Ortalama artış yıllık enflasyonun altında

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan, kırmızı et fiyatlarına ilişkin ,dünyada karkas fiyatlarının her geçen gün arttığını söyledi.
Dünya genelinde 2014 yılında kilogramı 4,14 dolar olan dana karkas fiyatının bu yılın ocak ayında yüzde 23,4 artışla 5,11 dolara çıktığını belirten Özcan, bu anlamda Türkiye’de de fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Özcan, kırmızı et fiyatlarındaki artışı, büyükbaş hayvancılıkta besicilik maliyetlerinin yüksekliğine bağladı.
Son bir yıllık dönemde Türkiye’deki dana karkas fiyatlarının yüzde 27 arttığını dile getiren Özcan, kuzu karkasta bu artışın yüzde 6,6 olduğunu belirtti.

– “Ortalama artış yıllık enflasyonun altında”
Özcan, son 5 yılda dana karkas fiyatında yüzde 37 artış olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Bu artış yıllık enflasyon rakamının altındadır. Nisan 2010’da 16,13 lira olan dana karkasın kilogram fiyatı bu yılın nisan ayında 22,08 liraya çıktı. Söz konusu dönemde küçükbaş karkasta fiyat 15,50 liradan 21 liraya yükseldi. Yıl başından bugüne kadarki et fiyatlarına baktığımızda, ocak ayında ortalama 20,36 lira olan karkas etin fiyatı, nisanda ortalama yüzde 8,4 artışla 22,08 lira oldu. Küçükbaş karkasta da söz konusu dönemlerde fiyat, yüzde 5 artışla 20 liradan 21 liraya çıktı.”
Özcan, dünya et fiyatlarındaki artış ve Türkiye’deki maliyetler dikkate alındığında, kırmızı et fiyatlarının yüksek olmadığını düşündüğünü belirterek, tüketim alışkanlığı ve gıda kültürü olarak küçükbaş eti tüketiminin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
-Dana eti 34 lira, koyun eti 28 lira oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sepetindeki fiyatlar incelendiğinde dana etinin kilogram fiyatı son 5 yılda 24,93 liradan 34,03 liraya yükseldi.
Koyun eti fiyatının da söz konusu dönemler kıyaslandığında 22,60 liradan 28,41 liraya çıktığı görüldü.
Paylaş :

“Ortalama artış yıllık enflasyonun altında” hakkında 4 yorum

  1. erdoğan yalçınkaya

    Aynen bu fiyata dana varsa 10 ton gönder alalım…Şu fiyatları güncelleyin de kafalar bulanmasın…25.00-26.00 arası kesim…İstanbul da Orta halli semtlerde kasapta kıyma 40.00 lira biraz daha lüks semtlerde 44.00 ile 48.00 lira arası değişiyor…Ne yapalım söyledik yazdık çizdik kimse dinlemedi elimizden bir şey gelmiyor…Tek suçumuz et sektörü olarak siyasete girmemek sesimizi duyuramamak R.Tayyip Erdoğan siyasetten gitti bu iş bitti ona bir şekilde ulaşıyor derdimizi anlatıyorduk kendisi de markete kasaba gidiyor fiyatları görüyordu neyse önlem alınıyordu şimdi tamamen sahipsiz her şey…

  2. Türkiye de çiftlik hayvancılığının merkezi ödemiş te kıymanın kilosu 38 tl , karkas et 25 tl olmuş hâlâ fiyatlar güncellenmiyor arkadaş.

  3. erdoğan yalçınkaya

    Nereye gidecek bu işin sonu bilen varsa söylesin de bizde öğrenelim rakamlara boğulduk İstanbul da fiyatlar uçtu çoğu yerde kıyma 44 lira kime satacağız bu fiyatlara kim alacak…Bu işi paketlemeye döndürmek istiyorlar zaten bütün hesaplar onun üstüne 50 bin kasap ne olacak bizi de bakanlık denetim elemanı olarak alsın memur olalım bari…Yakında kurban bayramında evlerine yığdıkları etleri kıyma yaptıracak yer bulamayacaklar haberleri yok…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir