Kurbanlık Fiyatlarındaki Düşüş Sürecek

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kurban fiyatlarının ucuzlamaya başladığını belirterek, kurbanlık alacakların acele etmemesi önerisinde bulundu. Yıldız, Türkiye’de kurbanlık hayvan sıkıntısı olmadığını söyledi.
Mustafa Yıldız, Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na yaptığı açıklamada, birkaç gün öncesine göre kurbanlık hayvan fiyatlarının yüzde 10–15 düştüğünü ve bu düşüşün devam edeceğini kaydetti.
Sahada çalışan bir veteriner hekim olarak fiyatların daha da düşeceği bilgisini veren Yıldız, “Telaffuz edilen rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Birkaç gün içerisinde önceden telaffuz edilen rakamlarla bu gün telaffuz edilen rakamlar arasında yüzde 10–15 bir düşüş var. Bazı çıkarcı gruplar kurbanlıkların fiyatını artırmak için fısıltı gazetesini kullanıyorlar. Ancak buna rağmen fiyatlar giderek düşüyor. Besiciler de yüksek telaffuz edilen rakamlardan şikâyetçi. Çünkü gerçeği yansıtmıyor. ” diye konuştu.
Besihanelerde ve köylerde ahırların kurbanlıklarla dolu olduğunu ve kurban sıkıntısının olmadığının altını çizen Yıldız, et fiyatlarında olduğu gibi spekülatörlerin kurbanlık fiyatlarını artırmaya çalıştığına dikkat çekti.
Yıldız, “Sahada çalışan bir veteriner hekim olarak Türkiye’de kesinlikle kurban sıkıntısı olmadığını düşünüyorum. Yeteri kadar küçükbaş ve büyükbaş hayvan stokumuz var. Hatta fazlası bile var diyebiliriz.” dedi.
“PSİKOLOJİK SAVAŞ YÜRÜTÜLÜYOR”
Kurban fiyatları ile ilgili psikolojik bir savaş yürütüldüğünü, aynı durumun et fiyatlarında da yapıldığını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu: “Kurbanlık fiyatlarını da et fiyatlarında olduğu gibi bir takım spekülatörler yükseltmeye çalışıyor. Bunun için fısıltı gazetesini kullanıyor.’ Kurbanlıklar çok pahalı’ denerek işe başlanıyor. Bu toplumda konuşulmaya başlandığı anda da fiyatlar artıyor. Bu durum halkın yanı sıra asıl üreticileri zor durumda bırakıyor. Çünkü fahiş fiyatlar hayvanlarını satamayabilir. Ancak son günlerde kurbanlıkların gerçek fiyatları ortaya çıkıyor. Bu düşüşün yaşanması da bundan kaynaklanıyor.”
Üreticilere de seslenen Yıldız, kurban gibi bir dini ibadet konusunda spekülatörlerin ekmeğine yağ sürmemeleri için dikkatli olmaya çağırdı.

Paylaş :

“Kurbanlık Fiyatlarındaki Düşüş Sürecek” hakkında 5 yorum

 1. Tarim bakani çikdi dediki beside yeteri kadar hayvan var ne oldu et firladi sonra bayramda dediki millete ucuz et yedireceğim besilik yapanlar çoğu hayvanini kesime göturdu daha et almadan şimdi cikmislar diyorlar pisikoloşik savaş birakin bunlari biraz ayaklarinizi yere basin memleketde hayvan kalmamiş bunu konuşun ve buna göre önlem alin her kafadan bir ses çikiyor tarim bakani yapamiyorsa çikip desin yapamadim özur dilesin ve istifa etsin

 2. sayın bakınım nerde bizim besi danası geliyor gidiyorundan bu iş yürümez yapamıyorsan bakanlıkı bırak yapanlar gelsin boşa meşgül etme

 3. ithal hayvan geliyor dediler köylü garibanın elindeki 3-5 hayvanını sattırdılar. Şİmdi sıra kurbanlıklar da mı? kurban gelmeden sattıracaklar. Hani ithal yemlik hububat gelecekti. kimsenin yem fiyatlarından haberi yok herhalde.

 4. veteriner arkadaşıma derimki köylerde adammı kaldıda hayvan kalsın türkiyede hayvan sayısı yeterliymiş gülerim sana senin gezdiğin saha fubol sahası herhalde iyibak onlar da futbolcu karıştırma gelbizim yaylalara

 5. mustafa bey mrb.
  10 gün öncede adana kasaplar federasyonundan bir arkadaş sizin gibi panik yapmayın şeklinde beyanat verdi.
  Tamam panik yapılmasın ama şu andaki durum sizce normalmi?
  bunun yanında besicinin durumu normalmi?
  Et fiyatları normalmi?
  sizin saha dediğiniz piyasa normalmi?
  Yem fiyatları normalmi?
  vs. aslında coğaltılabilir.
  Arz talep dengesi herzaman doğru şık olmuştur.
  ve bu yüzden ben sizinle aynı görüşte değilim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir