İthal hayvanların et fiyatlarına etkisi

Kıyma makinesi

kiyma-etSON 6 AYDA TÜRKİYE’DE BİRÇOK ET FİRMASI BATTI

Et sektöründe ekonomik sıkıntıların nedenlerinden de bahseden Aydın, “Daha evvel hayvancılık yapanların zararları, et firmalarının zararları, piyasalardaki alım ve satım doğrultusunu tutturamamaları, ciddi manada masrafların olması sektörde ekonomik sıkıntıyı doğurdu. Ciddi manada bir kan kaybı var. Son 6 ayda Türkiye’de birden fazla et firması da battı. Alım gücü güç , satışlar vadeli olmasından dolayı et sektöründe birden fazla firma ekonomik sıkıntı yaşıyor” diye belirtti .
“Türkiye’de ciddi manada et sıkıntısı da var” diyen Aydın, “İstenilen kısımda istenilen biçimde et bulmakta zorlanıyoruz. Biz hükümetin teşvik paketinden kasaplık ithal hayvan bekliyorduk. Besilik ithal hayvana izin verdiler. Et sektörü olarak kasaplık ithal hayvanın gelmesini istiyoruz” diye açıkladı .

2015 YILINDA ET SEKTÖRÜNDE NELER YAŞANACAK?

Okumaya devam et “İthal hayvanların et fiyatlarına etkisi”

Günü kurtarmaktan vaz geçelim

ARZ TALEP DENGESİ BU ÜLKE İÇİNDE SAĞLANMALIDIR

Ekonominin her zaman geçerli bir kuralı vardır.Arz talep dengesi.Bir malın arzı fazla talep az ise fiyatı düşer tam tersi olursa çıkar.Türkiyede et fiyatlarında yaşanan budur.Arz talebi karşılamıyor.

Hayvancılık zahmetli iştir.Kazancı da öyle kısa sürede olmuyor.Yıllar boyunca zarar eden bu sektör kan kaybede kaybede bu noktaya geldi.

Şimdi artık şapkayı önümüze koyup karar verme zamanı geldi. Ya günü kurtarmak için ithalatın ipine sarılacağız.ve sektördeki yarayı derinleştirip kanamayı artıracağız. Ya da suyun doğal yatağında akmasını sağlayıp kendi dengesini bulmasını sağlayacağız.Bu sektör üreticisine para kazandırdıça üretim bollaşacak ve doğal dengesini bulacaktır.Arz talep dengesini ithalat politikalarıyla sağlamaya çalışırsak kısa vadede belki çözüm bulmuş gibi oluruz. Ama uzun vadede tıpkı petrolde olduğu gibi dışa bağımlı bir ülke haline geliriz.Petrol ürünlerini de ucuza tükettiğimiz söylenemez.
Birde cari açık 50 milyar dolara doğru koşarken dövizlerimizi milli üretim sektörümüzü baltalamak için kullanmak ne kadar akılcıdır onu da düşünmek lazım.

Mehmet Öztürk