Günü kurtarmaktan vaz geçelim

ARZ TALEP DENGESİ BU ÜLKE İÇİNDE SAĞLANMALIDIR
Ekonominin her zaman geçerli bir kuralı vardır.Arz talep dengesi.Bir malın arzı fazla talep az ise fiyatı düşer tam tersi olursa çıkar.Türkiyede et fiyatlarında yaşanan budur.Arz talebi karşılamıyor.
Hayvancılık zahmetli iştir.Kazancı da öyle kısa sürede olmuyor.Yıllar boyunca zarar eden bu sektör kan kaybede kaybede bu noktaya geldi.
Şimdi artık şapkayı önümüze koyup karar verme zamanı geldi. Ya günü kurtarmak için ithalatın ipine sarılacağız.ve sektördeki yarayı derinleştirip kanamayı artıracağız. Ya da suyun doğal yatağında akmasını sağlayıp kendi dengesini bulmasını sağlayacağız.Bu sektör üreticisine para kazandırdıça üretim bollaşacak ve doğal dengesini bulacaktır.Arz talep dengesini ithalat politikalarıyla sağlamaya çalışırsak kısa vadede belki çözüm bulmuş gibi oluruz. Ama uzun vadede tıpkı petrolde olduğu gibi dışa bağımlı bir ülke haline geliriz.Petrol ürünlerini de ucuza tükettiğimiz söylenemez.
Birde cari açık 50 milyar dolara doğru koşarken dövizlerimizi milli üretim sektörümüzü baltalamak için kullanmak ne kadar akılcıdır onu da düşünmek lazım.

Mehmet Öztürk
Paylaş :

“Günü kurtarmaktan vaz geçelim” hakkında 24 yorum

 1. çok doğru tespit etmiş arkadaş bizim memleketde azrail kapiya dayandikdan sonra aklimiz başimiza geliyor oda biraz geç oluyor ama hala yetkililerin akli başina gelmemiş hala mecara ariyorlar bu sorun bir günde oluşmadi yıllarin yanliş politikalari tarim bakani bir günde çözmek istiyor ama olmuyor her yil ihtiyaca göre besi danasi getirmesi gerekir

 2. Arz talep dengesi olmadan piyasa oluşmaz bu değişmez kural size katılıyorum.üretimin artırılması tamamen merkezi yönetimin uzun vadeli destek ve politikalarıyla olacak bir iş bu kesin fakat hayatta devam ediyor buda bir gerçek yaşamı durdurup besicilik yapamayacağımıza göre ithalat tipi önlemlerle sayının artırılması ve iç piyasadaki tüketimin karşılanması gayet normaldir.devlet destek versin bizim besicimizde ithalat yapılan ülkelerdeki gibi düşük maliyetli bilimsel besi yapsın en fazla ben sevinirim.iki yıldır dönüyoruz dolaşıyoruz aynı şeyleri tartışıyoruz ortada somut hiçbir çalışma yok elin oğluda 6.5-7liraya mal üretiyor bize satıyor bizim fiyatın yarısından daha ucuz.inanın özel sektöre ithalat izini verildikten sonra şunu anladım biz hiçbir şey değilmişiz biz hayvancılık yaptığımızı zannediyormuşuz adamlar bizi fersah fersah aşmış hiç boşuna kendimizi kandırmayalım yalanla dolanlada kendimizi avutmayalım!…..

 3. Arz talep dengesi olmadan piyasa oluşmaz bu değişmez kural size katılıyorum.üretimin artırılması tamamen merkezi yönetimin uzun vadeli destek ve politikalarıyla olacak bir iş bu kesin fakat hayatta devam ediyor buda bir gerçek yaşamı durdurup besicilik yapamayacağımıza göre ithalat tipi önlemlerle sayının artırılması ve iç piyasadaki tüketimin karşılanması gayet normaldir.devlet destek versin bizim besicimizde ithalat yapılan ülkelerdeki gibi düşük maliyetli bilimsel besi yapsın en fazla ben sevinirim.iki yıldır dönüyoruz dolaşıyoruz aynı şeyleri tartışıyoruz ortada somut hiçbir çalışma yok elin oğluda 6.5-7liraya mal üretiyor bize satıyor bizim fiyatın yarısından daha ucuz.inanın özel sektöre ithalat izini verildikten sonra şunu anladım biz hiçbir şey değilmişiz biz hayvancılık yaptığımızı zannediyormuşuz adamlar bizi fersah fersah aşmış hiç boşuna kendimizi kandırmayalım yalanla dolanlada kendimizi avutmayalım!…..Arz talep dengesi olmadan piyasa oluşmaz bu değişmez kural size katılıyorum.üretimin artırılması tamamen merkezi yönetimin uzun vadeli destek ve politikalarıyla olacak bir iş bu kesin fakat hayatta devam ediyor buda bir gerçek yaşamı durdurup besicilik yapamayacağımıza göre ithalat tipi önlemlerle sayının artırılması ve iç piyasadaki tüketimin karşılanması gayet normaldir.devlet destek versin bizim besicimizde ithalat yapılan ülkelerdeki gibi düşük maliyetli bilimsel besi yapsın en fazla ben sevinirim.iki yıldır dönüyoruz dolaşıyoruz aynı şeyleri tartışıyoruz ortada somut hiçbir çalışma yok elin oğluda 6.5-7liraya mal üretiyor bize satıyor bizim fiyatın yarısından daha ucuz.inanın özel sektöre ithalat izini verildikten sonra şunu anladım biz hiçbir şey değilmişiz biz hayvancılık yaptığımızı zannediyormuşuz adamlar bizi fersah fersah aşmış hiç boşuna kendimizi kandırmayalım yalanla dolanlada kendimizi avutmayalım!…..

 4. Peki erdoğan biz hiç bir şey değiliz diyorsun. o zaman hiçbir şey üretmeyelim. Her şeyi dışardan alalım. Yalanla dolanla kendimizi avutmayalım. soruyorum sana nerden bulacaksın ithalat yapmak için gereken parayı.
  bu kafayla var ya duyunu umumiye şartlarına sokarsın bu ülkeyi.
  sizin gibi kapütülasyoncu zihniyetin ne de çok çıkıyor sesi

 5. arkadaşlar bu ithal işi önümüzdeki yılda devam ederse türkiyede hayvancılık kök ten biter bende bu kanaatteyim bu beceriksiz hükümetin bi poktan anladığı varsa kafamı koparacam ben şu anda 20 adet dana besliyom yaptığımız iş tamamen kumara döndü yav bu gün karkas et 15 tly düşerse kesin iflas ettim zenginlere kıredi vericeklerine dışardan tamızlık hayvan getirin onları verin bu kadar saçmalık olmaz ya yapılanlar herşey kendi üreticisini batırmaya yönelik böyle devam ederse anamızıda alıp gidecez

 6. İthalat sürmelimi?…inanın içimden sürsün demek gelmiyor çünkü hayvancılığa darbe vuracağı hatta belkide yok edeceğide ortada.öbür taraftan bu sektörde bu işin ticareti ile uğraşan insanlar mal bulunamassa çekini nasıl ödeyecek alım satım olmassa çok kişi iflas eder.ithalat sürse besici büyük sıkıntıya girecek hatta şimdi sıkıntının içinde zaten iki ucu boklu değnek bakalım hükümet kimi kurban edecek birileri kurban olacak bu kesin.benim duyduğum kadarı ile 1 nisan 2011e kadar uzatıldığı söyleniyor ama ne derece doğru göreceğiz çözüm olurmu 6 ay millet et satar vatandaşda yer ondan sonra ne olur,hiç bilinmeyenli denklem gibi birşey.

 7. AVRUPALI CIFCI etin kilosunu 6-7 tl ye uretiyor bu DOGRU ama nasil ? ingiltere de tarimda kullanilan kirmizi renkte MOZOTUN litresi turk lirasiyla 70 KURUS. EVET sadece yetmis kurus,bir turk lirasindan daha dusuk.Tarim ve hayvancilikta uretilen urunlerin tamaminda KDV 0.00 (sifir) , BU urunler islendiginde tukedici kdv yi %17.5 oder ve tuketir. URETICI asla kdv odemez, VEDE bir mali uretirken kdv li bir mal kullanmis ise bunun da kdv sini devletten geri alir. Uretici sadece kazandigi paranin oranina gore vergisini oder. bunun yaninda her turlu tesfik kredi ve hibelerden sonuna kadar yararlanir. Simdi size soruyorum ; avrupali bir cifci mi daha calickan akilli yoksa turk cifcisi mi ? Aralarinda bir fark ama ; ingilterede milyonlarca aptal ingiliz cogu zaman bir super akilli ingilizi BASBAKAN secerken, Turkiyede milyonlarca cok akilli turkler cogu zaman bir APTALI basbakan seciyorlar. Avrupali ile turk un arasindaki fark budur beyler. Sizler anlatin ,anlatabildiginiz kadar , cok heyacanli oluyor :))))

 8. Anlatalım arkadaşlar anlatalım.Bıkmadan usanmadan anlatalım.Birilerinin anlama zorluğu ortada. o yüzden durmadan anlatalım.BU ÜLKE HEPİMİZİN.Hepimiz aynı gemideyiz.O yüzden her kesimin iyiliğini düşünelim.erdoğan diyorki ithalatın hayvancılığı yok edeceği ortada. Ama bu işin ticaretini yapanlar mal bulamazsa iflas ederler.Peki bir şey yok olunca bulunma ihtimali varmıdır? sonuna kadar ithalatla bir yere varılabilir mi ?
  Bu ülkede fiyat dengesi otursun çok değil 2-3 yılda arz talep dengesi de oturur. Yoksa mehter takımı gibi iki leri bir geri adımlarla olmaz bu iş )))

 9. Ben durum tespiti yapıyorum dikkat ederseniz siyasi anlamda tartışmaya girmiyorum çünkü biz bu işin ticaretini yapıyoruz siyasetini yapmıyoruz siyaset siyasetcilerin işi biz o işten anlamayız alınan kararlara uymak zorunda olan bir konumdayız.SAYGILARIMLA.

 10. Eminim anlamazsınız siyasetten.Siyasilerin kendi aralarındaki polemik tiyatrosuna da katılmazsınız.Sadece yöneticilere ne yapmaları gerektiğini söylersiniz.Onlar da yaparlar.Sonuçta işin hamallığını yapan üretici para kazanamazken siz alasını kazanırsınız paranın.Bu sistem hiç değişmez

 11. Evet siyaset konusmayalim, burasi uretici sitesi!!!! Peki ithalat kararini kim aliyor? siyasiler. Gelen ithal hayvanlari kimler alabilir; 250 bas ve uzeri buyuk isletmeler!!! Karar makami YINE SIYASILER. peki kucuk olcekli cifci,koyluye ne kaliyor? cevap; anasini alip gitmek…. arkadaslar burda unlu bir atasozu var; BANA HAYIRI OLMAYAN KILISENIN PAPAZINI SI..YIM. Ben burda bu rezaletin sorumlularini sorguluyorum. Cekirdek avrupa birligi ulkeleri her yil milyarlarca dolarlik et ihracatini hemen yanibasimizdaki ARAP ulkelerine yapiyorlar, odedikleri petrol parasinin onemli bolumunu et ve gida urunleriyle geri aliyorlar. Peki biz ne yapiyoruz ? ortada degilmi. Evet icimizdeki kucuk azinlik simdilik gunu kurtarmak icin cok calisiyorlar , harcadiklari paralari fazlasiyla HELAL faizleriyle birlikte cukkaya atiyorlar. Ben ise burda kafayi bunlara takmisim , yazip duruyorum iste bos bos, kimin umrundaki…,, En iyisi bende birkac DANA,KOYUN, yada hindi veya tavuk alip uretime gecmem lazim,boyle kotumserlik te bu kadar olmazki yani!!!? uretim, eretim, eretim :)))))

 12. Ben size haksızsınız demiyorumki haklı taraflarınız var tabii ama ben çözecek makam değilim işin başından beri anlatamadım derdimi.parayı götürmek meselesine gelince 19-20 liradan karkas alıp 25-26 liradan mal sattık paramı kazandık oluyoruz bu durumda,şimdi kasaplar 14-15 liradan mal alıyor ama şimdide iş yok kurbandan yeni çıktık herkesin evinde et var millet eskisi gibi dağıtmıyorki evine dolduruyor.ben söylüyorum gizlemiyorumki karkas ithali hayvancılığa büyük darbe vurur diye gidin meclise siyasilerle görüşün oda ve meslek temsilcilerinizi sokun araya sesinizi duyurmaya çalışın.Mehmet arkadaşın dediği gibi bizim söylememizle olsa ben şu saat durdururum karkas ithalini,canlı besilik ithalini serbest bırakır gümrüğü sıfırlar,yem fiyatlarında %70 direk destek veririm krediyle falan uğraşmam bile bu saatden sonra çünkü bu iş acilen önlem istiyor oyalanmaya gelmez.besici ve çiftciden sgk primi almam,mazotun litresini 50 kuruşa veririm borcu olanında borcunu siler yeniden sahaya dönmesini sağlarım.bunlar bugün yapılabilirmi yapılır tabii niye yapılmasın istedikten sonra devede kulak bile değil bunun bedeli ama yeterki istensin arkadaşlar yeterki istensin!!!…….

 13. Teşekkür ederim Erdoğan Yalçınkaya.İthalat sürsün sözünden sonra geldiğin nokta beni memnun etti.Görülüyorki ithalatın kimseye fayda sağlamayacağı konusunda herkes hem fikir.Siyasilere laf anlatmaya gelince onlar tüketiciye oynuyor.Tüketicinin bilinçlenmesi lazım.Bir malın ucuza alınabilmesi için ülke içinde üretim maliyetinin düşük olması ve o maldan bolca üretilmesi gerektiğini öğrenmesi lazım.
  O öğreninceye kadar da sektör temsilcileri olarak bizlerin ithalatın yanlışlığını sürekli olarak siyasilere haykırmamız gerekiyor.Önümüzdeki dönemde ülkeyi rahat yönetmek istiyorlarsa üretimi artıracak tedbirleri almaları gerekiyor.
  Öyle sıfır faizlı kredi verip ondan sonrada ürünün zararına sattırmak akılcı bir yaklaşım olmasa gerek.

 14. Teşekkür ederim Erdoğan Yalçınkaya.İthalat sürsün sözünden sonra geldiğin nokta beni memnun etti.Görülüyorki ithalatın kimseye fayda sağlamayacağı konusunda herkes hem fikir.Siyasilere laf anlatmaya gelince onlar tüketiciye oynuyor.Tüketicinin bilinçlenmesi lazım.Bir malın ucuza alınabilmesi için ülke içinde üretim maliyetinin düşük olması ve o maldan bolca üretilmesi gerektiğini öğrenmesi lazım.
  O öğreninceye kadar da sektör temsilcileri olarak bizlerin ithalatın yanlışlığını sürekli olarak siyasilere haykırmamız gerekiyor.Önümüzdeki dönemde ülkeyi rahat yönetmek istiyorlarsa üretimi artıracak tedbirleri almaları gerekiyor.
  Öyle sıfır faizlı kredi verip ondan sonrada ürünün zararına sattırırsan BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU sözünün yeri gelr :)))

 15. Bakın et fiyatları öyle damdan düşer gibi paaat diye düşmez hele hele de Türkiyede hiç düşmez ve düşmeyecektirde. Onun için yok ithal et serbestlemiş de yine de fiyatları düşmemiş yok kasap rafa ithal et koymuş da ama yerli et diye satmış mış bunlar hikaye. Hemen bir suçlu bulup ihaleyi yüklemeyelim. Türkiyenin sosyokültürel yapısı ve coğrafi konumu gereği Et kesimi yada kurban, adak vs gibi konular insanların gözünde tabulaştırılmış ve devleştirilmiş insanları et yemekten mahrum etmek için yüzlerce safsata uydurulmuş. Fazla detaya girmeden bazı arkadaşlar her konuda Avrupadan ithal edilen etleri kalite ve hijyen bakımdan Türkiyedeki etlerden daha yüksek kalitede olduğunu bilmedikleri için insanlarımızı hakzsız yere yanıltıyorlar. Neden ithal ete öcü gibi bakılıyor. En zengin doğal bitkisel yapıya sahip olan avrupada hayvanların otlanması için milyonlarca hektar yeşil arazi, hijenik ve saglıklı kesim ortamlarının oluşturulası için kararlı ve rüşvet yemez kontrol mekanizmaları, hayvan beslemesinde kullanılan faktörler yem, su, elektrik ve diğer teçhisatların ucuz olması maliyeti dahada düşürdüğü için , insanların birbirlerine olan güvenleri yeterli olduğu için , hile ve hurda bilmedikleri için ve buna benzer sayabileceğimiz birçok etkenlerin Türkiye sadece yarısına sahip. Onun için kedi ulaşamadığı ciğere bilmem ne dermiş, yok avrupada İslami usule göre kesim yapılmıyormuş .. Kaç tane kasap türkiyeden gelmişte acaba avrupadaki entegre tesisleri görmüş? Dünya globalleşirken biz hala Arap-avrupai diyebileceğim bir felesefe ile yalaşırsak konuya Değil avrupa yanı başımızdaki küçücük ülkeler kadar bile dünyada et tüketebilen ülke olamayız. Ya Avrupalı olalım ya Araplaşalım her ikisi birden olunmaz. Bunlar olayın psikoljik etkenleri diğer etkenlerinide saydım bildiğim kadarıyla. İthal eti sevebilmek için önce etin ithal edildiği ülke insanlarını sevmek lazım örf adetlerini. Biz diyoruz ki hem Avrupa öcü hemde bize et ihrac ediyor. O zman kapatın kapıyı pencereyi hiçbir ülkeye ne ihracat ne ithalat yapın Ekmek arası un yiyerek beslenin 50 yıl sonrada dünyanın ucuz iş gücü ülkesi olun şimdi çin halk cumhuriyetinin olduğu gibi mesela.. Şaka bir yana bence et ithalatı sıfır gümrükle olmalı tabi dürüst ve namuslu denetim ve idari mekanizmaların kontrolu dahilinde. Yolunuz düşerse buyurun gelin Polonyada ki imalathanemizi görün. http://www.agrofood-turk.pl/
  Saygılarımla Numan Öztürk

 16. Buradaki bircok arkadaslarin anlattigi olay ; nasil turkiyede ET uretim ve tuketimini yukseltebilir, bununla birlikte bu isten nasil karli cikabilmektir.
  Sayin Numan bey,senin anlattiklarin "osuruktan teyyare, selam soyle o yare " Yok ithal eti sevebilmek icin once etin ithal edildigi insanlari sevebilmekmis, Yok ya arap olacakmisiz yada avrupali!!!!
  Numan bey, galiba sen bu avrupali etleri yiye yiye DELI DANA hastaligina yakalanmis olmayasin ?
  Hayatim avrupada geciyor; hep TURK oldum, olmayada devam ediyorum.
  ET ithalina sifir gumruk !!! ?? son 15 yilda koylerden kentlere 30 milyon insan goc etti, bu insanlarin cogu gecekondularda,varoslarda yoksulluk icinde yasiyorlar.Sadece guneydoguda degil turkiyenin her heryerinde koyler bosaldi, Issizlik dag gibi buyuyor. Et te gumrugu sifirlarsak; bu sektordeki milyonlarca insanda issizlik kervanina katilmis olacak.
  Ben bu bilgileri devletin resmi sitelerindeki uzman kisilerin raporlarindan aldim.
  Gecenlerde tarim bakani yine et ithalatinin devam edecegini soyluyor!!!!
  SONUC: ben turkum,hepte turk kalacagim AMA turkiye cumhuriyeti devletinin turklugunden ciddi ciddi suphelenmeye basladim. Icerinde boyle insanlar varken disarida dusman aramaya gerek varmi ki???

 17. Numan sen git polonyada yaşa o zaman Türkiyede ne işin var.Avrupa ortak Türkiye pazar anlayışının günümüzdeki kapütülasyoncu zihniyeti.

 18. sayın yorumcu arkadaşlar içinize besi hayvanı olan varmı bilmiyorum ben besiciyim işin içindeyim şu anda mudadenizle be burdan yetkililere seslenmek istiyorum bugün fiyatlar kırmızıyı gösterince gerginim sayın et balık kurumu sayın tarım bakanı yeterin artık şu garibaların ekmeğiğle onamayı bırakın bu fiyalar bu şekil 16 tl olursa biz ölmüşüz demektir bunu bilin siz kaç hayvan besledinizde kaç para kazandınız size bır hesap çıkarıyorum 20 danam var elımde 1 dananın alış maliyeti 2750 tl 6 aylık yem masrafı 1250 tl ettimi 4000 tl bu dana 240 kg karkas et çıkarırsa 240 çrpı 16 tl ne tutar 3840 tl nerde bunun karı küllüm iflas ee ne olucak bizim halımiz bu fiyatlar böyle düşük giderse bu ülkede üretici diye bişi kalmaz ölür gider hepside ee sonra avrupa size ucuz et verirmi kendi ülkende olmadığını anlayınca bu arada çokta güzel krediler veriyorsunuz kime zenginler faizsiz bu zenginlerde bir sene sonra iflas ettik derse ne yapıcaksınız mademkı kredi verilecek hakıkatten bu işi yapanlara verilmesi gerekmezmı birde şunu sorayım biz fakırler oku var etmete çalışan köylü halkı yılda kaç kere et alıpta yıyıyoruz sayılıdır kim iyiyor peki bu etleri zenginler tabiki eee siz kimden kıskanıyorsunuz fakırin parasını zenginden yanı kısacası zenginlere yardımcı oluyorsunuz bizim zenginin parasını almamıza izin vermiyorsunuz ben hiç duymadım bü ülkede et yememiş te ölmüş bu insan diye bu fiyatlar 19 tl aşağı inerse biz iflas ettik demektir lütfen kendinize gelin koltuklarda dönmekle olmuyor bu işler bilmiyorsanı bir bilene sorun sormak ayıp değildir bu yorumumu sayın bakana iletilmesini rica ediyorum sayın site yönetimi tşkler

 19. arkadaşlar daha ses getirecek bişeyler yapamazmıyız.hiç değilse tüketiciyi bilinçlendirmeye çalışalım.yemesinler sağlıksız ithal etleri.bu tür yerlerde kolu olanalr lütfen bi yerlerde duyrsun sesimizi.bıktık ezilmekten.artık toplanalım bir araya gelelim yeter diyelim yaaa.ben elimden gelen herşeyi yapmaya hazırım.

 20. nerey kadar böyle gider.biz üreticiler et fiyatlarının yükselmesinimi bekliyelim.daynalım mı bırakalımmı.ne düşünoyosun arkadaşlar

 21. ey iktidar ey bakan nisan ayında aldığım 150kğ canlı dananın 3000 tl alış 1000 tl yem 300 tl kredi maliyeti 200 tl çoban maliyeti 200 tl ilaç 200 tl zaiyattan binen maliyet toplam maliyet 4900 tl şuan canlı ağırlığı 500 kğ şuanda satsam canlı maliyeti 10 tl zarara bakın dört zenğin et ital etsin parakazansın diye bizlere yapılan zulme bakın acaba biz birtoplum olarak bukadarmı duyarsızız ya başka ülkede olsa bütün üreticiler meydanlarda olurdu yazık biz hala şakşakcılıkla meşkulüz biz bu odalara bu aidatları buğünler içinmi veriyoruz nerdesiniz kardeşim tüketicide bilinçli olmazsa 2 yıl sonra 50 tl etyer basın pompalaya pompalaya 6 aydır uygun otamı yarattı aferin bizlere

 22. Numan bey polonyadan atıp sıkmak burda reklam yapmak kolay.. Ne demişler uzaktan davulun sesi güzel gelir. Gel burda anlat bakalım o anlattıklarını. Kimi seveceksin sevmeyeceksin o zaman görürüz. Bakalım kaç ayda o tezgahına kilit vuruyorsun. Döner möner yazmışsın bir dünya türkiyede yetiştir hayvanı orda öğrenmişsin ya nasıl yapıldığını sevgili avrupalılardan aynı fiyatlara sat oralara şapka çıkaralım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir