İthal hayvanların et fiyatlarına etkisi

Kıyma makinesi

SON 6 AYDA TÜRKİYE’DE BİRÇOK ET FİRMASI BATTI

Et sektöründe ekonomik sıkıntıların nedenlerinden de bahseden Aydın, “Daha evvel hayvancılık yapanların zararları, et firmalarının zararları, piyasalardaki alım ve satım doğrultusunu tutturamamaları, ciddi manada masrafların olması sektörde ekonomik sıkıntıyı doğurdu. Ciddi manada bir kan kaybı var. Son 6 ayda Türkiye’de birden fazla et firması da battı. Alım gücü güç , satışlar vadeli olmasından dolayı et sektöründe birden fazla firma ekonomik sıkıntı yaşıyor” diye belirtti .
“Türkiye’de ciddi manada et sıkıntısı da var” diyen Aydın, “İstenilen kısımda istenilen biçimde et bulmakta zorlanıyoruz. Biz hükümetin teşvik paketinden kasaplık ithal hayvan bekliyorduk. Besilik ithal hayvana izin verdiler. Et sektörü olarak kasaplık ithal hayvanın gelmesini istiyoruz” diye açıkladı .

2015 YILINDA ET SEKTÖRÜNDE NELER YAŞANACAK?


2015 senesi et sektöründe neler yaşanacağı hususunda öngörülerini ifade eden Aydın, sözlerini şu şekilde devam ettirdi ;
“2015 senesinde besilik ithal hayvan fazlasıyla Türkiye’ye gelirse, ithal hayvan isteyen kişilerin elinde % 60 yerli hayvan olması gerek . Birçok hayvancılık yapan firma, bu kadar hayvan olmadığı için % 40 hakkını kullanamıyor. Ancak % 100 dilimlik besilik ithal hayvanı herkes getirebilseydi ve izin verilirse, 2015 senesinde ciddi bir hayvan sıkıntısı yaşayacağımıza inanmıyorum. Bu yüzden 2015 senesinde kasaplık ithal hayvanı bekliyoruz. Gelmezse hayvan tedarik hususunda 2015 senesinde ciddi problemler yaşayacağız. Özellikle 2015 senesinde yaz aylarında turizm sezonu açılınca et sektöründe problemler yaşarız.”
CA Aset olarak Türkiye’nin her yerine et sevkiyatı yaptıklarını da kaydeden Aydın, “Türkiye’nin her yerinde et kesimimiz var. Marketlerle, otellerle, yemek fabrikalarıyla çalışıyoruz. 10 yıldır hizmet veren CA Aset, kıyma, köfte, kuşbaşı çeşitlerimizle hizmet veriyoruz” diye belirtti .
Et fiyatları önceki seneye oranla % 25-30 oranında arttı. Kıyma 32, dana eti 34, kuzu eti ise 40 liradan satılırken, bu yükselmeye yerli hayvan sıkıntısının yol açtığı belirtiliyor. Et toptancılığı yapan Cavit Aydın, nihayet 6 ayda bir çok fazla et firmasının battığını ortaya koyarak , “Devlet besilik ithal hayvana izin veriyor. Bu ise et sıkıntısını çözmüyor. Kasaplık ithal hayvana izin verilirse fiyatlar düşebilir” diye belirtti .

ET SEKTÖRÜNDE KAN KAYBI YAŞANIYOR

Bursa’da üretim yapan et firması CA Aset Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Aydın, et fiyatlarında Ramazan ayında başlayan artışın akabinda da düşmediğini hatırlatarak, “Türkiye genelinde ciddi manada hayvan sıkıntısı var. Hayvan sıkıntısı olduğundan dolayı piyasa gergin. İş olmamasına rağmen dana fiyatlarında Ramazan ayı öncesi fiyatlar devam ediyor. Hatta et fiyatları yükselmeye başladı. Ama ciddi manada alım ve satım fiyatlarının orantısını sağlayamıyoruz. Et sektöründe ciddi manada kan kaybı var” diye belirtti .

KASAPLIK İTHAL HAYVANA İZİN VERİLMELİ

Türkiye’ye ithal hayvan getirilmesi hususunda nihayet çıkan yasaya göre ciddi problemler yaşadıklarını ifade eden Aydın, “İthal hayvanda çıkan yasalara göre besilik sadece % 40’ını veriyor. Besilik, gelecek için rahatlama sağlar. Ancak besilik hayvan, 6 ay boyunca kesilmiyor. Şu anda besiliğin et sektörüne bir avantajı yok. Kasaplık olsaydı biraz soluk alırdık. Ancak hükümetimiz kasaplık ithal hayvana izin vermedi” olacak şekilde açıkladı .

bugun
Paylaş :

“İthal hayvanların et fiyatlarına etkisi” hakkında 19 yorum

 1. erdoğan yalçınkaya

  Batar tabii elli kere söyledik yazdık çizdik işler durdu fiyatlar yüksek vatandaş alamıyor istediğin eti bulamıyorsun kurban bayramı ayrı bir darbe vurdu.Bu ülkede besicilik desteklenmeden bu şartlarda yapılacaksa yapılmasın kardeşim bu ne ya bir avuç besiciyi doyurucam diye koca ülkenin anası ağlıyor.Yapmasınlar kardeşim besicilik falan yapmasınlar bu ülkede hayvan beslemek maliyetli başka işle uğraşsınlar bu hükümetin besiciye destek falan vereceği yok besicinin de mantıklı hareket edeceği yok arada koca ülke eziliyor alanı pişman satanı pişman.Yazık değil mi patır patır et firmaları batıyor yanlarında yüzlerce insan çalıştırıyor bu firmalar ben o çok konuşan besicilere sesleniyorum bakıcakmısınız bu insanlara çocuklarına.Yine söylüyorum devlet adam gibi destek verip bu iş yapılacaksa yapılsın yoksa yapmayın kardeşim bu ülkede besicilik falan 76 milyonun anası ağlıyor sizin yüzünüzden başka iş yapın gidin yapmayın besicilik hayvan mayvan beslemeyin

 2. erdoğan yalçınkaya

  Tarımın olmadığı yerde hayvancılık olmaz dedik inanmadılar tohumluk mısır ektiriyor köylüye teşvikle köylüde yarısı teşvik diye inanıp ekiyor mısırı suluyor uğraşıyor mısır falan çıktığı yok olmuyor çıksa bile biri 50 metre ilerde biri 50 metre geride birkaç tane çıkıyor olmuyor sonuçta teşvikle alınan tohumlar resmen köylünün tarlasında patlıyor bu buğdayda da böyle köylü durup dururken birde borçlanmış oluyor…Burada bu tohumluk mısırı buğdayı ithal eden firmayı araştırıyoruz birde bakıyoruz yine yandaş kardaş durumu var…İthal uskumru kutularında et girdiği söyleniyor mersin limanındaki olayın akıbeti belli değil unutuldumu onlarda girer iç piyasaya ..Pekiyi niye böyle oluyor eğer bir ürünün fiyatı dünya ortalamasının çok üstündeyse ve bu ürüne talep varsa bu ürünün kaçakcılığı yapılır bunu hesap edememek büyük saflıktır bu sigarada böyle içkide böyle mazotta böyle şimdi sağolsunlar ette böyle…Namusuyla çalışan vergisini veren sigorta primini ödeyen masraflarını çıkarabilmek için malını mülkünü satan bu işin gerçek emekçileri batacak kaçak getirdikleri etleri piyasaya sürüp bu malları satanlar voleyi vurup zengin olacak birde hafta sonları gazetelere ilan verecekler kıyma 22.90 diye bu mu bu ülkenin adaleti bu mu yeni Türkiye alın başınıza çalın bu yeni Türkiye yi besiciyi köylüyü koruyucam diye fiyatları yukarı çek ondan sonra el altından kaçakcılığı yapılsın …Kasaplık ithalini açmadılar ben iddia ediyorum açsalardı ülkeye bu kadar dışarıdan et girmezdi… Yine söylüyorum bu şartlarda bu koşullarda hayvan falan beslenmesin bu ülkede besleyen iyilik yaptığını zannetmesin bu ülkeye zarar veriyor farkında değil işin içinde büyük oyunlar var bizim besicinin çiftçinin aklının ermeyeceği kadar büyük oyunlar var…Kasapta kıyma 34 lira emekli maaşı 900 lira çalışan işçinin maaşı 1500 lira et firmaları batar tabii nasıl batmasın üç beş zengin mahallesindeki sosyete restoran sahibini medyaya çıkartıp bu sektörün sorunlarına çare bulmaya kalkarsan böyle olur hatta daha kötüsüde olur…

 3. selçuk Yerlikaya

  Besiciyim elimdeki birkaç hayvanı kestiremiyorum alıcılar fiyat kiriyo yada elimde mal var deyip piyasayı Bozuyo ama hiç yem fiyatları nı mazot fiyatlarını masraflari soylemiyonuz

 4. Erdoğan sen nasıl bir bencil varlıksın böyle? kimmiş azınlık besici? Bu ülkenin hala yüzde 40 ı tarım ve hayvancılık sektöründe sen nasıl bir Türkiye de yaşadığını zannediyorsun. Yapmasınlar mış bıraksınlar mış. Nereye sığdıracaksın bu kadar insanı? Senin elinde fırsat olsa Beşar Esat gibi sürersin ülkeden. Bu kadar şikayetçiysen sen yapma kasaplığı bırak.
  Alıştınız tabi gariban köylüden ucuza alıp şehirlerde pahalı satmayı. Bu hükümet köylüyü destekleyince de zorunuza gidiyor. Sende biraz paralel kafa var anlaşılan.

 5. Şu haberin yer aldığı gazeteye bak. Bugün gazetesi. Ne utanmaz bunlar ya. Yine ithal kasaplık et yaygarasına başladılar. PARA KAZANACAĞIM DİYE elin Avrupalı üreticisine ülke kaynaklarını peşkeş çektirmenin derdindeler. Cumhurbaşkanına hak veriyorum .Bunlar VATAN SEVER filan değil.

 6. erdoğan yalçınkaya

  Kıçı sıkışan paralelci safsatasına sığınıyor bu da yeni moda o zaman şu günkü ortamı savunduğuna göre sende et kaçakçılığından pay alıyorsun piyasada her satılan 10 kg etin 5kg kaçak girmiş ve ya giriyor ve ya girmek üzere sen ne besicisinden bahsediyorsun…Bana ucuz politika yapma siyasetse politikaysa biz daniskasını yaparız besiciyi koruma kalkanı altında şu an tarihin en büyük kaçakçılığı yapılıyor sen neyi savunduğunun farkında değilsin..

 7. Kıçı sıkışan sensin. Bu günkü ortam üreticinin en azından maliyetini kurtardığı ortamdır. Ama senin gibi insafsız tacirler fiyatlar maliyetin altına düşsün diye çırpınan ithalat bezirganlarisiniz. Azıcık ureticin çebi para görmesini hazmedemiyorsunuz. Yalandan kaçakçılığı bahane etme. Bu ülkede üretim biterse asıl o zaman kaçakçılil alır başını gider.

 8. CA aset in sahibi diyorsunki kuzu eti klg 40,tl peki ben 6 ay bakıyorum alıcılar bana klg 18,tl den alırız diyorlar şimdi bir kuzu iyi bakarsan 23,ila 25,kg arasında et veriyor ortlm 24 kg oda 1,kuzunun değeri 432,tl geliyor iyide sen satıyon 960, tl ye şimdi burada sormak gerek güncel et fiyatı 24.tl malımız var diyoruz 18,tl alırız diyorlar sen satıyon 40. tl lütfen bize bi söylermisin sen alırken kaça alıyonda satarken 40 tl satıyon

 9. iyide bu asetin sahibi cavit sözüne özüne sahip biri deilki üretici düşmanı borcunada sadık deil burda ne konuşuyorkii hayret ya balıkesirliyim eger okursa ne demek istediğimi anlar

 10. CS as et ,kuzularımız için canlı agırlık fiyatı 10 tl den alıcı bulamıyoruz-ithalatı istemeden önce 40 tl olan etin fiyatı icin sizler karınızdan fedakarlık etsenizde, karınızın birazınıda ülkemin hayvancılık üretimi yapan emekcileri ile paylaşsanız olmaz mı?oturdugunuz yerden akıl vereceginize sizde üretim yaparak üreticinin sorunlarını yaşayarak ögrenmiş olursunuz.

 11. erdoğan yalçınkaya

  Biz bu rakkamlara nasıl ulaşırız bunu nasıl başarırız bunu tartışalım birbirimizi karalayarak bir yere varamayız ülke de işler yolunda değil pahalılık almış başını gidiyor işler durma noktasında piyasalar rezalet …1 KİLO ET: Avrupa’da 4 dolar, ABD’de 5 dolar, TÜRKİYE’DE 17 DOLAR
  Böylelikle kişi başı et tüketimi ABD’de 93.9 kg, Avrupa’da 71 kg iken Türkiye’de 20 kilolardan 6.2 kg’ye GERİLEDİ…

 12. erdoğan yalçınkaya

  Mersin Limanı’nda hiçbir gümrük işlemi yapılmadan piyasa sürülmek istenen 21 ton kırmızı et ele geçirildi.
  Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı
  Kentte geçen ay düzenlenen operasyonda gümrük muhafaza ekipleri, bin 44 ton kaçak kırmızı etin yurda sokulduğu tespit etmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, olayı “En büyük gümrük kaçakçılığı” olarak nitelendirmişti.
  GEÇEN AYDA BENZER OLAY YAŞANMIŞTI
  Depolama işlemlerinin yürütüldüğü 4 antreponun, 2’sinde yapılan sayımlarda usulsüzlük olduğu belirlendi. Yurda kaçak sokulan malların depolandığının tespit edildiği antrepolar, mühürlendi. Öte yandan, sevkiyatta kullanılacak tavuk etlerinin kırmızıya boyandığı, antrepoların kamera kayıtlarının da silindiği ortaya çıktı. İlk etapta bin 44 ton olarak belirlenen kaçak et miktarının 5 bin tona ulaşabileceği iddia edildi.
  Bir şey bilmeden zır zır konuşuyorsun Mehmet ağa hadi bunada cevap ver biz bir şey biliyoruz ki yazıyoruz çiziyoruz sen tutturmuşsun ithal gelmesin ithal geliyor hemde ağa babası geliyor daha mı iyi bu model..devletin kasasına giren hiç bir şey yok kaybı var şu ana kadar 2 milyar liralık et girmiş ben söylemiyorum yetkililer söylüyor ithal geldiği zaman 2010 dan 2011 in sonuna kadar bu kadar et gelmedi ki ülkeye bir şeyi tartışırken bilmeden tartışma insanları suçlama mahalle karıları gibi dırlama bil öğren öyle yaz çiz…

 13. besici batar tabi alışmış hazıra karkrs et varken ucuza negerek var besi yapmaya yem parası cepte kalacak işçi çalıştırmıyacak maliyet olmadan zahmetsizce dahafazla kazanacak bu işin emektarıda sahibide köylüdür uzmanıda hiç iflas eden köylü gördünüzmü sadece köylü desteklensin yeter.et sıkıntısı olur avrupaya hayvan sıkıntısı olur avrupaya, bu ne kardeşim kaç zamandır gelen damızlıklar nerde et fiyatlanınca kestiniz şimdi nooldu köylü 10 dana alırbir inekten büyük çiftlikler ise üç azami dört, nerde ürettikleri damızlık düveler? yokki beceripde devamlılık sağlayamadılarki. Batmışsa çok iyi olmuş kimse kimsenin hakkını yiyemez ilahi adalet devreye girdi demekki.nerde öle emek olmadan yemek? Bizim yazın tarlada kışın ahırda anamız ağliyo bırakında azpara kazanalım.dananın anasını görmeyen besici olamaz dana fabrikasımı var avrupada?

 14. arkadaşlar ben üreticiyim 4-5 yıl et fiyatları yerlerde sürünür 4-5 yılda 1yıl fırlar sonra avukatı, doktoru işe soyunur onlar batar malları üç kuruşa satar fiyat yine düşer yurt dışında yemin kilosu kaça onu söyleyin başka iş yapın diyen erdoğan isimli şahısa soruyorum bul bir iş çalışalım iş varda biz ineğin bokunamı meraklıyız hiç kimse merak etmesin köylerde inek kalmadı bittirdiler büyük holdinglerin eline geçtimi siz görüm o zaman fiyat ne oluyor batan çifçiden bahseden oldumu hiç ağlayan köylüyü gösterdilermi hiç neymiş köylünün sırtından yan gelip yatan holding karılarla kızlarla parayı yiyip bitiriyor sonra battık diyor yapma o zaman onlar bıraksın işi eskiden holdihmi varmış

 15. Helal sana kardeşim çok güzel yazmışsın. Yüzde yüz katılıyorum sana . Hatta imzamı atıyorum. Umarım yetkililer bunu görür de İthale kapı açarak köylüyü bir daha ezmez. Ne de olsa desteğin çoğunu köylüden alıyorlar.

 16. Erdoğan Yalçınkaya iyice çirkefleştin. Mahalle karısının alasısısın sen. Bildiğin tek şey keseni doldurmak. Senin gibi bu vatanda yaşayıp ithale çanak tutanların gözü dışarda olmasa bütün bunlar olmaz. ne utanmaz insansın. Bu vatanda yaşıyorsun ama kalkmış bana ithal edebiyatı yapıyorsun. Bu ülkede üretimi yapılamaz hale getireceksin. Ondan sonra da resmi yoldan ithale izin vermezsen böyle kaçak gelir devlet zarara uğrar diyeceksin. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır derler. sizin gibi ithal kafalar da bunu yapmaya çalışıyorsunuz. Ama çırpınmanız nafile. yeni Türkiye üreterek kazanacak. Üretimin önündeki engelleri kaldıracak. İthalin resmisine de kaçağına da geçit vermeyecek. köylü kazanacak üretici kazanacak sizler de batacaksınız. Anlıyor musun ?

 17. erdoğan yalçınkaya

  Herkes cebini doldurmanın peşinde köylüsüde, şehirliside, siyasetciside artık vatandaşı tınlayan yok emekli zammı açıklandı 24 lira etin kilosu 35 lira 1 kg et parası değil…ben 1972 senesinden beri bu işin içindeyim biz bu işi yaparken kimse yoktu o zaman kazandıklarımız bugün bu ülkeye hainlik yapanları silmeye yeter…Biz batmayız fakat gün gelir birilerinden bu halk hesabı kötü sorar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir