Tarım Bakanı Eker: Et fiyatları artmayacak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Brüksel yolunda Cihan’a yaptığı açıklamada et fiyatlarının artmayacağını, 100 bin tonluk canlı hayvan ithalatının yapılacağını söyledi.
Et fiyatlarının arttığı şeklindeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını vurgulayan Eker, bakanlık yetkililerinin gerekli incelemeleri yaptıklarını ve ithal edilen canlı hayvanların İslami usullerle Türkiye’de kesileceğini ve bu şekilde halka arz edileceğini söyledi. “Kimse bu konuda spekülasyon yapmasın, et konusundaki hassasiyetimiz devam ediyor.” diyen Tarım bakanı, Avrupa Birliği ile bugün açılan gıda faslının helal et ve kurban kesimi konusunu etkilemeyeceğini söyledi. Eker, “Bu konuda biz Uluslararası Gıda Teşkilatı (FAO) ve ulusal kodekslerimize ve en son hijyenik standartlara göre et kesimi ve arzı konusunu takip ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Helal et kesimi konusunda kesici ve besicilerin kendisiyle görüştüğünü hatırlatan Eker, bu konuda standartların Diyanet tarafından ya da herkesin kabul edeceği sivil bir kuruluş tarafından geliştirilebileceğini ancak devlet olarak bu konuya girmelerinin doğru olmayacağının altını çizdi.
(CİHAN)

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir