"Hayvancılıkta veteriner hekimlere danışılmıyor"

Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Ardahan Temsilcisi Levent Yıldırım, hayvancılıktaki krizin sebepleri noktasında veteriner hekimlerin dikkate alınmadığını ileri sürdü.
Yıldırım yaptığı açıklamada, ilde hayvancılıkla ilgi yapılan toplantı ve seminerlerde veteriner hekimlere danışılmadığını ifade ederek, 1 kilogram samanın 1 kilogram süte eşdeğer olduğu bir ilde Ziraat Mühendisi ile Ziraat Odası’nın pratikte ne kadar verimli olduğunun sorgulanması gerektiğini kaydetti. Hayvancılıkla ilgili sorunlarda veteriner hekimlere, yani işin ehline danışılmasını istediklerini belirten Yıldırım, son olarak Tarın İl Müdürlüğü’nde Vali Mustafa Tekmen’in de katıldığı toplantıda hayvancılık ile ilgili sorunlar konuşulduğunu, ancak o toplantı da herhangi bir veteriner bulunmadığını anlattı. İlin hayvancılık sorunlarının konuşulduğu toplantıda serbest veteriner hekimlerinin olmayışının üzücü olduğunu ifade eden Yıldırım, kendilerinden de bu konularda görüş alışverişinde bulunmasını istedi. Hayvancılık sorunlarının üst seviyede olduğu bugünlerde hekimlerin her zaman ön planda olması gerektiğini dile getiren Yıldırım, veteriner hekim olarak meslek politikalarının, hayvancılık politikalarıyla bağlantılı olduğunu ifade etti. Hayvancılığın en önemli sorununun ırk ıslahı, barınak, hastalıklarla beslenme gibi metotlar olduğunun altını çizen Yıldırım, bu konuların tamamının veteriner hekimlerin görüşlerine başvurularak çözüleceğini vurguladı.
Et fiyatlarının yükselmesinde diğer faktörlerin yanında kaçak et girişinin engellenmesinin de etkili olduğunu bildiren Yıldırım, damızlık sığırların korunmaması, ırk ıslahında suni tohumlamanın ön planda tutulması ve toptan tüketim gıdalarına yüzde 20 oranlarında zam gelmesinin et fiyatlarını yükselten faktörlerin başında geldiğini kaydetti.

Paylaş :

“"Hayvancılıkta veteriner hekimlere danışılmıyor"” hakkında 2 yorum

  1. devlet herşeye destek vercene sadece süt desteğini 200tl ye cıkarsın bir senede bizler ithal alan değil ihracat yapan ülke oluruz,devlet tarım bakanını atarken tarıma elini sürmüş olsun bakalım tarım ve hayvancılık ne kadar ucuz üretilir hale gelcek. işi bilmeyene iş verirseler iş yeri iflassss eder.aynı türkiyenin şimdiki hali gibi olur. saygılarımla,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir