Çelik: “Aldığımız karara uymayanlar var mı? Var. Birçok yerde uyulmuyor.” dedi.

bakan-celik-et-fiyatlari-kararina-herkesin-uysunGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı ette fiyat dayatması içerisinde olmadıklarını, uzun vadede ithal etin de çözüm olmayacağını söyledi. Et fiyatı ile ilgili alınan karar hakkında da konuşan Çelik, “Aldığımız karara herkesin uyması lazım. Uymayanlar var mı? Var. Birçok yerde uyulmuyor.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı ette fiyat dayatması içerisinde olmadıklarını, uzun vadede ithal etin de çözüm olmayacağını söyledi. Okumaya devam et “Çelik: “Aldığımız karara uymayanlar var mı? Var. Birçok yerde uyulmuyor.” dedi.”

Et fiyatları durgun

et-fiyatlarıTürkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, et fiyatlarının en durgun dönemini yaşadığını belirterek, “Et fiyatı hiç yükselmiyor. En durgun mevsim ve aylar. Mayıs, hazirana kadar et fiyatlarında değişiklik olmaz” dedi.

Karabulut yaptığı açıklamada, yaz aylarında bir miktar yükselse de et fiyatlarının artık rayına oturduğunu söyledi. İthalatı gerektirecek olağan dışı bir durum görmediklerini ifade eden Karabulut, haziran ayına kadar fiyatların normal seyrinde devam etmesini beklediklerini vurguladı. Okumaya devam et “Et fiyatları durgun”

“25 liraya et satılması haksızlık”

Et fiyatlarındaki artışı dengelemek için et ve kasaplık hayvan ithalatına izin verilmesinden sonra, bugüne kadar ithalatı için kontrol belgesi düzenlenen et miktarı, Türkiye’de geçen yılki resmi kayıtlı üretim miktarını aştı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bugüne kadar 413 bin ton et, 360 bin büyükbaş kasaplık hayvan ithalatı için kontrol belgesi düzenledi.

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre, geçen yıl Türkiye’de, mezbahane ve derisi Türk Hava Kurumuna (THK) verilen kurban bayramı kesimlerini kapsayan kırmızı et üretimi 412 bin 621 ton oldu. Buna göre, ithalat için kontrol belgesi düzenlenen et miktarı, geçen yılki resmi üretim rakamının üzerine çıktı.

Düzenlenen kontrol belgeleri kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 27 bin ton etin ithal edildiği belirtiliyor. Türkiye’de resmi istatistik verilerinde et üretimi ortalama 450 bin ton gösterilmesine karşın, kayıt dışı üretim nedeniyle toplam üretimin 1,1 milyon ton civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bakanlık ayrıca, kurbanlık amacıyla, 730 bin başa yakın küçükbaş hayvan ithalatı için kontrol belgesi düzenlemişti. Bu kapsamda 200 bin başa yakın koyun ithal edildiği belirtiliyor.

Bu arada, alınan önlemlere ve ithalata karşın et fiyatlarındaki düşüşün yeterli bulunmadığı, bu nedenle yıl sonunda sona erecek düşük vergilerle et ithalatına ilişkin sürenin uzatılabileceği ileri sürülüyor. Yetkililer, ”bazı kesimlerin (nasıl olsa ithalat yılbaşında bitecek, et fiyatları yeniden yükselecek) diye beklentisinin bulunduğunu” belirterek, et fiyatları belli bir dengeye ulaşıncaya kadar, haksız kazanç beklentisinin önlenmesi için düşük vergiler ile ithalatın sürdürülmesinin değerlendirildiğini söyledi.

“25 LİRAYA ET SATILMASI HAKSIZLIK”
Edinilen bilgiye göre, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2 Aralık’ta, Et ve Balık Kurumunun yenilenen Sincan kombinasını gezerek incelemelerde bulundu. Bakan Eker, burada, bakanlık Yayın Dairesi bünyesinde faaliyetin sürdüren Tarımtv’ye yaptığı açıklamada, et fiyatlarındaki düşüşü yeterli bulmadığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

”(Et fiyatları konusunda) bizim elimizde iki tane parametre var. Biz Nisan sonu itibariyle ithalat kararı aldık. Oradan bugüne tüketici fiyatlarında yüzde 15 civarında bir düşme var. Tabii biz bunun sürdürülmesini hatta biraz daha aşağı inmesini istiyoruz. Niye bunu söylüyoruz. Biz 1 kg canlı hayvanın maliyetinin ne olduğunu biliyoruz. Türkiye et piyasasında besicilik yapan çiftçilerimizin vatandaşlarımızın bir besi materyalini kaç paraya mal ettiğini biliyoruz. Bunları günlük olarak takip ediyoruz. Bugün ortalama 16 liranın altında, 16 liranın üzerinde değil. Yani besici 16 liraya karkas satıyor. Üretici fiyatı, etin üretim fiyatı bu. Bir bakıyorsunuz bir markette 25 lira bir mal satılıyor, bu haksız, bu doğru değil… Dolayısıyla biz de bunlar üzerinde denetim mekanizmaları neyse yasal çerçevede o denetim mekanizmalarını işletiyoruz. Bir yandan da et arzını arttırmak için tedbirler alıyoruz. Bu tedbirlerimiz de piyasa dengeye gelinceye kadar, tüketiciler haksız ödemeyle haksız yüksek fiyatla bu şekilde karşılaşmamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Kamuoyunda ve piyasada özellikle ithal ete karşı güvensiz bir yaklaşımın olduğunun hatırlatılması üzerine Eker, ”ithal et konusunda güvensizlik duyulmasını gerektiren hiçbir ciddi sebebi yok. Bunu söyleyenler, içeride yüksek fiyattan dolayı çok para kazananlardır. Yani tüketicinin istismarına yol açan tüketiciyi, bir manada istismar eden ve bu yüksek fiyattan aşırı kar eden, bu tür yalan yanlış söylentileri yayıyorlar. Bu doğru değil” dedi.