Et fiyatları artık % 8 daha pahalı

Kayseri Kasaplar Odası Başkanı Adnan Aydın, et fiyatlarına yüzde 8 oranında zam yapıldığını belirterek, “dünya ortalamasına göre Türkiye’de et fiyatları çok yüksek” dedi.Kayseri Kasaplar Odası Başkanı Aydın, “2004 yılından beri 16 bin TL’ye kesilen kemikli karkas et 21 bin TL’ye çıktı. Et fiyatlarına yüzde 8 oranında zam geldi” diye konuştu.
Et fiyatlarının piyasanın durgun olmasına rağmen çok yüksek olduğunun altını çizen Başkan Aydın, “Piyasa açık olsa fiyatlar daha da yüksek olabilirdi. Kemikli karkas ete 5 bin TL zam geldi. Türkiye’deki et fiyatları dünya ortalamasına göre çok yüksek. Et fiyatlarının düşmesi için ithal etin ülkemize girmesi gerekiyor. Bunun için de Tarım Bakanlığının bu konuya bir el atması yazım” ifadesinde bulundu.

Paylaş :

“Et fiyatları artık % 8 daha pahalı” hakkında 29 yorum

 1. erdoğan yalçınkaya

  Kimsenin bir şey duyduğu yok herkes seyrediyor bizde seyredenleri seyrediyoruz bir film çevriliyor ama filmden bir şeyde anlamadık…Benim anlamadığım şu birileri kendilerine gerçekten çok güveniyor herhalde.Önümüz mangal mevsimi hemen arkasından yazlıkçılar et alımı yapacak onun arkasıda ramazan böyle bir ortamda et fiyatlarının düşmesini mi bekliyorlar anlamış değilim…Bakanlık yetkilileri eğer bu sessizliğini sürdürüp gereken önlemleri almazlarsa fazla değil 3 ay içinde kesim fiyatları 25-26 liraları rahat bulur..En önemliside gerçekten hayvan yok beside yeterince hayvan olmadığı için saman fiyatlarından belli saman para etmiyor eğer yeterli hayvan beside olsaydı samanı bu fiyatlardan alamazdı kimse…Herhalde lokantacının,kasabın,kesimcinin batması bekleniyor onlar battıktan sonra kapı açılır ve dünya ortalamasındaki fiyatlardan vatandaş et yer…Benim tahminim bu yoksa bir siyasi kadro hiç birşeyden habersizmiş gibi niye seyretsin bu tabloyu bu kadarmı sokaktan habersiz bu kadro hiçmi duymuyorlar bu yaşananları…Bana bu saatten sonra kimse köylü edebiyatı yapmasın gördük biz neyin ne olduğunu 2 senedir gına geldi her şeyden artık resmen bıktık artık bıktık…

 2. Merhaba,
  23 Ocak 2015 etfiyat.com sitesinde Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut Bey’in et fiyatlarının en durgun dönemini yaşadığını belirterek, “Et fiyatı hiç yükselmiyor. En durgun mevsim ve aylar. Mayıs, hazirana kadar et fiyatlarında değişiklik olmaz” şeklinde bir açıklaması vardı. Sayın Adnan Aydın Bey’de % 8’lik bir artış söz konusu diyor. Biz son tüketiciler olarak işimiz gereği kimi okuyup takip etmeliyiz? Reel piyasa şartları malum artış söz konusu.
  İyi günler dilerim…

 3. erdoğan yalçınkaya

  Gıda enflasyonu %30-40 arası bunun lamı cimi yok korkmayın kardeşim yazın okusunlar ne korkuyorsunuz en büyük güç halktır halka rağmen kimse bir yerde duramazda oturamazda..Madem demokrasi diyoruz madem parlemanto açık madem sistemimiz halen cumhuriyet o zaman ben eleştiririmde gerçekleri söylerimde hakaret etmeden küfür etmeden kanunların suç saydığı fiilleri işlemeden …Ne zaman dikta faşist bir rejim oluruz o zaman bizde susar padişahım çok yaşa deriz… fakat daha o noktaya şükürler olsun ki gelmedik gelmeyeceğizde öyle 1-2 seçim kazanmayla kimse kendini bulunmaz hint kumaşı zannetmesin her çıkışın bir inişi muhakkak vardır.Emekli maaşı 900 lira etin kiloso 40 lira olduğu sürece susmayalım lütfen düzelene kadar susmayalım..

 4. Erdogan ne sen ne de başka paralelciler yirtinsanizda dövünsenizde eskiden yaptirdiginiz gibi ithalat yaptiramayacaksiniz. O devir kapandı. Bu ülkenin kaynaklarını elin gavuruna peşkeş cektiremeyeceksiniz. Ülkenin fedakar üreticileri kazanacak siz de avucunuzu yalayacaksiniz.

 5. Şu kayseri ticaret odası başkanına bak. Lan insafsız 2004 yılında 50 bin tl olan bir ev şimdi 400 – 500 bin tl ye satılıyor. Sana göre karkas et hep aynı fiyatta olacak hatta ucuzlayacak ama diger her şeyin fiyatı artacak. Utanmazligin böylesi görülmedi. Gir şöyle hayvan daminda 3- 5 gün çalış ta bu bedavaya almaya alistginiz hayvanlar be zorluklarla yetiştiriliyor bir gör.

 6. erdoğan yalçınkaya

  Ne paraleli kardeşim sen kafayı paralele takmışsın ben haftada bir rakısını içen normal ibadetini yapan bir insanım hiçbir cemaatle işim olmamıştır bağımıda kimse ispat edemez herşeyden öte tarzımda değil..İlla bir tarikata bağlıyacaksan M.Kemal Atatürk tarikatına bağlıyabilirsin İçtiğim rakının günahıda bana kimseyi ilgilendirmez öyle gerçekleri yaşananları hükümetin boşluğunu bu konudaki başarısızlığını paralelci safsatasına sığınarak geçiştiremezsin ortada toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren bir mağduruyet var kırmızı eti bu kadar yüksek fiyatlardan satmak veya satmaya çalışmak herşeyden önce vicdanen yanlış.Herşeyin bir değeri var bir ortalaması var İthal söylentileri varken 18.liraya dana kestirirken allah bereket versin diyenler bakanın ithal gelmeyecek söyleminden sonra bir anda 21 liradan dana kestirmeye başladı şimdi de 22-23 arası kesim yapılıyor buna bir açıklama yapılması gerekiyor bu vurgunun sebebi ne ?…Bir anda hükümeti savunuyor oldunuz fazla değil iki sene evvelki yazılar arşivde duruyor belalar küfürler orda duruyor…Ben şu anki durumu eleştiriyorum eleştirmektede haklıyım tek bir sorum var 900 lira emekli maaşının olduğu yerde 40 liradan et satılırmı satılsada kaç kişi alıp yiyebilir bana bunun cevabını ver veya o savundukların versin !…Günlük menfaatin doğrultusunda yazıp çizme gülünç duruma düşüyorsun geçerli şeylerle tartış sen haklısın ben haklıyım şekliyle değil haklıysan ortaya somut şeyler koy bizde aaa bak biz bunları bilmiyorduk diyelim…Öyle siyaseten etrafa korku salıp işbilmezlerin etrafı seyretmelerini sen işmi yaptık zannediyorsun biz burdayız sende burdasın 7 haziranda görüşelim diyorum sana o kadar….Üretim bu ülkede yapılmalı fakat 40 liradan et satılarak değil eğer öyleyse ücretlerde ona göre ayarlanmalı yok olmuyorsa oluru yoksa üretilmesin diyorum üstüne basa basa üretilmesin diyorum dışarıdan alıp satalım daha iyi daha hayırlısı en azından birileri akıllana kadar…

 7. Hükümet başarısız filan değil. Sizler yıllarca yanlış yonlendirdiniz. Ama artik herkez gerçekleri gördü. Bu ülkenin ithal ederek değil üreterek kalkinacagini anladı. Sizin gibi ithal kafalar işine geldimi paralelci olursunuz. Işine geldimi Atatürkçü kesilirsiniz. Aslında sizlerin bir tek düşündügu var. Çıkarınız. Üretilmesin miş kafaya bak. Utanmazliga bak. Yalandan cahilce Atatürk istismarciligi yapma. Atatürk 1923 ızmir iktisat kongresini toplayarak başta tarım olmak üzere her alanda yerli üretime geçilmesini teşvik etmiştir. Bizzat Ankarada orman çiftligini kurarak modern tarım ve hayvancılığı halkımıza ogretmistir. Bu cevaplar suratına tokat gibi gelsin. Somut bir şey yaz diyorsun.Al sana somut bir şey daha. Yıllar önce bu ülkede 1 litre sütle 1 litre mazot alınıyordu. Şimdi ancak 1 bardak çay içiliyor. Sebebi ise sizin gibi ithal kafalar. Hem bu ulkde yaşayacaksin. Hemde uretilmesin dışardan alınsın diyeceksin. O kadar çok seviyorsan git dışarda yaşa. Ücretler azmiş. Tabi az olur. Bütçenin finansmanını sadece ithalat vergileriyle karşılarsan az olur. Cari açıkta cevrilemez duruma gelir. Ama senin bunlara kafan basmaz. Yüksek teknoloji ürünleri dışardan gelsin. Maden ürünleri petrol ve doğalgaz dışarıdan gelsin. Üstüne bir de tarım ve hayvancılık ürünleri dışarıdan gelsin. Sende bunların ithalatindan gelen tatli kârlarla bir elin yağda bir elin balda yaşa. Yemezler. Yok öyle yağma. Bu ülke üreterekk kazanacak. Misak ı iktisadiyi hayata geçirecek . Ama sen ne anlarsın ki misak ı iktisadiden.

 8. Mehmet bey sen herseyi güzel söylüyorsun ama ben bir kasap esnafı olarak geçen yıl aralık ve ocak aylarında aylık 23 veya 24 mal keserken bu yıl aralık ayında 6 tane ocak ayında 5 tane mal kesildi acaba sebep nedir bugün ise siftah yapmadan dukkan kapattım . Vatandaşın alım gücü kalmadıki et artık lüks oldu zaten lükstu ama yinede vatandaş yiyordu ama şimdi karşıdan seyrediyor açıklamasını yaparsın lütfen

 9. erdoğan yalçınkaya

  Et fiyatları 50-60 lira olsun o zaman madalyamı takacaklar sana bizim için hiç fark etmez biz çayımızı demler oturur içeriz sen o beslediğin danaları kime satacaksın.Atatürk orman çiftliğinde saray var şimdi hayvan beslenmiyor insan besleniyor uyanda balığa gidelim…Hükümet başarılı böyle devam edelim o zaman ne güzel bak 2 ay sonra 25-26 dan kesilir danalar ohhh ne ala memleket nasıl olsa koyunlardan ses çıkmıyor…Menfaat işte böyle bir şey adamı ne güzel söyletiyor..

 10. erdoğan yalçınkaya

  Et fiyatları 50-60 lira olsun o zaman madalyamı takacaklar sana bizim için hiç fark etmez biz çayımızı demler oturur içeriz sen o beslediğin danaları kime satacaksın.Atatürk orman çiftliğinde saray var şimdi hayvan beslenmiyor insan besleniyor uyanda balığa gidelim…Hükümet başarılı böyle devam edelim o zaman ne güzel bak 2 ay sonra 25-26 dan kesilir danalar ohhh ne ala memleket nasıl olsa koyunlardan ses çıkmıyor…Menfaat işte böyle bir şey adamı ne güzel söyletiyor..

 11. Doğduğumdan beri kasaplık mesleğinin içindeyim.Baba mesleği 20 yıldan beri tek başıma devam ediyorum. 15 ila 20 yıl evvel hayvan pazarı mal dolu iken, canlı alımda arabam dolu iken bu malıda al sıkıştır diye kolumu çekiştiriyorlardı. o zamanlar köyler insan dolu iken yanlış politikalar sonucunda insanlar göçedip askeri ücretle büyük şehirlerde çalışmaya başladı. özetle Hükümet küçük üreticiyi öldürüp ,hayvancılık işini büyük firmaların eline verdi.büyük firmalarda piyasayı kendileri kuruyor. Cumhuriyet tarihinde saman ve hayvanı ilk defa ithal eden bir hükümet . bugün dana karkas 2015 şubat itibarıyle 23,00 tl herhafta zamlanıyor . Taşıma su ile değirmen dönmez. Böyle giderse ya et fiyatları 40 tl yi geçecek yada hayvancılıkta dışarı tamamen bağımlı hale geleceğiz ELHAMDÜLİLLAH..

 12. ya bu aracılar alışmışlar deveden deve kazanmaya şimdi yakınıyorlar.bir kilo otun bile 6-7 lira olduğu bir yerde etin pahalılığıından bahsetmek abestir.bir kilo en ucuz balık bile 15 liradan satılmakta bununda temizlenince yarısı çöpe gitmekte yani 25-30liraya gelmekte fiyatı.maliyeti ne? birde bir dananın maliyetini hesaplayın ona göre konuşun.hem organik ürün istiyosunuz hemde maliyetini bilmeden ahkam kesiyosunuz bir dana normalde an az 20 aylık olunca kesime girer.buarada ona yapılan masraflar artı verilen emekler ve bağlanan sermayeyi bir düşünün bakalım.birde deniyorki biz eti avrupadan pahalı tüketiyoruz.haklı bir tespit ancak avrupada devletin üreticisine sağladığı sübvansiyonlarla bir de ülkemizi karşılaştırın bir kerede. bir onların maliyetini birde bizlerin maliyetini karşılaştırın. bu kassap ve cambazlar daha önceki yıllarda köylünün elindeki hayvanları yemin billahla yalan dolanla yarı fiyatınında altında almaya böylece muazzam paralar kazanmaya alışmışlar. şimdi ise o tatlı kazançları azalınca hoplamaya başladılar.20-21 tl ye kestiğiniz hayvanı neden 35 e satıyorsunuz yüzde 20 karla satsanız yetmiyomu. fiyatların fahiş olmasının en büyük sebebi (cambaz, celep, kasap.. vs. )aracılardır kardeşim. hiç öte beriye suç atmayın

 13. erdoğan yalçınkaya

  Ben İstanbul üniversitesi işletme fakültesi genel işletme bölümü mezunuyum senin kariyerin ne Mehmet bey ilk önce onu öğrenelim…Cari açığın en büyük nedeni enerji ithalidir hatta son yıllarda ürettiğimiz elekriğin büyük bir kısımınıda doğalgaz santrallerinden karşıladığımız için açık küçülememektedir…Doğalgaz zaten ithal edilen bir üründür ve bunun altarnatifi sadece yazın hes lerdir bunlarıda gerçekleştirmek Türkiye gibi bir ülkede hiçte kolay değildir…Ekonomi bilginin sıfır olması eğitimsizliğindendir sinirlenme bol bol oku gerçi bir akedemik kariyeri olan bir insanla tartışamazsın ama en azından saçma sapan yazmazsın…Arz talep dengesi gözetilmek zorundadır ve bunun önlemleri ama öyle ama böyle alınmak zorundadır..Bugüne kadar beklenmesi seyiredilmesi ise tamamen bürokratik tecrübesizlik ve iş bilmezlikten kaynaklıdır…Üretim maliyetlerinin yüksek olmasıda,Et fiyatlarının dünya ortalamalarının 3 katı yüksek bir seviyede seyiretmeside bu işle alakalı yetkili bürokrasinin ve onun başının başarısızlığıdır.Fakat fatura vatandaşa kesilmemelidir zaten önümüzde seçim var kesilemezde bunu ileriki günlerde göreceğiz.Yalnız acı olan şu bir yıl evvel alınması gereken önlemleri o kadar maaş alan bu bürokratik kadro göremiyormu görüyorsada neden önlem alınmıyor kasıtmı var burda diye düşünüyoruz artık ister istemez..Olacakları söyleyeyim artık öyle bir noktadayızki damızlık ithaliyle falanda çözemezler bu işi karkas ithali 2-3 ay sürmez açılır bir sabah kalktığında öğrenirsin yoksa benim bildiğim Ak parti 45-50 lira kıymayla seçime girmez onların opsiyonu buraya kadardı bundan sonrası kendilerine dokunur hemde iyi dokunur…Bekleyelim görelim ben burdayım sende burdasın …

 14. şöyle yorunları okudum. ben hem besi hem süt hayvanı yaptım aynı zamanda kamuda çalıştım bu işin buraya gelmesinin sebebi 1- süt ün ucuz olması süt ineklerini kesitrdiler ben dahil 2- sıkınşınca ithal ete sarılmak çok yanlış bir politika direk et soktular memlekete besici küstü ve haklılar 3- destekleme yanlış desteği çobana ver iş adamına destek verirsen kendide batar çobanıda batırır ülkeyide batırır, kredi ile hayvanmı alınır 7 bin liraya hayvan aldı bu vatandaş ve bu paralarda kime gitti orası ayrı bir mevzu, he birde köylü tenbel çalışmıyor, tabi girdi maliyetleri onlarıda küstürüyor, hükümet yanlısı olarak konuşuyorum hayvan ithali çook çook yanlış bu konuda bu iş rezillik son çalışma en azından eskisinden daha iyi onuda devlet getirsin be kardeşim versin bakacak olan köylüye , tacirlere dürttürüyorlar bu milleti çok konuşmucam

 15. Bu benim yazım
  Hükümet başarısız filan değil. Sizler yıllarca yanlış yonlendirdiniz. Ama artik herkez gerçekleri gördü. Bu ülkenin ithal ederek değil üreterek kalkinacagini anladı. Sizin gibi ithal kafalar işine geldimi paralelci olursunuz. Işine geldimi Atatürkçü kesilirsiniz. Aslında sizlerin bir tek düşündügu var. Çıkarınız. Üretilmesin miş kafaya bak. Utanmazliga bak. Yalandan cahilce Atatürk istismarciligi yapma. Atatürk 1923 ızmir iktisat kongresini toplayarak başta tarım olmak üzere her alanda yerli üretime geçilmesini teşvik etmiştir. Bizzat Ankarada orman çiftligini kurarak modern tarım ve hayvancılığı halkımıza ogretmistir. Bu cevaplar suratına tokat gibi gelsin. Somut bir şey yaz diyorsun.Al sana somut bir şey daha. Yıllar önce bu ülkede 1 litre sütle 1 litre mazot alınıyordu. Şimdi ancak 1 bardak çay içiliyor. Sebebi ise sizin gibi ithal kafalar. Hem bu ulkde yaşayacaksin. Hemde uretilmesin dışardan alınsın diyeceksin. O kadar çok seviyorsan git dışarda yaşa. Ücretler azmiş. Tabi az olur. Bütçenin finansmanını sadece ithalat vergileriyle karşılarsan az olur. Cari açıkta cevrilemez duruma gelir. Ama senin bunlara kafan basmaz. Yüksek teknoloji ürünleri dışardan gelsin. Maden ürünleri petrol ve doğalgaz dışarıdan gelsin. Üstüne bir de tarım ve hayvancılık ürünleri dışarıdan gelsin. Sende bunların ithalatindan gelen tatli kârlarla bir elin yağda bir elin balda yaşa. Yemezler. Yok öyle yağma. Bu ülke üreterekk kazanacak. Misak ı iktisadiyi hayata geçirecek . Ama sen ne anlarsın ki misak ı iktisadiden.
  Bu da senin yazın
  Ben İstanbul üniversitesi işletme fakültesi genel işletme bölümü mezunuyum senin kariyerin ne Mehmet bey ilk önce onu öğrenelim…Cari açığın en büyük nedeni enerji ithalidir hatta son yıllarda ürettiğimiz elekriğin büyük bir kısımınıda doğalgaz santrallerinden karşıladığımız için açık küçülememektedir…Doğalgaz zaten ithal edilen bir üründür ve bunun altarnatifi sadece yazın hes lerdir bunlarıda gerçekleştirmek Türkiye gibi bir ülkede hiçte kolay değildir…Ekonomi bilginin sıfır olması eğitimsizliğindendir sinirlenme bol bol oku gerçi bir akedemik kariyeri olan bir insanla tartışamazsın ama en azından saçma sapan yazmazsın…Arz talep dengesi gözetilmek zorundadır ve bunun önlemleri ama öyle ama böyle alınmak zorundadır..Bugüne kadar beklenmesi seyiredilmesi ise tamamen bürokratik tecrübesizlik ve iş bilmezlikten kaynaklıdır…Üretim maliyetlerinin yüksek olmasıda,Et fiyatlarının dünya ortalamalarının 3 katı yüksek bir seviyede seyiretmeside bu işle alakalı yetkili bürokrasinin ve onun başının başarısızlığıdır.Fakat fatura vatandaşa kesilmemelidir zaten önümüzde seçim var kesilemezde bunu ileriki günlerde göreceğiz.Yalnız acı olan şu bir yıl evvel alınması gereken önlemleri o kadar maaş alan bu bürokratik kadro göremiyormu görüyorsada neden önlem alınmıyor kasıtmı var burda diye düşünüyoruz artık ister istemez..Olacakları söyleyeyim artık öyle bir noktadayızki damızlık ithaliyle falanda çözemezler bu işi karkas ithali 2-3 ay sürmez açılır bir sabah kalktığında öğrenirsin yoksa benim bildiğim Ak parti 45-50 lira kıymayla seçime girmez onların opsiyonu buraya kadardı bundan sonrası kendilerine dokunur hemde iyi dokunur…Bekleyelim görelim ben burdayım sende burdasın …
  Şöyle bir benim yazımla senin yazdığın yazıyı karşılaştır. Kelimeleri yanlış yazdığın için altı kırmızı çizgili çıkıyor. Cümlelerinin hepsi devrik. Ne dediğin anlaşılmıyor. Neden ithalat yapılamayacağını örneklerle açıklıyorum. Ama sen arsız bir şekilde ithal diyorsun başka bir şey demiyorsun.
  Sen işletmeyi İstanbul üniversitesinde değil de Üç kağıtçılık alanında okumuşsun sanırım.
  Aklınca laf kalabalığı yapıp insanları işletmeye çalışıyorsun ama nafile. tarım bakanlığının üst düzey yetkilisi açıkladı. Bu millete ithal et yedirtmeyecekler. buradan yırtınsanız da , paralel kanallarda çığırtkanlık yapsanız da et ithalatı yok. Bu cennet vatanda üretilen hayvanların eti herkese yetecek noktaya gelecek yakında. Sizler avucunuzu yalamaya devam edin.

 16. erdoğan yalçınkaya

  Ben kenar mahalle ağızıyla tartışamam bekleyelim görelim acelemiz yok doğru bir tanedir iki tane olmaz 2×2=4 eder 5 etmez…

 17. Arif bey kasaplarin deveden deve kazanma olayinda haklisniz evet insanimizin ac gözlü olmasi bizi bu hallere getirdi fakat şöle bisey var 21 liraya kesilen dana 26 liraya kemiksiz iceri girer buna masrafı kattagimiz zaman hemen hemen 28 lirayi bulur 28 liraninda yüzde 20 si 34 lira yapar yani fiyatlar normal cok asiri bi kazanç yok anlayacaniz

 18. Arif bey kasaplarin deveden deve kazanma olayinda haklisniz evet insanimizin ac gözlü olmasi bizi bu hallere getirdi fakat şöle bisey var 21 liraya kesilen dana 26 liraya kemiksiz iceri girer buna masrafı kattagimiz zaman hemen hemen 28 lirayi bulur 28 liraninda yüzde 20 si 34 lira yapar yani fiyatlar normal cok asiri bi kazanç yok anlayacaniz …

 19. Evet. kenar mahalle ağzıyla konuşmayı bırak. Sabret bekle gör.Fiyatların cazip olmasıyla bir dünya insan sektöre yüksek fiyattan damızlık alarak giriyor. Bir müddet sonra üretim bollaşacak. Arz talep dengesi sağlanarak fiyatlar belirli bir dengeye oturacaktır. Ama bir kere daha ithalle bu denge sağlanmaya kalkılırsa işte o zaman bu ülkede hayvancılık diye bir şey kalmaz

 20. Evet. kenar mahalle ağzıyla konuşmayı bırak. Sabret bekle gör.Fiyatların cazip olmasıyla bir dünya insan sektöre yüksek fiyattan damızlık alarak giriyor. Bir müddet sonra üretim bollaşacak. Arz talep dengesi sağlanarak fiyatlar belirli bir dengeye oturacaktır. Ama bir kere daha ithalle bu denge sağlanmaya kalkılırsa işte o zaman bu ülkede hayvancılık diye bir şey kalmaz

 21. ibrahim bey haklısınız her kesimin bir masrafı ve firesi vardır.verdiğiniz rakamlar da doğro olabilir.ancak her kesimde hayvanın kasaba kalan derisi sakakatı kelle-paçası vardır.üretici tarafından çok bilinmese de bunlar baya bir yekün tutmaktadır.bir sığırın sadece dilinin 6-7 kilo geldiğini ayrıca kelle etinin 10 kiloyu bulduğunu, 40-50 kilo gelen bir derinin kilosunun 3-3,5 tlden satıldığını ayrıca karaciğer yürek,böbrekler, dalak, bumbar, işkembe….bütün bunları da hesaba katarsak zannederim sizin bahsettiğiniz fire ve masrafları büyük oranda düşürmektedir. böylelikle kasabın karlılık oranı çok yükselmektedir.yanlış anlaşılmasın ben kimsenin zarar etmesini veya kazanmamasını istiyor değilim. ama her an üreticinin suçlanması bütün hataların ve indirimlerin üretici sırtına yüklenmesi hiç adil değildir.bu işle uğraşan biri olarak çok iyi bilirsinizki bir besi danasının kesime kadar 2 sene bakılması gerekir.yemin kilosunun bir lirayı geçtiği ülkemizde saman, ot, bakıcı…. v.b. maliyetleri koyarsak üreticinin halini siz düşünün. ayrıca malesef her konuda olduğu gibi kesim esnasında da hile yapılmakta üreticiden et çalınmaktadır tabiri caiz ise.dürüst olanları tenzih ederek söylüyorum kasapların haram yemeye alışmış olanları kesicilere kesim başına ufak tefek rüşvetler vererek hayvanın boynunu bir olması gereken yerden bir miktar aşağıdan kestirmekteler.bir parmak aşağıdan kesilmesi bir kilo demektir.bunun en az 6-7 parmak aşagıdan kesildiğini düşünün. tabi başka hileleri de mevcut. ALLAH hepimize helalinden kazanmayı nasip etsin

 22. arif bey siz danadan mı bahsediyorsunuz fil kesimindenmi bahsediyorsunuz gürcü palavraları atmışsın ben kasap deyilim ama insaflıyım

 23. evvela palavra lafını sahsınızav iade ederim. bilmediğim şeyi konuşmuyorum. kaç defa dana kestim.siz bilmiyorsanız araştırıp öğrenin.insafınızı birazcık ta olsa üreticiden yanada gösterin.az da olsa bu işlerle ilginiz varsa dediklerimin doğru olduğunu bilmelisiniz. gerçi niyetinizin ne olduğunu da anlamış değilim. bir daha yorum yaparken terbiyeli yorum yapın kişi karşıdakini kendi gibi görürmüş (sarıkır.)

 24. Arif kardeş boşuna bu adamlarda terbiye arama. Bunlar terbiyesiz aynı zamanda insafsizdir. Üretici binbir zahmet ve emekle üretir. Isterler ki yok pahasına alalım. Pahalı satalım. Örnekler vererek açıklarsin. Anlamazlar. Daha doğrusu anlarlar da işlerine gelmez. Istedikleri tek şey daha çok kazanmaktır. Ama suç bunlarda değil bizdedir. Biz birlik olup urettiklerimizi pazarlayamadigimiz sürece bu insafsizlar at oynatmaya devam edecektir. Geçenlerde bir kaç dana kestirdim derisini bütün sakatatlarini kullandıkları yetmiyormuş gibi eti de kuşa çevirdiler. Bunlar hayvanların kanlarını bile biriktirip satarlar ama yine karkas eti ucuza kapatmanın hesabını yaparlar. O yüzden bunlara boşuna laf anlatma. Suç bizde. Bir türlü birlik olmayı beceremiyoruz.

 25. mehmet bey kardeşim çok haklısın. söylediklerine aynen katılıyorum.bunlar üreticiye bir iki darbe daha vururlarsa et ithali gibi yanlışlarla, hem milletin sağlığını perişan ederler. hem de üreticileri batırdıkları zaman bir daha eti televizyonda görürler.bizde etin çok pahalı olmasını istemeyiz.herkesin et yiyebilmesini inanın bizde çok isteriz ama bu girdilerle daha ucuza satılırsa üreticiler biter. adamlar fındık yok diyorlar geçen sordum fındık içine 60 lira ceviz içine 45 lira dediler.ama yok denilmesine rağmen istediğin kadar her yerde mevcut en ufak bakkalın bile stoklarında dolu. ama fiyatlar uçtu.senin dediğin gibi birlik şart bende bunu yıllardan beri savunuyorum. her ilçede veya ilde küçük üreticiler biraraya gelip te bir kasap açsak kendi ürettiklerimizi orda değerlendirsek (üreticiden tüketiciye)hem biz üreticiler kazanacaz hem de tüketici kazanacak.aracının aldığı karı üretici ve tüketici kendi aramızd bölüşürsek hepimizde kazanırız. dana kestirdiğinizi yazmışsınız bir dahakine kestirdiğiniz kasaba bir teklif edin nakliye ve mezbaha ücretini be ödeyeyim ama deri ve sakatatın tümünü alırım sen sadece karkası alırsın diye bakalım ne diyecek.bizi yalancılıkla suçlayan bilmişlerde sonucu bir görsünler bakalım acaba hiç utanacaklarmı. size hayırlı günler, hayırlı kazançlar dilerim

 26. selamlar,
  et fiyatları vatandaşımızın cebini yakıyor ancak işçilik dahil et üretim fiyatı 20 tl. civarındadır
  risk sayısı %10 dur yani üretici en az 22 tl. ile mal edebilmektedir.devlet desteği ise et birlikleri ve % 2 vergi ile kafa kafa ya gitmektedir.
  bu sistemde üretici malı 20 tl. ye satarsa 2 3 yıl sonra bunu üretebilen kalmayacak ve et fiyatları daha da yükselecektir.
  bu nedenle ya girdi fiyatlarının düşmesi gerekmektedir.devlet çiftçiye vergisiz mazot verse
  insanlar su istimal yapıp araçlarını doldururlar.ital et geliminin devam etmesi fiyatların uzun vadede yükselmesine yol açacaktır.onun yerine bizim tavuk şirketleri gibi entegre 81 ilde kesimhanesi ve yem fabrikası ve vergiziz mazot sağlıyacak hayvan başına x litre bir devlet şirketine ihtiyacımız var. bu sayede vatandaşında üreticininde yüzü güler dünyaya da ihracat yaparız. saygılarımla.

 27. bakınız,
  sanayi yemi 150 kg/ ay canlı ağırlığa % 2.5
  kaba yem (silaj vs.) 400 kg./ay
  saman 2 balya/ ay
  tesis ve ekipman bakım ve işçilik giderleri 3 tl / kg.
  dana alım maliyeti 1500 tl.alaca ırk
  % 10 risk
  =4900
  10 ay içinde
  sonuç hayvan 250kg /ortalama
  23 kesimde kalan 850 piyasa iyide kalıyor.
  22 kesimde kalan 600
  21 kesimde kalan 350
  20 kesimde kalan 100
  19 kesimde kalan – 150
  nasıl çıkacaz işin içinden gerçek bir teşvik sistemi istiyoruz mazot gübre sanayi yemi tesis bakım % 2 vergi
  düşerse % 30 devletin entegre şirketi kendi şubelerinde cüzzi kar ile satarsa % 20 vatandaşın cebinde kalır üreticide daha çok üreteceği için sürümden daha çok kazanır.
  saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir