Et fiyatları durgun

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, et fiyatlarının en durgun dönemini yaşadığını belirterek, “Et fiyatı hiç yükselmiyor. En durgun mevsim ve aylar. Mayıs, hazirana kadar et fiyatlarında değişiklik olmaz” dedi.
Karabulut yaptığı açıklamada, yaz aylarında bir miktar yükselse de et fiyatlarının artık rayına oturduğunu söyledi. İthalatı gerektirecek olağan dışı bir durum görmediklerini ifade eden Karabulut, haziran ayına kadar fiyatların normal seyrinde devam etmesini beklediklerini vurguladı.
Bosna Hersek Cumhuriyeti menşeli maddeler için açılan tarife kontenjanı için dönem sonunun 1 yıl uzatılarak 31 Aralık 2015 sonuna ertelenmesinin fazla bir anlam ifade etmediğini dile getiren Karabulut, bu ülkede yeterli hayvan ve et potansiyeli bulunmadığını aktardı.
Fiyatların hiç yükselmediğini anlatan Karabulut, şunları kaydetti:
“Et fiyatı hiç yükselmiyor. Şu anda fiyatlar normal. En durgun mevsim ve aylar. Mayıs, hazirana kadar et fiyatlarında değişiklik olmaz. Geçen yılki fiyatın aynısı devam ediyor. Bu aylar en durgun aylar. İthalat yapılması söz konusu olmaz. Fiyat aşırı yükselirse dengelemek için ithalat yaparlar. İthalat olsa fiyatlar düşer. Bu defa üretici elindeki hayvanı kesime verdikten sonra yerine hayvan almaz. Üretim yapmaz. O riske devlet de girmez.”

Paylaş :

“Et fiyatları durgun” hakkında 2 yorum

  1. erdoğan yalçınkaya

    Geçtiğimiz hafta 50 krş bu hafta 50 krş toplam 1 lira zam geldi karkas fiyatı 22.50-23.50 arası kaliteye ödemeye göre değişiyor kasaplar kıymayı 36 lira yaptı..Geçen sene bu zamanlar kıymanın kilosu 28 liraydı…Ne durgunluğu hiçte durgun değil fiyatlar…Yönetici uyuyormu izocam diye bağırasım geliyor..

  2. sinop gerze can-kan kasap

    hayvan kesim fiyatları çok yüksek nasıl durgun deniyor bilmem
    et satmaya utanıyoruz fiyatı duyan gidiyor lütfen ilgililer bu konuya duyarlı olsunlar artık dışardan et gelsin diye dua eder olduk fiyatlar düşsün de bizde satış yapalım lütfen..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir