Saman ve ot sıkıntısı bitiyor mu?

Saman ve otTürkiye Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin hayvan sayısını artırmak için verdiği destekler ile Ziraat Bankası’nın sunduğu krediler sayesinde ülke genelinde hayvan sayısının arttığını, bu artışla kuraklığın da saman fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu söyledi.
Talep artışı nedeniyle kilosu 1 liraya kadar ulaşan samanın ithalatın ardından 50 kuruşa kadar düştüğü, besicilerin kaba yem sıkıntısının giderildiği belirtildi.
Ayhan, Türkiye’de yeteri kadar saman bulunduğunu ancak spekülatörler tarafından depolarda saklandığını iddia ederek, şöyle konuştu:
”Buna bağlı olarak da besicilerin hayvan beslemede vazgeçemedikleri kaba yem kaynağı olan samanın dışarıdan getirilmesi söz konusu oldu. Aslında düşük miktarlarda geldi. Gelmesi de iyi oldu. Getirilen samanla bu krizin önüne geçildi. Hükümet ana tedbirlerini aldı. Yem bitkilerine, silaja ve samana destek verdi. Bu sayede kaba yem sorunu ciddi anlamda krize dönüşmeden önüne geçildi.
Şu anda Türkiye’de samanla ilgili bir problemin olmadığını net bir şekilde söyleyebilirim. Bu yıl yağışlar çok güzel, ekinlerin durumu da çok iyi. Gelecek yıl kaba yem açığı söz konusu olmayacak.”
Gelişmiş ülkelerde yem bitkileri üretiminin yaygın olduğuna dikkati çeken Ayhan, gelişmiş ülkelerde tarımda hayvancılığın oranının yüzde 55-60 düzeyinde olduğunu anlattı.
”Tarla tarımında yem bitkilerinin ekiliş alanı yüzde 25-30’larda” diyen Ayhan, ”Bizde şuan itibarıyla tarla tarımında ekilen yem bitkileri oranı yüzde 6-7 düzeyinde. Yetiştiricilerimiz hayvancılık yapmak istiyorsa kaba yemlerini kendileri yetiştirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
”Saman sıkıntımız yok”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli ise saman sıkıntısı nedeniyle çiftçilerin farklı yollara başvurmak zorunda kaldığını belirterek, besicilerin hayvanlarına arpa ve buğday kırığı verdiğini söyledi.
Saman ithalatıyla krizin aşıldığını anlatan Gamzeli, ”Tarım kredi kooperatifleri çiftçimize yardımcı oldu. Ülkemizde şu an 50 kuruşa saman alınabilmektedir. Başvuru yapıldığı takdirde bir haftada balya ve toz saman getirilebiliyor. Şu anda saman sıkıntımız yok. Çiftçimiz hayvanını besleyebilmektedir” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

“Saman ve ot sıkıntısı bitiyor mu?” hakkında 11 yorum

 1. Bende de 2 sene önceden kalma saman vardı kocaeliye 14 TL/Balya fiyatına sattım. Kendi yemini üretmeyen batar. Bundan sonra düşünmeden iş yapmaya kalkanın vay haline

 2. BURDUR-Karamanlı’da ihtiyaç sahipleri hiç saman alamadı. Bir haftada veriyorlarmış…Güldürmeyin adamı……..Aşağıda yazanlar yalandır ve çiftçi ile dalga geçmektir.
  ————————————–
  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli………Saman ithalatıyla krizin aşıldığını anlatan Gamzeli, ”Tarım kredi kooperatifleri çiftçimize yardımcı oldu. Ülkemizde şu an 50 kuruşa saman alınabilmektedir. Başvuru yapıldığı takdirde bir haftada balya ve toz saman getirilebiliyor. Şu anda saman sıkıntımız yok….

 3. umarım hükümet bu duruma tam anlamıyla el atar da hayvancılıkla geçimini sağlayan bizler şu anki çıkmazdan kurtuluruz… yoksa biz küçük işletmelerin durumu bu dönemde gerçekten perişan… banka kredilerini ödeyemezz haldeyiz… M.Mehti EKER bakanımız umarım sesimi duyuyordur… saygılarımla…

 4. Bu yıl yağışlar güzel maşallah. 1 ay sonra samanda arpada yoncada sudan ucuz olur. Geçen yıl kuraklık yaşandı saman olmadı . Bunda devletin suçu yoktur. Allahın emridir.
  Bol kazançlar saygılarr.

 5. et pahalı dediler ithal ettiler ucuzladı hadi iyi güzel millet et yesin tamam. sonra et fiyatları aşağı çekti. sonra mı ne oldu yem fiyatları fırladı yem fiyatları saman fiyatları fırladı ete mi ne oldu düşmeye devam tabiki madem yükselen şeyler ithal ediliyor yemde ithal etsinler doğru değil mi 3 lira masrafı olan dananın masrafı oldu 5 lira et fiyatı yine aynı. etsinler yem ithal alalım çuvalını 30 liraya varsın et 14 olsun yazık yazıklar olsun. 40 hayvan bakıyorum yattığım yeri bilmiyorum 20 milyar borcum war Allah nasıl bilirse öyle yapsın küfür etmeyecem

 6. bu kışı 900 balya saman ile bitirdim yani 3 kamyon saman ile bu 3 kamyon saman parası ile geçen yıl 9 kamyon saman alıyordum ben 3 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum 3 yıldır süt 70 krş saman hala kğ fiyatı 1 tl yem 1 tl allah aşkına hangi zihniyet hayvancılığı güllük gülistanlık gösteriyor ben hakkımı helal etmiyorum ve allaha havale ediyorum battım bittim inşallah allah ta hayvancılık sektörünü ayaklar altına alan zihniyetleri sürüm sürüm süründürür. allah acze ve celle.

 7. bir de şu konuyu söylemeden geçemiyeceğim ben ocak ayında 1 düve ve 1 inek kestirmek için ısparta gülköyde bulunan kayarlar et firması ile görüşüp en az kğ fiyatı 10 tl ile anlaşıp gittim ama birde ne göreyim exper adı altında 2 şahıs senin düven 4 tl ineğin 7.50 demezmi güç bela düveyi de 5 tlden yaptılar bizlere yazıktır lütfen yetkililere sesleniyorum benim bu hayvancılık sektöründe hakkımı kim savunacak ve hani fiyat adaletiiiiiiiiiiii.

 8. Her tarafta öylemi bilmiyorum….Giresunda hayvan üreticileri hayvanlarını mecburen Et Balık Kurumu olmadığından kasaplara satmak zorunda .Kasaplarda herkesi üçkağıda getirip karkasın kilosunu nerede ise 10 tl ye getiriyorlar.Et maliyetinin gerçekte 20 tl yi aştığı bu dönemde hükümet neden tedbir almıyor bu duruma.Sn .BAŞBAKANIN BU DURUMDAN HABERİ YOK MU?Neden alın terimiz heba ediliyor.Elbette bunun bir de öbür dünyası var. Kimse bunu unutmasın.Bir de saman fiyatları 50 krş diyorlar ama biz 90 krş a alıyoruz. Neden hala yalan söylemeye devem ediyorlar….Hiçbirinize hakkımız helal değil.ALLAH(CC) SİZİ ISLAH ETSİN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir