunları kaydetti:
‘Süt para etmezse et olmaz. Bugün süt üretimimiz yıllık 12 milyon ton. İnek sayımız ise 4,5 milyon. Bunlardan doğan erkek inek sayısı 2 milyon 250 bin. İnek sayımızın 6-7 milyon, süt üretiminin yıllık 20 milyon ton olması gerekir. Doğru yönetilecek bir hayvancılık politikasıyla et sorunu 3 yılda çözüme kavuşur. Et ithalatı nereye kadar? Bu kesinlikle çözüm değil. Çözüm, besi materyali ithal edilmesindedir.’
Koyunculuk sektörünün iyiye doğru gittiğini ifade eden Yalçındağ, 2010 yılında kesilen dişi kuzu sayısında ciddi bir azalma olduğunu, 2012 yılından itibaren koyunculuk sektörünün rahatlayacağını sözlerine ekledi.
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok da konuşmasında, uzun süredir ülke gündemini et fiyatlarının oluşturduğuna dikkati çekti. Sevimçok, ‘Bundan 20 yıl öncesine kadar, Türkiye bir tarım ülkesiydi. Hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeydi. Ancak bugün canlı hayvan ithal eden bir ülkeyiz’ dedi.
Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı ise yurtdışından et getirmenin çözüm olmadığını, besiciliğin özendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Paylaş :

“Hayvancılığın Sorunları Antalya'da Tartışıldı” hakkında 6 yorum

 1. 1 haftalık buzağı türkiyede 1500 TL, yurt dışında 100 Euro, aradaki fark 1300 TL. Bu buzağı en sonunda 300 kilo karkas verecek.
  1300/300 = 4,25 TL
  Yani benim her 1 kilo karkas etinde 4,25 TL yurtdışına göre daha fazla maliyetim var.
  Şu an karkas fiyatı yerlide 16, yabancıda 12 lira… Sizde bana 100 euroya buzağı verin bende size 12 liradan karkas et satayım.

 2. bole gıderse yakında besıcı tamamen
  bu ısden cekılecek cekılmek zorunda kalacak resmen olun dıyemıyolar kucuk ısletmecıye bır kac buyuk holdıng para kazanacak dıye peskes cekılıyor arkadaslar bu hatalar gecmısde yapıldı ve bugun bunu cermesını cekıyoruz ve yapılmayada devam edılıyor bu malıyetlerle uretının fıyatlar dusdugu taktırde para kazanması ımkansız 15.3tl bıze mal olyor zaten kılosu etın

 3. sayın başkanlar gidin tarım bakanıyla konuşun hiç biryerde sesınız çıkmıyor televızyonlara cıkıp bağırsanızya sizde yemin çuvalı 32 tl oldu diye üreticinin hakkını savunan hiç yok herkes cıkmış et fıyatları yükseliyo diye kıçını yırtıyo kımse geçen yıllara göre yem fiyatlarınada bakmıyo eğer bu fıyatlar boyle düşük gitsin türkiyede hayvancılk diye birşey kalmıyacak aha goruyorsunuz şu anda et tüketimi dıye bişi kalmamış eee fiyatlar düştüye yaf niye et yemıyo bu mıllet tabiki hangi kasaba gitse ithal et almak zorunda kalıcak onun için yemiyor bu vatandaş bu arada ithal et getiren yandaşlarda köşeyi dönü 8 tl malıet 12 tl satış oh be yüzde elli kar hangi ticarette görülmüş yeyin bakalım birgün gursağınızdan çıkar hepsi

 4. ahmet sankı bilmiyolar neyın neyın ne oldugunu bıızzat malıyetlerı cvıkartan tarım bakanlıgı gecen 16lranın altına kesim dusdumubesicı zarar eder dıye bu ne kofde bu lahana ben cozemedım

 5. türkiye hayvancılığının enbüyük problemlerinden biriside
  hiçkimsenin deyinmediği konu cambazlar piyasyı karıştıran
  besicinin karının çoğunu baştan daha alan onlar
  avrupadaki gibi baskül satmak istemiyorlar herzaman ayakta
  sahtekarlıkla satmak istiyorlar.bizimde artık bu alım satım
  işlerini bir standarda otutturmamız gerekiyor satışların
  kesim fiyatına orantılı ve baskül olarak satılması gerekir
  cambazın 2600tl dediği bir buzağıyı yarım saat pazarlık yaparak
  1300-1400 TL ye aılıyoruz türkiyenin heryerinde böyle
  dünyada böyle bir ticaret ve anlayış bizden başka hiçbir ülkede yoktur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir